Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Life in INTRO - O architektech a fotbalistech

Všimli jste si, jak se v médiích často píše o architektuře, autorech staveb a návrhů? Absurdní příklady lze najít třeba v místních novinách, které vydávají lokální radnice nebo vydavatelé „ze sousedství“.

Dozvědět se můžeme například, že vítězný návrh na výstavbu garážového domu, úpravu náměstí nebo přestavbu zchátralých šaten tenisového klubu mezi ulicemi Nosáčova a Noháčova byl představen zástupcem městské části Janem Nerudou, za odbor výstavby promluvil Antonín Dvořák a za Spolek na záchranu zchátralých šaten se vyjádřila Ingrid Spurná-Jelínek. Vítězný projekt vzešel ze soutěže, které se zúčastnilo 25 návrhů. Žádný autor. Tečka.

Ve větších médiích jde většinou o významnější projekty, takže tam o konverzi nádraží na letiště promluví navíc ještě zástupce developera S. K. Neumann, který prosloví frázi, že chtěl výstavbou především zkvalitnit lidem život. Následuje jeho obrázek. Foto Profimedia.

Ale kdo je autorem architektonického, resp. urbánního návrhu? Kdo to tak pěkně vymyslel, že vyhrál?

Podle výše nastíněného syžetu si představme reportáž o utkání fotbalové Ligy mistrů. V sobotu ve 14:30 se sešli představitelé dvou týmů s občany. Na stadionu v Edenu v Praze 10-Vršovicích se představily vybrané sestavy. Trenéři vybírali z 25 svěřenců. Gól, který rozhodl o vítězi, okomentoval správce stadionu Jan Žižka: „Chtěli jsme především, aby se občanům líbil. Jde o další důkaz dlouhodobé koncepčního záměru.“ Ozývaly se však i kritické hlasy. Za všechny jmenujme Karla Hermanna Froňka, kterému vadí, že není kde parkovat, i když z výsledku má radost…

Kdo ale hrál, kdo ten vítězný gól vstřelil?

V INTRU se budeme snažit vždycky napsat, že hrála Slavia Praha proti FC Barceloně, že gól dal Viki Cabadaj a že jeho tým je vítězem. Že zápas řídila trojice sudích Aj-Wei-Wei a u videa že bděl Jarda Luft. A přidáme záběr gólu.

Staňte se i vy čtenáři časopisu INTRO

Autor: Martin Verner
Foto: Archiv firmy