Life in INTRO - Skleněný hlukolam v Hirošimě

Pokaždé, když připravuji nové číslo INTRA, prohlédnu si hodně staveb. Nelze říct, že by se mi někdy stalo, že bych neměl čím obsah naplnit. Vždycky spíš některé počiny necháváme ležet ladem, i když by si publikování jistě zasloužily. O to raději pak mám ty, které jsme vybrali.

Tentokrát mě ve skleněném čísle mimořádně zaujal dům v Hirošimě. Je totiž tak akorát originální, žádný exhibiční pomník, ale jedinečnost z něj přímo čiší. Pravda, náklady teď nechme stranou. Japonské luxfery vypadají jinak než ty naše, každému známé. Říkejme jim tedy korektně skleněné tvarovky. Jejich užití jako akustické protihlukové stěny je vynikající. Hutný a těžký materiál funguje jako hlukolam výborně a odstiňuje rušnou městskou ulici, kde jezdí dokonce tramvaje. Tahle skleněná fasáda však začíná až v úrovni 2. NP a za ní je umístěna zahrada – vlastně předzahrádka, jaké známe z našich luhů. Jen se rozkládá v prvním poschodí nad chodníkem bulváru, a vytváří před obytnými útrobami skvělý prostor. Atriové uspořádání dělá z místa doslova městskou oázu. Hned mě napadají dvě otázky – šlo by to u nás? Smělo by takhle vypadat uliční průčelí ve velkém městě. Ve velkém možná ne, ale v malém? Co by na to řekli památkáři, sousedi, hasiči? Napište mi, prosím, co byste řekli vy. Proč je to špatné, proč je to dobré, proč by to šlo/nešlo.

Skleněný hlukolam v Hirošimě

A druhá otázka zní, jak by se na takovou práci dívaly realizační firmy. Rozhodně by nešlo o klasickou D+M. A kde by takové tvarovky na míru uměly vyrobit. Zkusí to někdo? (Technické detaily otiskneme v papírovém vydání INTRA 06.)

Martin Verner, martinver@seznam.cz

Staňte se i vy čtenáři časopisu INTRO

Autor: Martin Verner
Foto: Z ateliéru Hiroši Nakamura