Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Live tile - dveře ke kultuře povrchových úprav nového tisíletí?

Po třech letech od chvíle, kdy se na trhu poprvé objevily skleněné obklady Live Tile, je jisté, že jde o krok vřele vítaný stále větším počtem zákazníků. Obklady Live Tile nelze přirovnat k žádnému typu hojně používaných obkladů a povrchových krytin: mají osobitý vzhled a v rukou architekta představují neotřelý nástroj k vyjádření nových myšlenek. Mezi novinky 2001 této značky patří velkoformátové obklady a zejména dlaždice.

  Skleněné obkladové a dlažební prvky Live Tile vyrábí v České republice firma Kernel, a.s. se sídlem v Praze a ve Varnsdorfu. Kernel je v této oblasti jediná činná výrobní firma nejen u nás, ale v širším mezinárodním měřítku. Live Tile představuje spojení originální a inovační technologie s tradiční sklářskou řemeslnou zručností v Čechách, která proslula po celém světě. České sklo - pro svou krásu, vysokou kvalitu a uměleckou hodnotu - vždy bylo a stále je pojmem a vyhledávaným obchodním artiklem. Firma Kernel jednak symbolizuje tuto tradici, ale zároveň je novodobým průkopníkem použití skla v oblasti povrchových úprav.

Osobitost Live Tile
   Jedinečný vzhled tohoto skleněného obkladového materiálu, ale zejména nové vnímání prostoru citlivě komponovaného s jeho použitím má původ v optických zákonitostech. Světlo dopadající na obklady Live Tile je odráženo díky průhlednosti skla jak na vnějším, tak na vnitřním povrchu obkladového prvku. Připomíná to, nikoliv vzdáleně, odraz světla na vodní hladině a na dně. Návrháři těchto prvků také pracují s oběma povrchy. Na vnitřním povrchu, kterým je prvek lepen k podkladu, je vytvářen dekor nebo ornament, a vnější, pohledový povrch je opatřen jemnou mřížkou, která rozehrává nové světelné efekty. V mřížce tkví jádro geniální myšlenky Live Tile. Mřížka se vyrábí nanesením skelné suspenze (sítotiskem) a následným slinutím při vysoké teplotě.

Hra světel, pocit vzdušnosti a čistoty
   Ne náhodou má člověk, jenž se ocitne v prostoru s povrchovou úpravou Live Tile, pocity evokující pohlazení vody, jež si hraje se světlem a mnohočetnými odrazy. Vnímá neobvyklou světelnost, neboť sklo, podobně jako voda, paprsky hojně odráží a málo pohlcuje. Světlo rovná se prostor, voda rovná se čistota. Světlo, prostor a čistota - to je poselství, jež dokáží obklady Live Tile neopakovatelně sdělit.

Technické přednosti
   Obkladové a dlažební prvky Live Tile se mohou stát skvostem v rukou architekta, ale stejně tak ocení řadu jejích vlastností technik. Mají nulovou nasákavost, vysokou rozměrovou přesnost, vysokou pevnost v ohybu atd. Problém vzniku povrchových trhlin, který někdy »úřaduje« na glazovaných keramických obkladech, je tu z principu neznám. Poněkud vyšší hodnota součinitele teplotní roztažnosti (ve srovnání s betonem nebo keramikou) může být snadno eliminována použitím vhodných poddajných lepidel (jimiž je dnes trh dobře zásoben), samozřejmě při dodržení obecných požadavků na dilatace. Za pozornost také stojí, že firma Kernel vyvinula techologii ohýbání skleněných dlaždic pro obkládání kulatých sloupů a výklenků. Dále se budeme věnovat dlažbě Live Tile (o obkladech jsme psali v číslech 02/2001 a 07/2001 tohoto časopisu).

Perla mezi dlažbou: Live Tile PERLA 8
   Dlažba Live Tile PERLA 8, která je novinkou roku 2001, je určena především pro zařízení interiérů - koupelen, kuchyní, ale také např. na dna bazénů. Je speciálně upravena proti skluzu. Název vypovídá, že vzorem pro tuto dlažbu byla obkladová série PERLA, jež se vyznačuje nesouvislými liniemi povrchové mřížky, čímž se výrazně zlepší protiskluznost. Číslice označuje tloušťku skla 8 mm, kterou se docílí odpovídajících mechanických vlastností dlaždic. Dlaždice jsou vyráběny ve třech rozměrových řadách 30 cm × 30 cm, 20 cm × 20 cm a 9,9 cm × 9,9 cm (na rozdíl od obkladů: 20 cm × 20 cm, 15 cm × 15 cm, 9,9 cm × 9,9 cm). Lze si vybrat z 12 barev.

Live Tile - do jakéhokoliv prostředí
   Podobně jako obklady, jsou dlaždice Live Tile do jakéhokoliv interiéru. Široká paleta barev a vzorů vytváří skvělé možnosti k dekoraci prostor jakými jsou vstupní haly, koupelny, kuchyně, bazény, nebo velké plochy hotelových budov, bank a obchodních center. Dlaždice jsou ideální pro kombinaci s dalšími materiály, jako je keramika, dřevo, nebo kámen. Zvláště architekti a návrháři interiérových prostor ocení jejich mnohostranné využití a možnost vytvoření opravdových originálů a jedinečných nápadů. 
Autor:
Foto: Archiv firmy