L'Ocelot – nová dimenze bydlení, aneb dobře naolejovaná ocel

Pražské Vysočany – dříve dělnická čtvrť výrazně poznamenaná vysokou koncentrací průmyslových podniků se stává místem, kam v posledních letech směřují investice stavebních a developerských společností. Jedním z nejzajímavějších projektů, který byl v této pražské lokalitě v poslední době realizován, je devítipodlažní obytný dům nazvaný L'Ocelot.

Budova zaujme pozorovatele již na první pohled svojí netradiční architekturou a především výraznou barevnou fasádou na jižní straně, kde pozornému divákovi neujdou siluety kočkovitých šelem.

Další překvapení nabízejí zbylé tři strany, jejichž opláštění tvoří speciální ocelové pláty, které se zcela záměrně nechaly zkorodovat, čímž se vytvořily zajímavé „fasádní” obrazce. (Proces rezavění se brzy zastaví a vzniklá vrstva oxidu železa pak naopak bude ocelové pláty dokonale chránit proti jakýmkoliv vnějším vlivům).

Neobvyklý vzhled obytného domu L'Ocelot – barevná jižní fasáda se siluetami kočkovitých šelem, boční strany objektu jsou opláštěny speciálními ocelovými pláty

Dřevěné podlahy

Vnitřek budovy tvoří skoro šedesát nadstandardních bytových jednotek různých velikostí, a dispozičních řešení, včetně bytů mezonetových a střešních atelierů. Součástí domu je malá kavárna-restaurace a podzemní garážové stání.

Setkáváme-li se při pohledu z venku s netradičním materiálem, pak v interiéru najdeme bohaté využití tradičního přírodního materiálu – dřeva, které dominovalo při pokládce dřevěných podlah.

Renomovaná firma Dřevovýroba Podzimek provedla pokládku dřevěných podlah na ploše kolem 3 800 m2. Podle projektu byly na betonový podklad lepeny buď dubové masivní parketové vlysy nebo ušlechtilé exotické dřeviny ipe a massaranduba v podobě průmyslové mozaiky. Volba druhu dřevěné podlahy určovala pracovní postup pokládky a výběr materiálu pro lepení a finální povrchovou úpravu.

Lepidla a penetrace UZIN

Parketové vlysy z dubu byly kladeny na řemen, přičemž před vlastní pokládkou byl betonový podklad zbaven všech nečistot a napenetrován základovou alkoholovou hmotou UZIN PE 317. Pro lepení bylo použito osvědčené parketové lepidlo UZIN MK 73.

Penetrace UZIN PE 317 a parketové lepidlo UZIN MK 73

Po několikadenním vytvrzení lepidla byla plocha postupně v několika pracovních krocích dokonale celoplošně zbroušena válcovou bruskou Lägler ELF,přičemž po broušení hrubostí 60' bylo provedeno tmelení spár výrobkem Pallmann UNI-KITT (Holzkittlösung). Požadovaná jemnost zbroušení finálního povrchu byla dosažena tříkotoučovou bruskou Lägler TRIO (použito brusiva hrubosti 80').

Dřevěná podlaha byla následně impregnována kombinací přírodního sojového oleje a vosku SOYABASE PLUS od firmy Pallmann.

Tato povrchová úprava nejenže zvýraznila kresbu přírodního materiálu, ale zároveň vytvořila prodyšný povrch s otevřenými póry. Složka vosku poskytuje povrchu mimořádný ochranný efekt, který odpuzuje vodu a špínu z povrchu. Výsledný velmi pěkný a „teplý” vzhled dřevěné podlahy umocňuje celkovou příjemnou harmonii interiérů s bohatým přístupem venkovního světla velkoplošnými okny. Jiný přístup vyžadovaly parkety z exotických dřevin. V tomto případě byly pro základování betonového podkladu lepení průmyslové mozaiky zvoleny dvousložkové materiály – epoxidová penetrace UZIN PE 420 a polyuretanové lepidlo UZIN MK 92 S v tmavé modifikaci.

Toto tmavě hnědé lepidlo přináší nejenom optické výhody sjednocení barvy lepidla ve spáře a tmavé barvy exotického parketového dřeva, ale zároveň díky svému extrémně rychlému vytvrzování a trvalé elasticitě umožňuje provádět broušení parket již po 24 hodinách od jejich nalepení. Výrobek SOYABASE PLUS opět dodal dřevěné podlaze výraznou sytost a příjemný pocit.

V úvodním podtitulku jsme s trochou nadsázky použili spojení: dobře naolejovaná ocel, čímž jsme chtěli zdůraznit tři výrazné faktory této mimořádné budovy: dokonalé provedení parketářského řemesla, optimální volbu povrchové úpravy dřevěných podlah a netradiční opláštění budovy z oceli. Vše v jednom tvoří zajímavou symbiózu moderního bydlení!

Autor: Ing. Vladimír Kouba
Foto: Archiv firmy