Lomanco není jen samotížná rotační hlavice

Ventilační turbíny LOMANCO již přes 18 let úspěšně odvětrávají šachty bytových domů. Na střechách paneláků se jich točí desetitisíce kusů. Ve spolupráci s bytovými ventilátory odvětrávají turbíny LOMANCO statisíce bytů.

K jejich plošnému rozšíření přispěl fakt, že jejich montáž je velmi jednoduchá, pořízení cenově dostupné a svůj účel při správném navržení splní. Nepřehlédnutelný je fakt, že údržba těchto hlavic je nulová, stejně jako provozní náklady. Tyto jednoznačné aspekty ukazují, že doba ventilačních turbín ještě bude trvat dlouho.

Doba tomu i nahrává, protože v době finanční krize bytovky zatížené úvěry na zateplení často nemají finance na nové rozvody vzduchotechniky, nebo lépe na nové systémy ventilace spojené s rekuperací a podobně.

Ano, je také zřejmé, že bude nutné do budoucna upravit normy na větrání bytových domů, protože ty stávající platí už desítky let a jsou technicky překonané, nicméně prozatím platné. Ventilační turbíny se také vyvíjejí dále.

Inteligentní ventilační systém LOMANCO bude představen na stavebním veletrhu FOR ARCH, Praha konaném ve dnech 15.–19. září 2015, nebo můžete navštívit webové stránky www.lomanco.cz

Vše v jednom

Původní hlavice LOMANCO byly zcela závislé na přísunu větru a na komínovém efektu. Aby se však dal výkon turbíny regulovat, začaly se v poslední době ventilační turbíny LOMANCO kombinovat s různými snímacími čidly, která umějí hlídat výkon, otáčky, teplotu atd.

Vespod hlavice se nyní dají instalovat velmi kvalitní a úsporné pomocné ventilátory, které na základě impulzu z řídící jednotky mají za úkol zajistit stabilní výkon turbíny i v době bezvětří. Nejlépe se při testech osvědčily špičkové EC ventilátory od firmy Ebm-papst. S integrovanou elektronikou v EC motorech je zaručena vysoká spolehlivost při minimálních provozních nákladech.

Jednoduché ovládání

Samozřejmostí je snadné nastavení požadovaných minimálních otáček turbíny, resp. výstupního výkonu tak, aby výsledný efekt byl vyvážený minimální spotřebou energie.

Tento systém je nejčastěji využíván v bytových či panelových domech, aby nebylo nutné spouštět ventilátor centrálně z bytů a aby zůstala spotřeba energie minimální.

Uživatelsky se jedná o jednoduché a opět zcela automatizované řešení, které správci domů ocení. Nehrozí totiž přetížení motorů a následné škody způsobené nadměrným spouštěním velkých ventilačních jednotek. Systém se chová jako samočinný, obsahuje ochranu motorů včetně pomalého rozběhu i ochranu proti přehřátí.

Tento systém řízené hlavice LOMANCO energo a špičkového úsporného motoru dokáže pracovat na střechách panelových domů spoustu let, a to zcela bez údržby.

Autor: Ing. Radim Otýpka
Foto: Archiv firmy