Luxusní kování EFB

Obchodní společnost EFB s více než dvacetiletou praxí ve sféře luxusního kování zastupuje v České republice světové renomované výrobce jako je Olivari, FSB, Simonswerk. V tomto článku Vám prezentujeme především unikátní novinky, které byly v nedávné době těmito producenty představeny.

Skryté panty Tectus Glass

Německá společnost Simonswerk představuje systém zapuštěných pantů pro celoskleněné dveře Tectus Glass, který nedávno získal významné ocenění IF Design Award 2018. Skryté panty disponují holistickým minimalistickým designem v kombinaci s transparentním skleněným materiálem samotných dveří.

Jsou navrženy tak, aby byly v jedné rovině s rámem i dveřmi. Povrchové úpravy jsou nabízeny ve třech základních variantách: nerezová ocel, matná šedá a bílá. Elegantní vzhled výrobku je propojen s praktickými technickými vlastnostmi.

Detail skrytého pantu Tectus Glass

Dveřní závěs má nosnost až 60 kg a díky dalšímu produktovému vývoji bude v brzké době k dispozici také systém s nosností až 80 kg. Panty odolají velmi vysokému zatížení, ke kterému dochází kupříkladu ve veřejných budovách. Umožňují úhel otevření až 180 °.

Instalace pantů je jednoduchá, jedná se o U profil s perfektním uchycením skleněné tabule bez nutnosti jakéhokoliv obrábění skla a vrtání. Plovoucí upínání navíc umožňuje snadné nastavení té správné polohy dveří. K pantům a dveřím jsou k dispozici i doplňkové komponenty jako je magnetický zavírač instalovaný v zárubni a velmi nepatrně viditelný protiplech namontovaný v hraně skleněného křídla, které zajišťují bezkontaktní uzavřenou polohu dveří. Díky magnetu a protiplechu je navíc manipulace s dveřmi velmi tichá. Dodáváno je také úchopové madlo, taktéž minimalistického stylu.

Skrytý závěsný systém umožňuje instalaci dveří všude tam, kde je vyžadován vytříbený elegantní vzhled, například v kancelářských objektech nebo v moderně zařízených interiérech.

Olivari

Nejnáročnější zákazníci, kteří preferují luxusní vzhled a originál především, budou spokojeni s nabídkou italské společnosti Olivari specializující se na vysoce kvalitní umělecké kování. Autorská tvorba celosvětově proslulých architektů a designérů (z nejznámějších jmen například Zaha Hadid, Jean Nouvel, Ben van Berkel, Ferdinand Porsche, Ma Yangsong) je prostoupena organickými i geometrickými tvary, nejrůznějšími povrchovými úpravami a zdobnými variacemi. Výsledkem je pravý italský design.

Produkty Olivary jsou vytvářeny výhradně ve vlastním závodě v italském Borgomaneru a tamní dohled nad kvalitou odchozích produktů je naprostou prioritou.

Světově proslulá Zaha Hadid navrhla kliku Chevron, na fotograii zobrazena povrchová varianta v leštěném chromu

Nabídka této značky je obrovská, odpovídá více než stoleté firemní historii. Světová architektka Zaha Hadid pro Olivary navrhla kupříkladu kliku Chevron (v dvojím možném provedení: leštěný či matný chrom). Jiným výrazným dílem je interiérová klika Total navržena ve strohém geometrickém stylu plném ostrých linií (Rodolfo Dordoni). Velmi okázalý designový kousek je také kování Conca Patricie Urquioly, jehož jemný originální vzhled je možno podtrhnout dokonce čtyřmi povrchovými provedeními: nerez, chrom leštěný i matný, či antracit.

Luxusní klika Conca od designérky P. Urquioly

Provedení kliky Total od návrháře R. Dordoni

Výhradním použitým materiálem na produkty Olivari je mosaz, jehož dlouholetá životnost je podpořena galvanickým pokovením chromem a niklem, které fungují jako silná obrana proti korozi a oděrkám.

To jsou ovšem pouhé střípky z celkového sortimentu firmy Olivari. Mnohem více je k nalezení na webových stránkách obchodního zastoupení v ČR, u společnosti EFB.

FSB vložené okenní kliky

Franz Schneider Brakel GmbH + Co KG, renomovaný výrobce vysoce kvalitního kování, se specializuje na produkty s čistým a praktickým uživatelským designem. Jednou z posledních na trh uvedených produktových řad jsou vložené okenní kliky, které úspěšně zachovávají vysoký standard svých předchůdců.

Vložená klika umožňuje uživateli komfortní a správnou manipulaci s oknem. Obsahuje kulatou rozetu upevněnou ke konstrukci. Klika je vhodná k instalaci do dřevěných a hliníkových oken, jejichž design vhodně doplňuje svým minimalistickým vzhledem. To je podpořeno především upevněním kliky – je skryté. Konstrukce je sestavena tak, aby nezáleželo na typu vnitřního kování okna. Polohovací mechanismus je integrován v rukojeti zcela nezávisle a lze jej přizpůsobit většině okenních systémů.

Produktová řada čerpá z odolných materiálů, které přispívají dlouhé životnosti finálního výrobku. K výběru jsou desítky typů klik z eloxovaného hliníku, kartáčované nerezi, masivního bronzu s patinou a lakované mosazi. U několika konkrétních modelů je dostupné i řešení s integrovaným uzamykáním.

Vložená klika od výrobce FSB disponuje skrytým upevněním kliky, které jí dodává kultivovaný vzhled

Kvalita a důraz na detail

V dnešní době se ocitáme v období, kdy je společnost rozdělena na dvě krajní skupiny. První z nich preferuje výhradně levná řešení. Druhá hledí výlučně na kvalitu, na cenu se ohlíží minimálně, uvědomuje si totiž velmi správně pozitiva vyplývající ze své volby. Životnost kvalitního, často i designového kousku, totiž významně překonává trvanlivost výrobku za každou cenu laciného. Nemluvě o vzhledu produktu, který může na první pohled vypadat zhruba stejně, ale při bližším posouzení je jasné, že kvalita vítězí. Cena nerovná se hodnota. Detail vítězí. A v případě kování dvojnásobně.

Fotogalerie

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: Archiv EFB