M&T = design a kvalita v kování

Píše se rok 1997 a dva bratři zakládají ve východních Čechách společnost M&T, firmu, která se za více než 15 let své existence napevno usadila na českém trhu s dveřním a okenním kováním. Postupem času začala udávat tomuto oboru směr a jako první a jediná v Čechách prezentuje designové trendy v tomto úzkém oboru kování. V minulém roce dokonce získala v německém Essenu za své kování MINIMAL/MAXIMAL prestižní ocenění, designérského „Oskara“ Red Dot Design Award 2013.

V úplných začátcích jsme dováželi kliky ze zahraničí. Ovšem v průběhu času jsme přestali být s jejich kvalitou a designy spokojeni. A řekli jsme si, že zkusíme vyrobit vlastní výrobky. Z prvních čtyř tvarů klik jsme se postupně dostali na osm a pak na dvanáct,” popisuje začátky firmy pan Roman Ulich, designér společnosti M&T a jeden ze zakladatelů firmy a pokračuje: „V České republice nebyla tradice ve výrobě klik, a proto jsme začali pracovat hned s několika výrobci, kteří nám vyráběli jednotlivé komponenty. Dnes si již téměř vše vyrábíme sami a z původních čtyř tvarů klik máme dnes v nabídce na 43 modelů v sedmi barevných kombinacích. Navíc začneme s výstavbou nové výrobní haly,” doplňuje pan Ulich.

Pan Roman Ulich, designér společnosti

Společnost M&T vyrábí designové, ale i bezpečnostní dveřní kování. Jejich kliky jsou vyráběny v základu z kvalitního materiálu – masivní mosazi nebo nerezové oceli. Finální povrchovou úpravou je pak galvanické pokovení kvalitními povrchy, jakými jsou matný nikl, lesklý chrom. Vrcholem nabídky jsou povlaky titanu v několika barevných odstínech, které zvýší životnost kliky až na 15 let.

Co mne opravdu mrzí, je fakt, že i přes širokou nabídku se na našem trhu stále objevují nekvalitní kliky, které se snaží konkurovat kování z odolných materiálů. Na první pohled vypadají dobře, ale jsou z nekvalitního materiálu, zamaku. Tento materiál svým složením není vhodný pro galvanické pokovení tvrdou vrstvou chromu, nebo niklu. Z toho důvodu mají kliky velmi omezenou otěruvzdornost povrchu a rychle dochází k jeho opotřebení. Kliky z těchto materiálů by se snad mohly používat jen tam, kde není vůbec žádný požadavek na dlouhodobou životnost a estetiku. Již během prvního roku používání se jejich povrch odírá a zůstávají nevzhledné plochy základního materiálu. Doporučil bych zákazníkům, aby se vždy zeptali u prodejců, z jakých materiálů jsou kliky vyrobeny,” upozorňuje pan Ulich.

Klika TORO a její ladný vzhled
Klika MAYA, pro níž se stala inspirací stupňovitá mayská pyramida

V nabídce společnosti jsou zastoupeny všechny druhy kování od štítového přes rozetové až k madlům a mušlím či kování na sklo. Design většiny klik navíc pochází přímo z autorské dílny pana Romana Ulicha. „Pro tvar kliky mě inspirují věci z různých cest a koutů světa, jakým byl například ladný pohyb toreadora nebo kaskády mayské pyramidy. Ale i obyčejné hranaté či kulaté tvary nabízejí hned několik možností jejich designového uchopení. Ovšem základním pravidlem vždy je, aby klika byla příjemná do ruky,” vysvětluje pan Ulich. Kromě dveřního kování u M&T najdete i kličky pro okna nebo dveřní zarážky. Celý interiér tak můžete sladit za pomoci jednoho tvaru a ve stejném barevném odstínu povrchové úpravy. O oblíbenosti klik M&T svědčí i fakt, že se kromě individuálních zakázek často objevují v mnoha developerských projektech – hotelech, kancelářských objektech, bytových či sportovních komplexech (např. multifunkční stadion s hotelem v Praze Edenu). Originální kování MIMOLIMIT si své místo našlo v sídle společnosti PPF GATE v Praze. „Na konci roku také proběhla montáž našich klik do bungalovů v luxusním resortu na Maledivách,” doplňuje pan Ulich.

Klika MAXIMAL s oceněním Red Dot Design Award 2013

Kromě silné české obchodní sítě se kliky M&T vyvážejí do dalších 15 zemí světa. A jaké jsou plány pro následující období?

V průběhu letošního roku představíme novou kolekci nerezového kování, které bude při zachování vysoké kvality provedení cenově dostupné úplně pro každého zákazníka. Navíc se pustíme do stavby nové výrobní haly. A v plánu máme i návštěvu několika veletrhů a to jak u nás, tak i v Evropě. Samozřejmostí je práce na nové kolekci kování, která by nám mohla vynést další cenu Red Dot,” zakončuje pan Ulich.

Autor: Mgr. Martina Rychetská
Foto: Archiv firmy