Výrobní závod Madeta v Českých Budějovicích. Czeva, vlastní dílo, Wikipedia

Madeta zavádí systémy zpětného získávání tepla, mění i způsob chlazení

České Budějovice 18. ledna (ČTK) - Největší česká mlékárna Madeta zavedla kvůli vysokým cenám energií úsporná opatření. Zkrátila dobu, kdy se topí, zavádí systémy zpětného získávání tepla. Když mění v provozech světla, tak rovnou na úsporná svítidla LED. V českobudějovickém skladu změnila způsob chlazení, díky tomu ročně ušetří asi 400.000 Kč. Vyplývá to z informací ve firemním zpravodaji, které ČTK potvrdilo vedení firmy.

V Českých Budějovicích změnila Madeta režim centrálního vytápění. Zkrátila dobu, kdy se topí, na úsek mezi 6:00 a 15:00. Nově seřízená jsou rovněž okna v budově generálního ředitelství, aby dobře těsnila. Dlouhodobě zavádí mlékárna systémy, jak zpětně získávat teplo.

"Zbytkovým teplem vytápíme administrativní budovu v závodě Planá nad Lužnicí. V Pelhřimově dokončujeme projekt, který bude rovněž ze zbytkového tepla řešit ohřev teplé užitkové vody a vytápění. Spuštění plánujeme začátkem roku 2023. Ještě předtím, než přišla energetická krize, jsme rekonstruovali kotelny. A v Jindřichově Hradci a Pelhřimově jsme začali projektovat parovody s tím, že bychom rádi stihli jejich využití aspoň část příští topné sezony," uvedl technický ředitel firmy Petr Heřmánek.

V Českém Krumlově, kde se vyrábí niva, chce mlékárna výhledově získávat chlad ze vzduchu a štol, kde je relativně stabilní teplota. Madeta tam připraví jakousi 'banku', do které bude přes noc, kdy závod stojí, akumulovat chlad a ve dne ho pak pouštět do výroby. Ve výrobních závodech šetří také díky tomu, že je správně nastavená vzduchotechnika na denní a noční režim.

Když firma mění světla, tak vždy za LED. Třeba ve tvarohárně jindřichohradeckého závodu jsou všechna světla vyměněná. "Navíc se osvětlení haly rozdělilo na sekce podle výrobních středisek tak, aby se nesvítilo všude, ale jenom tam, kde se pracuje plus na komunikačních trasách," popsal Heřmánek.

Madeta rovněž změnila způsob chlazení v budějovickém skladu. Do pláště skladu instalovala čtyři ventilátory, které vhánějí chladný vzduch dovnitř, když venku klesnou teploty pod pět stupňů Celsia. Tím se někdy až zcela nahradí výkon kompresoru chlazení. "Uspoříme tak elektrickou energii, kterou na chlazení spotřebuje kompresor," uvedl projektový manažer z technického útvaru Jan Dvořák. Investice byla 600.000 korun, při současných cenách elektřiny by měla ročně ušetřit zhruba 400.000 Kč. Podobné opatření bude ve skladu ve středočeské Jesenici, kam instalují 14 ventilátorů.

V roce 2021 měla Madeta tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 5,94 miliardy korun a zisk po zdanění 247,6 milionu Kč. Vyplývá to z výroční zprávy. Madeta má čtyři výrobní závody: v Plané nad Lužnicí, Českém Krumlově, Jindřichově Hradci a Pelhřimově. Zaměstnává 1500 lidí, zpracuje denně téměř milion litrů mléka. Má 170 dodavatelů mléka, nabízí přes 250 druhů výrobků, vyváží pětinu produkce.

Autor: ČTK
Foto: Wikipedia