Magnetokineze - inovační ekologická technologie vysušování zdiva

Vlhké zdivo. S tímto pojmem se můžeme relativně často setkávat u starších domů, historických staveb, ale i u staveb nových. Důvody mohou být různé, často zaměnitelné. Měli bychom si uvědomit, že v objektu se může objevit až 12 druhů vlhkostí, a téměř s žádnou není se lehké vypořádat. Vlhkosti objevující se ve stavbách můžeme označit jako: vzlínající kapilární, hygroskopickou, rovnovážnou zbytkovou, stavební, boční, kondenzační, chemickou, vlhkost následkem poškozených staveb, vlhkost dopadajícího deště, vlhkost rušivých polí, tlakovou a ostřikující vodu.

Z výše uvedeného je zřejmé, že určení příčiny zavlhání není jednoduché, a proto by měl problém vždy řešit odborník. Často se stává, že majitel důvěřuje projektantovi či architektovi, ale měl by si ověřit, jedná-li se skutečně o specialistu v oboru sanace vlhkého zdiva. Je to jako u lékaře - praktický lékař zjistí problém, ale řeší jej již např. chirurg, ortoped, optik atd. Jako druhů vlhkostí, tak i metod k odstranění vlhkosti ze zdiva existuje celá řada. Většina těchto postupů je nejen velmi nákladná, ale též spojená se stavební činností a tedy též s hlukem, špínou a zápachem obtěžujícím obyvatele. Životnost těchto metod většinou nesplní očekávání zákazníka. Snem každého majitele vlhkého objektu je technologie bez chemie, elektřiny, hluku, špíny, statických poruch s vynaložením malých finančních nákladů.

aquapol-ilustrační foto

MAGNETOKINEZE - technologie vysušování zdiva

Již téměř dvě desítky let se ve světě i u nás prosazuje revoluční technologie AQUAPOL® s využitím magnetofyzikálního principu, kdy síly, které sají vodu do zdiva, jsou natolik oslabeny, že vlhkost bez chirurgického zákroku do zdiva vlivem gravitačního pole Země putuje zpět do podzákladí. Prostřednictvím instalace jednoho, nebo více specielních přístrojů v provlhlém objektu zajišťují superslabá magnetická pole stlačování vlhkosti v kapilárním systému zdiva směrem dolů. Přístroje takto provedou vysušování, nadále sucho udržují, a tím vlastně plní funkci horizontální hydroizolace. Během vysoušení povedou současně částečné magnetokinetické odsolení. Největší část vlhkosti putuje kapilárním systémem zpět do země (fáze odvlhčení). Malá část vlhkosti zdiva v dosahu odpařovací zóny se odpařuje ven a unáší přitom v kapilární vodě rozpuštěné soli do starých omítek (odpařovací fáze). Tato odpařovací fáze trvá několik měsíců a za tuto dobu v omítkách vykrystalizují vlivem vysychání viditelně soli. Po odstranění starých, zasolených omítek je možno přistoupit k nové, definitivní úpravě povrchu objektu.

Systém AQUAPOL® je možno použít pro libovolný stavební materiál u všech konstrukcí nad terénem, kde je možno dosáhnout rovnovážné vlhkosti zdiva, jejíž hodnota závisí na typu stavebního materiálu a stupni jeho zasolení. U sklepních konstrukcí je možno dosáhnout vysušení všech středních zdí, u obvodových konstrukcí přicházejících do styku se zemí je možno docílit výrazného zlepšení stavu vlhkosti. Pro úplné vysušení obvodového zdiva zapuštěného v terénu je nutné provést svislou hydroizolaci (tam kde není provedena nebo není funkční) eventuálně opatřenou drenáží.

Od vyvinutí prvního prototypu uběhlo 17 let. Za tuto dobu bylo instalováno v Evropě více než 27 000 přístrojů AQUAPOL®. V Čechách je vysušováno v letech 1990 - 2000 více než 12050 objektů, z nichž je již více než 900 úplně vysušeno. Systém AQUAPOL® je pro životní prostředí bezesporu nejneškodnější metodou vysušování zdiva na světě.

Životnost a cena technologie

Díky neopotřebitelnosti přístroje se předpokládá životnost 70 - 150 let, čímž tato technologie udává nová měřítka pro budoucnost, a tím i nový stupeň vývoje. Nejen toto, ale i cenově výhodné řešení (vysušování RD již od 38 000 Kč) řadí tento postup k nejhospodárnějším vysušovacím metodám.

Bezplatný poradenský servis

Vzhledem k tomu, že se v téměř žádném objektu nevyskytuje pouze vzlínající kapilární vlhkost, je nutné navrhnout komplexní sanační zákrok. Proto odborníci firmy AQUAPOL® navštíví každý objekt a provedou BEZPLATNĚ vlhkostní průzkum, následně pak návrh všech hlavních a všech doplňkových sanačních opatření rovněž bezplatně. Používání Checklistů vyvinutých v Rakousku dává záruku kvality průzkumu a diagnostiky příčin. Spolupráce s mnoha stavebními firmami zajišťuje investorovi komplexní řešení, které je možno nazvat »sanací na klíč«.

Autor:
Foto: Archiv firmy