I víkendová chalupa potřebuje pravidelnou údržbu a nelze ji dlouhodobě zanedbávat. Zdroj: New Africa

Máte na chalupě dřevěnou podlahu? Jak ji renovovat?

Každá podlaha potřebuje po čase renovaci a nejinak je tomu u té z masivního dřeva. Protože má však své kouzlo, není moudré si jí zbavovat a nahrazovat ji například laminátem. Prozradíme vám, co její renovace obnáší a jaké jsou možnosti.

Máte na chatě starou a zašlou podlahu? Poradíme, jak o ni pravidelně pečovat i jak na renovaci, kterou je u kvalitní dřevěné podlahy možné provést dokonce několikrát. Záleží na výšce horní vrstvy použité podlahové krytiny a její tvrdosti.

Dřevěná podlaha neustále pracuje

Dřevěné podlahy jsou vedle své nadčasové elegance především vysoce kvalitní a díky nízké tepelné vodivosti dřeva je na dotek vnímáme jako příjemně teplé.

Mají však samozřejmě i své stinné stránky – prkna, palubky, či fošny jsou do jisté míry náchylné ke vzniku škrábanců či vrypů, a to hlavně u měkčího dřeva (zejména jehličnanů). Tomuto poškození lze ale zabránit aplikací větší vrstvy laku. Majitele chat a chalup může trápit také citlivost dřeva na kolísání teploty. Podlaha ze dřeva v rozdílných teplotních podmínkách takzvaně pracuje, mezi palubkami či prkny se mohou tvořit spáry a podlaha se může začít kroutit. V zimních měsících má podlaha tendenci sesychat, čemuž lze zabránit zvlhčováním vzduchu.

Pro finální povrchovou úpravu můžete zvolit podlahové barvy, laky, oleje či vosky. Na rozdíl od lakovaných podlah, které je nutné znovu po celém povrchu přebrousit a nalakovat, lze naolejované podlahy v případě poškození opravit lokálně. Zdroj: Krailath

Pravidelná údržba je nezbytností

Aby vám dřevěná podlaha dělala dlouho radost, je třeba o ni pravidelně a příkladně pečovat. Běžně se udržuje vysáváním, zametáním nebo vytíráním mírně navlhčeným mopem. Důležité je používat k čistění jen saponáty určené speciálně pro údržbu dřevěných podlah a nepřehánět to ani s vodou, která jim ve velkém množství škodí. Zvláště prkna z měkkého dřeva pak bývají náchylná k mechanickému poškození, proto je dobré chránit je například samolepicími filcovými ochrannými terči, které nalepíte na nohy nábytku. Skvělými pomocníky jsou i speciální oleje na podlahy, které docílí efektu impregnace a zároveň umožní dřevu dýchat. Možné je také používat vosky, kterými dosáhnete výrazného prokreslení struktur dřeviny. Vosk je ale citlivý na zátěž, a proto se používá spíše pro renovaci historických interiérů.

Může se stát, že velmi stará dřevěná podlaha je v natolik špatném stavu, že spíše než k renovaci je vhodnější přistoupit k její kompletní výměně. Zdroj: fotohuta

Kdy přistoupit k renovaci podlahy a jak na to?

Samotná renovace podlahy zahrnuje několik po sobě jdoucích kroků. Začíná se broušením. K tomu se používají zejména brusné kotouče různé hrubosti. Počet a intenzita nutných brusů závisí na stupni poškození a hloubce škrábanců. Následně se vyplní spáry speciálním spárovacím tmelem, který se smíchá s brusným prachem. Nutné je také zpevnit a v případě potřeby vyměnit jednotlivé dřevěné díly. Poté přichází na řadu další broušení, tentokrát jemným brusným papírem, díky kterému bude mít podlaha hladký povrch. Předposlední fází renovace je odstranění přebytečného prachu a dalších nečistot z broušení. Pro finální povrchovou úpravu můžete zvolit podlahové barvy, laky, oleje či vosky. Pokud chcete zachovat viditelnou přirozenou kresbu dřeva, doporučujeme použít kvalitní laky. A kdy je možné podlahu znovu používat? Podlaha, která byla ošetřena olejem, je plně pochozí přibližně po dvou dnech po aplikaci. U laku je to různé, vždy je nutné se držet doporučení výrobce nátěrové hmoty.

Na renovaci dřevěné podlahy si můžete najmout odbornou firmu, která dodrží přesný postup, použije speciální přípravky i profesionální náčiní. Pokud se ale chcete pustit do renovace sami, můžete si od specializovaných firem profesionální stroje, brusivo, oleje, tmely i laky zapůjčit. Práce vám tak půjde snáz od ruky!

Co s drobnými škrábanci?

Ne vždy je nutné přistupovat ke kompletní renovaci podlahy, někdy stačí jen opravit malé defekty, jako jsou fleky či drobné škrábance. Na ty je možné zakoupit speciální sadu na opravu dřevěných podlah, která obsahuje vosk v různých odstínech dřeva, hrot na jeho aplikaci a sprej pro následné zafixování.

Když je kompletní výměna podlahy nevyhnutelná

Je podlaha na vaší chalupě polorozpadlá či shnilá? V takovém případě je lepší kompletně ji vyměnit. Ke zjištění, v jakém stavu se nachází původní podlaha, však nestačí pouze letmý pohled. Skutečný stav podkladové konstrukce zjistí odborná firma po odstranění vrchní krytiny.

Rekonstrukce podkroví

Hodláte rekonstruovat podkroví chalupy? Dbejte přitom na to, abyste strop, jehož nosnost bývá zejména u starších domů velmi nízká, příliš nezatížili. K účelu rekonstrukce vodorovných nosných konstrukcí byly proto vyvinuty takzvané suché stavební procesy a namísto betonu jsou často využívány lehké materiály. Výhodou suchých podlah je také jejich jednoduchá a rychlá montáž.

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock