Mezinárodní konference Dřevostavby 2025 má za sebou 26. ročník. Přednášeli odborníci z devíti států
Mezinárodní konference Dřevostavby 2025, za pořadatelství Vyšší odborné a Střední průmyslové školy v jihočeské Volyni, má za sebou úspěšný vstup do druhého čtvrtstoletí. Celkem 35 přednášek a vystoupení za účasti téměř sedmi set odborníků z devíti států světa: Kanady, Finska, Rakouska, Švýcarska, Norska, Německa, Francie, Slovenské a České republiky zaznělo ve dnech 15. a 16. dubna.
Dřevo – surovina moderního člověka, stavební systém budoucnosti, ekologie, úspory energií a suchá výstavba, byly tradičním motem. Součástí konference byl workshop Vlhkost a voda v dřevostavbách (kdy, kde, proč a jak vzniká, od projektu přes realizaci po sanaci a škodní události) a workshop Stavebně – fyzikální souvislosti dřevostaveb (nové poznatky o vlhkostních vlastnostech dřeva, poznatky z mechanických zkoušek dřevostaveb …). Dále výstava Severská (finská) udržitelná města a maturitní výrobky studentů školy. V provozu bylo Vzdělávací středisko nadregionálního významu pro zpracovatelský průmysl s CNC technologií na výroby dřevěných konstrukcí, krovů i celých dřevostaveb. V neposlední řadě se prezentovalo několik desítek domácích i zahraničních institucí a firem se svými výrobky a technologiemi.
Z plejády přednášek jsme vybrali téma „Co je třeba vědět o navrhování vícepodlažních dřevostaveb“ Doc. Ing. Petra Kuklíka, CSc., z ČVUT Praha: Při návrhu vícepodlažní dřevostavby se musí od samého začátku brát v úvahu všechny její části včetně fasády a konstrukčních detailů. Při volbě konstrukčního systému se řídíme konstrukčním systémem a architektonické řešení podřídíme tomuto systému. Řídíme se architektonickým řešením a poté použijeme vhodný konstrukční systém. Snažíme se sledovat vyváženost mezi architekturou a konstrukčním řešením dřevostavby.

Vzdělání nestačí, praxe chybí. Říká Jan Horáček
Jedním z největších problémů dnešního stavebnictví je podle Jana Horáčka nedostatek kvalifikovaných vedoucích pracovníků a absence jakéhokoliv kvalitního školení z praxe. Právě to…
Dalšími body jsou Zajištění tuhosti konstrukčního systému, Výstužné jádro (z masivních dřevěných panelů nebo betonové jádro), Obvodové výztužné a nosné stěny, Vnitřní výztužné a nosné stěny, Výztužné rámy, Diagonální ztužení, Provedení stropů a stěn a Protipožární systémy. U vícepodlažních dřevostaveb jsou klíčové jejich tuhost, požární odolnost a akustika. V současnosti se stále více navrhují dřevostavby s optimální kombinací dřeva s betonem a ocelí. První podlaží bývá obvykle z železobetonu.
V této souvislosti připomínáme některé vysoké dřevostavby v Evropě i Praze: asi nejznámější je Timber Pioneer ve Frankfurtu nad Mohanem, kancelářská budova o osmi podlažích. Ve Vídni se staví celá čtvrť dřevostaveb Leopold Quartier o více než deseti podlažích. V Praze, nedaleko Prokopského a Dalejského údolí, se staví čtyři bytové domy Timber Praha. Výška domů je maximálně do 12 metrů požární výšky. Pro ilustraci – nejvyšší obytnou stavbu ze dřeva, výšky 85 metrů, uvidíte v norském Brumunddalu, na sever od hlavního města Oslo. Z jiných dřevěných staveb si uveďme nejvyšší rozhlednu na světě, výšky 100 metrů, Pyramidenkogel, v rakouských Korutanech. Sluší se připomenout i náš pavilon v právě konané světové výstavě EXPO 2025 v japonské Ósace. Skleněná spirála, jejíž nosnou konstrukci tvoří dřevo v podobě BSH a CLT s prvky systému Novatop. Není bez zajímavosti, že vítězný návrh architektonické soutěže vybrala odborná porota v čele se zlínskou rodačkou architektkou prof. Evou Jiřičnou.
Ještě na skok se vrátíme do školních prostorů právě skončené konference, abychom si vyjmenovali zde zastoupené firmy, zaštítěné obchodním oddělením Rakouského velvyslanectví v Praze a marketingovou kanceláří v Brně: AnnaHolz GmbH, Egger CZ, s. r. o., ELK TECH/ELK BAU GmbH, Hasslacher Gruppe, HELLA Sonnen-und Wetterschutztechnik GmbH, Variotherm Heizsysteme GmbH a Velox-Werk, s. r. o.
Téma: Veletrhy a výstavy
Z domácí provenience jsme vybrali Kronospan – světový lídr ve výrobě desek a pokrokových technologií, Lechner – specialista na výrobu nátěrových pryskyřic, BeA Autotec – přístroje a spojovací materiál, mj. novinka Skater, nastřeluje spony a hřebíky, dále fermacell – sádrovláknité a cementovláknité produkty pro dřevokonstrukce a protipožární řešení staveb a české dřevěné I-nosníky společnosti Palco. Definitivní tečku uděláme pozvánkou na další konferenci, tentokrát 15. května v Praze, Václavské nám. 833/31, pod názvem Dřevo na věčné časy.