Na 39 přednáškách a dvou workshopech se účastnilo téměř 600 odborníků z výrobní i projekční sféry.

Mezinárodní seminář Dřevostavby 2019

Jihočeská Volyně, přesněji tamní Vyšší odborná škola uspořádala již 23. ročník odborného semináře Dřevostavby. Od 16. do 17. dubna 2019 se na 39 přednáškách a dvou workshopech účastnilo téměr 600 odborníků z výrobní a projekční sféry ze Slovenska, Kanady, Finska, Rakouska, Německa, Itálie, Norska, ČR a nově z Kazachstánu. V ČR neexistuje stavební seminář s vyšší mezinárodní účastí jak mezi posluchači, tak přednášejícími.

Probírané tematické okruhy: Dřevo – surovina moderního člověka, Architektura dřevěných staveb v Kanadě a severní Evropě, Požární odolnost dřevěných konstrukcí, Materiály a polotovary používané na dřevostavby, Normalizace při navrhování a realizaci dřevostaveb, Dřevostavby v českém a slovenském prostředí, Příklady realizací, Úspory energie, vytápění, ventilace, Ekologické aspekty a Konstrukce, rekonstrukce, obnova a ochrana staveb ze dřeva.

Novinkou bylo otevření výstavy Stavby století republiky a Stavby století Jihočeského kraje. Účastníci viděli na panelech a modelech např. Pražský hrad, vilu Tugendhat, Brněnské výstaviště, Žďákovský most, Památník Tomáše Bati, Obchodní dům Kotva, nádraží Ostrava-Vítkovice atd.

K doprovodnému programu i letos patřily dva workshopy – Dřevostavby pod rentgenem a Stavebně-fyzikální souvislosti dřevostaveb.

V prostorách školních dílen vystavovaly své výrobky a technologie desítky firem a společností. Mezi nimi také pět rakouských firem: Fritz Egger GmbH (mj. konstrukční dřevo), Kesat (zpracování dřevní hmoty), KLH Massivholz GmbH (velkoformátové konstrukční prvky), Norica Timber (dřevo ve spojení s jinými materiály) a Wippro GmbH (dveře a schody).

I letos měli účastníci možnost navštívit souběžně pořádané workshopy. V úterý odpoledne workshop VVÚD Praha s názvem „Dřevostavby pod rentgenem”, ve středu dopoledne pak workshop „Stavebně-fyzikální souvislosti dřevostaveb” ve spolupráci s UCEEB (Univerzitní centrum energeticky efektivních budov). Workshopy probíhaly souběžně se seminářem v prostorech vzdělávacího centra v suterénu školy.

V rámci semináře Dřevostavby 2019 se také představilo Vzdělávací středisko pro zpracovatelský průmysl. Jde školní pracoviště nadregionálního významu, kde je umístěna CNC technologie na výrobu dřevěných konstrukcí, krovů i celých dřevostaveb. Pořadatelé si připravili ukázky použití CNC technologie v praxi.

Dodejme, že absolventi pořadatelské školy nacházejí široké uplatnění jak v České republice, tak za hranicemi a za oceánem. Někteří sem přijíždějí i jako přednášející.

Novinkou bylo otevření výstavy Stavby století republiky a Stavby století Jihočeského kraje

Dálkové studium

Vyšší odborná škola Volyně otevírá opět od 1. září 2019 dálkovou formu vzdělávání oboruTvorba nábytku a dřevěné konstrukce”. Studium je prakticky orientované s vazbou na příbuzné bakalářské obory „Tvorba a konstrukce nábytku” a „Dřevěné stavby” realizované prostřednictvím Detašovaného pracoviště Technické univerzity Zvolen v jihočeské Volyni. Přihlášky se podávají v 1. kole do 31. května 2019 a ve 2. kole do 15. srpna 2019. Bližší informace na www.sps.volyne.cz nebo na telefonních číslech 603537979 a 604251109.

(info o studiu je inzercí školy)

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: archiv autora