Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Mezinárodní stavební veletrh For Arch 2018 splnil očekávání

Tím, že je sektor stavebnictví stěžejní pro celou tuzemskou ekonomiku, je veletrh For Arch s nejdelší tradicí u nás velkou příležitostí pro vystavující stavební firmy. Mohou se porovnat s domácí i zahraniční konkurencí a získat nové kontakty i zakázky.

Výstaviště PVA Expo Praha v Letňanech hostilo již po 29. účastníky mezinárodního stavebního veletrhu. Opět pět dnů, od 18. do 22. září. For Arch je stabilizovaný všemi sedmi zaplněnými halami, počtem 786 vystavovatelů z 15 států, průměrným celkovým počtem 80 tisíc návštěvníků i bohatým doprovodným programem v podobě přednášek, seminářů a soutěží.

Zájem na všech úrovních

To, že je For Arch předmětem zaslouženého zájmu i našich nejvyšších představitelů, dokládají slova ministryně průmyslu a obchodu ČR Ing. Marty Novákové: „Letošní rok je, předpokládám, rokem, který pro stavebnictví znamená významný obrat k lepšímu. Dosavadní výsledky tomu napovídají. I proto je moc dobře, že důležité veletrhy překonaly období stavební recese a představují pro české i zahraniční vystavovatele funkční výzvu, jak prezentovat služby a výrobky a uspět tak v mezinárodní konkurenci. V celé společnosti je při tom zřejmé, že nejen podnikatelé ve stavebnictví po útlumu v minulých letech vnímají a využívají příležitosti získat nové zakázky a prezentovat své služby potenciálním zákazníkům.

Řemeslo, nápady a novinky

V letošním ročníku veletrhu se náš zájem zaměřil na šikovnost budoucích řemeslníků, realizované nápady jejich starších vrstevníků a novinky z celé plejády stavebních komodit. Takže učni opět po roce předvedli své dosud naučené dovednosti např. v oborech zedník, truhlář, pokrývač... V expozici vystavovatele společnosti Wienerberger jsme viděli Porotherm strop BNK pro rekonstrukce. Šlo o systémové řešení keramobetonového stropu Porotherm s novou keramickou vložkou umožňující při minimálním narušení stávající stěnové konstrukce realizovat plnohodnotný strop s jednoduchým a účinným stažením objektu. Řešení umožňuje jednoduchou výměnu stropu v rekonstruovaných budovách. Výhodou stropu BNK je snížení potřebného množství betonové směsi a lehčí vložky pro snadnější manipulaci. Autorem je Ing. Ivo Petrášek, autorizovaný statik společnosti Wienerberger cihlářský průmysl. Jako „oživení v sále” hrál k poslechu Keramoorchestr na housle, basu a cimbál z keramických tašek a cihel.

Střešní okenní systémy

Firma Velux, která slibuje, že prosluní náš život a vytvoří pohodu a komfort v podkroví svými roletami a žaluziemi i tentokrát své stálé i nové zákazníky překvapila novým sortimentem. Středem zájmu byly venkovní markýzy a rolety, zatemňující, kombinované, zastiňovací, plisované, dvojitě plisované a římské rolety. Dále komfort dálkového ovládání, regulace tepla a světla a evoluce v ovládání střešních oken, rolet a žaluzií. Ostře sledovaná Velux Active řídicí jednotka vnitřního prostředí je inteligentní systém ovládání střešních oken, rolet a žaluzií Velux pomocí chytrých senzorů. Ovládá se smart telefonem prostřednictvím aplikace. Díky senzorům v každé místnosti měří teplotu, vlhkost a koncentraci CO2. Automaticky ovládá otevírání střešních oken, rolet a žaluzií, zajišťuje optimální denní větrání, předchází riziku přehřívání místností.

Retro klasikou

Velká tlačenice byla též u exponátů fasádních systémů (Prefa, Maxitsolar, Scanroc), tepelných izolací mj. firmy Isocell a nesporně zaujal i nápad oživit klasiku 100 let staré betonové cihly firmy Best na retrozdivu i dlažbě. Stálo za to vidět nový Prefa fasádní produkt Siding X: materiál barevný legovaný hliník, kotvení přímé, vruty do hliníkové nebo dřevěné spodní konstrukce, povrchová úprava dvouvrstvý vypalovaný lak, rozměry na šířku 200, 300, 400 nebo 500 mm, délka 500 až 2 500 mm, tloušťka 1 mm, hmotnost 3,30 až 4,30 kg/m2. Mezi nepřehlédnutelné novinky patřila Schiedel Sirius krbová kamna se samostatným přívodem vzduchu komínem (zajištěno systémem Permeter Smooth Air).

Rozmanitost

Široké spektrum výrobků, materiálů, technologií atd. vidělo a využilo ke své praxi a potřebě neméně široké spektrum návštěvníků, od renomovaných odborníků po koncové zákazníky. Co nám nesedlo, byly skupinky rozjařených studentů, ale to není vina veletrhu, nýbrž pedagogického dozoru. A věříme, že v novinářském centru dostaneme kávu, aniž bychom museli mít obchodní jednání. Přece jen by nás tamní registrující osoba měla mít za novináře, nikoliv hokynáře. Na shledanou na jubilejním třicátém For Archu 2019.

Autor: Zdeněk Svoboda Fotografie: Zdeněk Svoboda

Fotogalerie

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: Zdeněk Svoboda