Mezinárodní veletrh DACH+HOLZ a ROOF+TIMBER 2012

Ve dnech 31.1.-3.2.2012. se na novém výstavišti ve Stuttgartu konal mezinárodní veletrh DACH+HOLZ a ROOF+TIMBER. Novinky na něm představilo 601 vystavovatelů a navštívit ho přišlo 55 800 pokrývačů, tesařů, architektů, projektantů a dalších návštěvníků z odborné i širší veřejnosti.

Celkově lze říci, v porovnání s minulým veletrhem, který se konal v roce 2010, že letošní veletrh zaznamenal tři velké úspěchy. Nejdříve v počtu vystavovatelů (601), následně v počtu návštěvníků (55 800) a za třetí i v hodnocení veletrhu.

Z dotazníků, které návštěvníci vyplňovali, vyplynulo, že se jim veletrh velmi líbil. 66,4 % z nich tvrdilo, že veletrh byl velmi dobrý (v roce 2010 to byla 47,2 %). Celkově si návštěvníci pochvalovali daleko větší množství nových informací, které mohli získat v porovnání s předchozími veletrhy, a to nejen v oblasti výstavby novostaveb (85,7 % v porovnání s 80,4 % v roce 2010). Celkové hodnocení veletrhu stouplo z 89,9 % v roce 2010 na 94,5 %. Návštěvníci především přišli, aby získali informace o nových produktech, nápadech a řešeních ve všech oblastech, které se týkají dřevěných konstrukcích, spojovacích materiálů, střech a stěn. Příchozí si rovněž chválili nový on-line registrační systém, který jim umožnil po příchodu do hal jít rovnou na veletrh bez časových ztrát ve frontách u pokladen. Vystavovatelé si zase pochvalovali skladbu návštěvníků.

Dojmy z veletrhu

Již od prvního dne, od 9.00 hod., kdy se otevřely brány výstaviště, bylo ve všech pavilonech velmi živo a všude panovala optimistická nálada. Na mnohých stáncích se dalo stěží projít, natož fotografovat, což se u nás v ČR první den jakéhokoli veletrhu nestává. Mnozí návštěvníci přišli oblečeni v krojích, aby vyjádřili, že návštěvu veletrhu považují za významnou událost.

Za dva dny našeho pobytu se nám podařilo navštívit desítky stánků s novinkami a potkat desítky zajímavých lidí. Z firem, kde jsme se stavili, zmiňme například firmy HPI (zde s názvem Klober), YTONG, Wienerberger, ROTO, VELUX, Dörken, BRAMAC (zde Braas), Lindab, URSA, Rockwool, SEMA, FERMACEL, IKO, Liebherr a další.

Zkrátka, každý na veletrhu mohl najít nejnovější poznatky a technologie k výstavbě nových bytových jednotek, nechyběly informace jak efektivně renovovat a modernizovat stávající byty či domy. Zajímavé bylo, že hlavním cílem veletrhu nebylo řešit úspory energie na bydlení za každou cenu, ale řešit je v souladu s příjemným až komfortním bydlením.

V každé části výstaviště se něco dělo. Také nás, ale i mnohé stovky dalších lidí, zaujala zajímavá atrakce v atriu. Bojovalo tam 22 tesařů z deseti zemí o titul Nejlepší evropský tesař. Nakonec se tento prestižní titul dostal po šestnácti letech zpět do Německa (další ročník se bude konat na jiném místě v Evropě).

Doprovodný program

Výborné byly i doprovodné programy. Jmenujme například čtyřdenní „fasáda Forum” v hale 7 a „Architektura fórum Holz”. Obě akce měly vysokou účast. Další veletrh DACH+HOLZ a ROOF+TIMBER se bude konat od 18. do 21. února 2014, tentokrát v Kolíně nad Rýnem.

Autor: Mgr. Helena Hejhálková
Foto: Jiří Hejhálek