MISTRAL UNIVERZAL

Přední český výrobce nátěrových hmot, společnost MISTRAL a.s., má na trhu univerzální základní nátěr. Mistral Univerzal se vyrábí ve třech variantách – základ na dřevo, základ na kov, další variantou je vrchní nátěr na dřevo a kov. Tato vodou ředitelná nátěrová hmota neobsahuje žádná aromatická rozpouštědla.

MISTRAL UNIVERZAL – Základ na dřevo

Mistral Univerzal – Základ na dřevo představuje základní, vodou ředitelný napouštěcí nátěr určený pro aplikaci v interiéru i v exteriéru. Je vyroben na bázi akrylátové disperze, speciálně vyvinuté pro napouštění dřevěných a silikátových podkladů. Obsahuje insekticidní a fungicidní přísady zajišťující dostatečnou ochranu proti působení dřevokazného hmyzu a hub.

Používá se k základním napouštěcím nátěrům dřeva a dalších materiálů na bázi dřevní hmoty před vrchním nátěrem. Dále ke konečné úpravě těchto materiálů jako transparentní nebo pigmentovaný nátěr, zachovávající vzhled dřeva. Mistral Univerzal – Základ na dřevo lze použít k napouštění dalších stavebních materiálů - např. betonu, omítek, sádrových materiálů, některých vnitřních dekorativních povrchových úprav a kamenných obkladů - za účelem snížení savosti, špinivosti, zvýšení otěruvzdornosti a nepropustnosti pro vodu. Výrobek se vyznačuje vynikajícím průnikem do silikátových podkladů a do dřevní hmoty. Při jeho použití mají dřevní vlákna minimální sklon ke zvedání a výborně odolává působení vody a povětrnosti.

MISTRAL UNIVERZAL – Základ na dřevo

MISTRAL UNIVERZAL – Základ na kov

Mistral Univerzal - Základ na kov je jednosložková, základní, antikorozní, vodou ředitelná barva, formulovaná na bázi styrenakrylátové disperze. Obsahuje antikorozní a barevné pigmenty, jemná plniva, biocidní prostředky, koalescenty a další přísady, upravující její vlastnosti. Ředidlem je voda a malé množství rozpouštědel na bázi glykoléterů. Nátěr neobsahuje žádná aromatická rozpouštědla, ani lakbenzin.

Používá se jako antikorozní ochrana a základní nátěry ve výstavbě i při renovaci starých nátěrů. Barva je vhodná pro nátěry plechových střech a klempířských konstrukcí, ocelového zábradlí, plotů, sloupů a jiných konstrukcí v exteriéru i v interiéru. Barva po zaschnutí vytvoří středně tvrdý film, vyznačující se výbornými antikorozními vlastnostmi a výbornou soudržností s kovovými podklady.

MISTRAL UNIVERZAL – Vrchní nátěr na dřevo a kov

Vodou ředitelný disperzní nátěr Mistral Univerzal vyniká mezi ostatními nátěry stejného typu velmi dobrým rozlivem. Díky vysoké kryvosti je použitelný na mnoho materiálů. Nátěr má příjemný hedvábný lesk (saténový efekt), je vodoodpudivý a stoprocentně omyvatelný. Je k dostání v běžné základní odstínové řadě. Pokud máte vyšší nároky na barevnost, lze tento nátěr tónovat podle vzorkovnice Eurotrend. To mimo jiné znamená, že se nemusí kupovat odstín podle výrobní šarže, protože Mistral zaručuje požadovaný odstín. Díky kvalitním pigmentům je stálobarevný a nežloutne. Mistral Univerzal se prodává v balení 0,7 kg a 3 l. Při jeho velmi příznivé ceně a vysoké vydatnosti vychází 1 m2 za 8 – 10 Kč.

Tento univerzální vodou ředitelný nátěr můžete použít na dřevo nebo kov opatřený antikorozním nátěrem, omítkový podklad. Dále na sádrokarton, cihly, beton, papír, dřevotřísku, hobru, překližku, cementotřískové desky a jiné obdobné podklady. Jelikož jde o vodou ředitelný nátěr, je nutné věnovat větší pozornost přípravě podkladu než u nátěrů rozpouštědlových. Podklad se musí dobře očistit, odmastit nejlépe mýdlovou nebo saponátovou vodou, odstranit staré a nepřilnavé nátěry. Při nátěru kovových ploch je nutností antikorozní základ, buď rozpouštědlový nebo vodou ředitelný, nejlépe Mistral Univerzal - Základ na kov, který je určen do vysoce korozívního prostředí, do stupně korozní agresivity C4. Mezi kovovým podkladem a vrchním nátěrem nesmí dojít k přímému dotyku, jinak vznikne tzv. blesková koroze a vrchní nátěr se tak znehodnotí.

U dřevěných podkladů lze použít buď dvě vrstvy Mistralu Univerzal nebo se jako podklad použije Mistral Univerzal - Základ na dřevo. Pokud se pouze přetírá starý nátěr, je nutno zajistit dokonalou přilnavost, hladký nátěr se musí zbrousit smirkovým papírem. V interiéru stačí obvykle jeden nátěr Univerzalem, v případě venkovního použití se doporučuje aplikovat nátěry dva, především kvůli ochraně podkladu.

Autor: Marie Kadlecová
Foto: Archiv firmy