Moderna i tradiční elegance se značkou TONDACH

Pálená taška už dávno neznamená jen střechu v červených tónech, ale nabízí celé široké barevné spektrum, tvarovou různorodost a možnost výběru mezi provedením režná, engoba nebo glazura. A díky využití nejmodernějších technologií také vysokou kvalitu a dlouhou životnost. I zde však platí zásadní pravidlo: Aby byla střecha kvalitní, musí být dobře položená.

Pálená taška je jednou z nejpopulárnějších střešních krytin. Její využití omezuje jediný parametr, a tím je sklon střechy. Například tašky se spojitou vodní drážkou se mohou pokládat od sklonů střech minimálně 22°, s patřičnou pojistnou hydroizolační vrstvou od 12°, neprofilované typy pálených tašek (bobrovky atd.) a drážkové tašky typu francouzských falcovek až od sklonu 20°.

TONDACH v široké škále

Moderní, ale zároveň generacemi prověřené keramické tašky v široké škále typů i barev nabízí značka TONDACH. Pálené střešní krytiny se vyrábějí na přírodní bázi, kdy se směs zeminy s příměsí jílu míchá s vodou, suší vzduchem a ekologicky vypaluje v pecích vyhřívaných zemním plynem. Tašky tak nabízejí nejen vysokou pevnost a odolnost vůči povětrnostním vlivům a chemické zátěži, ale také výhody páleného materiálu – ekologičnost a prodyšnost.

Svoji barevnost tašky získávají technologií glazurování či engobace. Díky tomu výrobce zaručuje maximální odolnost vůči UV záření, kyselým dešťům, sněhu i krupobití. Tašky jsou vlivem postupu výroby stálobarevné, časem nedochází ke změně barevnosti a ani tzv. „neoprší”, na rozdíl od barvených tašek z jiných materiálů.

Taška Falc 11 starošedá engoba
Taška Brněnka 14 engoba červená

Tašky čtrnáctkrát jinak

V současnosti si lze vybrat ze čtrnácti základních typů tašek TONDACH. K nejvíce oblíbeným patří řada posuvných tašek – Polka 13 s „vůlí” v krycí délce až 50 mm, Hranice 11 s posunem až o 60 mm, Brněnka 14 s krycí délkou až 60 mm a Stodo 12 s tolerancí až 40 mm.

Posuvné tašky se hodí pro novostavby i rekonstrukce. Ocení je zejména majitelé starších domů, kteří nechtějí či nemohou zvolit stejný typ tašek, jaký byl položen původně, a neplánují výměnu laťování.

Jejich velká výhoda tkví především v možnosti pokládky na původní laťování. Díky vůli v krycí délce se hodí takřka pro všechny rozteče latí. Všechny tašky lze využít pro střechy s minimálním sklonem (bezpečný sklon) 30°, těsného podstřeší 24°, či vodotěsného podstřeší 20°.

Realizace se střešní krytinou Srdcovka

Nová černá engoba

Jednou z posledních novinek společnosti TONDACH jsou tašky Hranice 11, Románská 12 a Francouzská 12 v povrchové úpravě černá engoba.

Posuvná taška Hranice 11 byla na trh uvedena před rokem. Díky konstrukci drážek umožňuje posun tašek po líci až o 60 mm. Její velkou výhodou je pokládka bez nutnosti výměny původního laťování, takže se hodí jak pro novostavby, tak zejména pro rekonstrukce. Taška Románská 12 vyniká unikátním spojením tvaru drážkové ploché pánve spolu s výrazným vysoko klenutým kónickým profilem. Pokládá se výhradně na střih. Taška přitom svoji strukturou navozuje eleganci antických stavebních stylů. Tento typ střešní krytiny je velmi oblíben jak při rekonstrukcích historických střech, tak se stále více uplatňuje na novostavbách. Francouzská 12 je charakterizována dvěma žlábky a přerušovanou vodní drážkou. Doporučuje se její pokládka ve vazbě na drážku. Uvedené typy tašek byly dosud k dostání v podobě červená a hnědá engoba a červená a černá glazura Amadeus. Úprava černá engoba tak nabízí pátou barevnou variaci.

Realizace se střešní krytinou Bobrovka

Střechu zkrášlí i doplňky

Střecha nemá jen svůj funkční význam, ale plní i estetickou roli. Při jejím navrhování by proto mělo být důležité i to, aby svým pojetím zapadla do přírody či okolní výstavby. K tomu je možné využít třeba okrasné doplňky. Ze sortimentu firmy TONDACH si lze vybrat kočku, kohouta, náměsíčníka, sovu nebo kalouse ušatého a věžičku.

Hřebenáče s okrasnými keramickými doplňky se mohou umístit na libovolné místo v hřebeni střechy. Obvykle však bývají osazovány jako druhý či třetí hřebenáč od okraje. Dlouhodobě nejoblíbenější postavičkou je náměsíčník.

Všechny postavičky „se rodí” ve speciálních sádrových formách, do nichž se nalije směs z rozplavené hlíny. Forma následně absorbuje část vlhkosti této směsi a výrobek se v ní nechá několik dní odpočívat, aby částečně vyschl a bylo možné s ním dále pracovat. Po vyjmutí z formy je potřeba každou jeho část ručně očistit.

Všechny motivy okrasných střešních doplňků jsou barevné (upravené glazováním). Vysušený polotovar je tedy potřebné nejdříve vypálit. Pak se na něj ručně nanese stříkací pistolí glazovací směs a výrobek se znovu vypaluje.

Dekorativní doplněk střechy – náměsíčník

Trvanlivá krása

Celý proces výroby pálených tašek je i dnes založen na přírodní bázi, kdy se směs zeminy s příměsí jílu míchá s vodou, suší vzduchem a ekologicky vypaluje v pecích vyhřívaných zemním plynem. Svoji barevnost získávají technologií glazurování či engobace.

Jako engoby se označují barevné povrchové úpravy u matných až pololesklých tašek. Jedná se o tenký povlak z keramické směsi vhodného složení (vodou rozplavené jíly obarvené přírodními oxidy železa), který se nanáší na vysušenou tašku, a takto upravený výrobek se následně vypaluje. Výroba glazovaných tašek probíhá stejně jako v případě engoby, ale rozplavené jíly obsahují vyšší podíl sklovitých příměsí a tašky díky tomu získávají vysoký lesk.

Glazura nejenže výrobek zušlechťuje na nejvyšší možnou míru, navíc ho zpevňuje a chrání. Oba typy povrchových úprav jsou podstatně hladší, než je povrch běžných režných tašek. To brání znečištění tašek a znesnadňuje uchycování mechu.

Autor: Jana Hovancová
Foto: Archiv firmy