Moderní domy ve významu 21. století

Přemýšleli jste někdy nad významy slov a slovních spojení, která používají média v televizi, novinách nebo internetu, jež se neustále opakují pouze pokaždé v jiném kontextu? Jedním takovým spojením jsou „moderní domy“. Tento výraz je natolik používaný, že člověka ani nenapadne pochybovat o tom, že by pojem mohl chápat každý jinak. Co všechno se pod představou moderních domů ukrývá a co pojem vystihuje právě v dnešní době, se vám pokusím vysvětlit v tomto článku.

Rozumět pojmům, které v každodenním hovoru používáme v komunikaci s lidmi, je základ, abychom se mohli vzájemně chápat a obohatit se o nové znalosti. Zároveň je potřeba, abychom byli schopni se zamyslet nad významy slov a vytvořit si tím svůj vlastní názor. Pojem „moderní domy” mohl mít zcela jiný význam před deseti lety a odlišný dnes s pokrokem vědy, technologií a našeho vnímání. Vybrala jsem několik pohledů na věc, které podstatu moderního domu vyjadřují.

Forma a tvar domu

Vnímání, jaký tvar domu už je moderní a jaký tradiční, je velmi individuální. Tradiční i nadčasová forma může malými detaily reagovat na požadavky současné generace. Například dům, který je řešený jako dřevěná roubenka, může velikostí oken, tvarem střechy, vikýřů či uspořádáním vnitřního prostoru být stále moderní stavba. Nadčasový design, neboli tvar domu, a proporce stavby je potřeba hodnotit jako celek ve vztahu nejen k okolí domu, ale i k jeho vnitřnímu vybavení a uspořádání.

Individualita

Kvalitní dům je tvořen dle představ konkrétních lidí. Účel domů dnes už není jen přespat, najíst se a přečkat zimu, ale dům je příbytkem pro život. V domě i okolo něj se navrhuje zákoutí s různou atmosférou tak, aby dům fungoval nejen za každého počasí, ale i za každé životní situace.

Moderní člověk si uvědomuje své potřeby, je zcela volný a svobodný ve svých rozhodnutích. Dům pro takového člověka umožňuje trávit čas o samotě, s rodinou, s přáteli a současně pracovat, či relaxovat. Na to vše musí být prostor domu koncipován. Pokoje se propojují v jeden celek (př. kuchyň + jídelna + obývací pokoj – tvoří jednu velkou místnost) a jejich vzájemná kompozice vytváří jedinečný prostor pro obyvatele domu.

Potřeby doby

Ve srovnání s našimi předky mají dnešní lidé úplně jiné nároky na prostor domu a svůj osobní prostor. Díky moderním technologiím, materiálům a pokročilé výrobě si můžeme dovolit vymyslet téměř cokoli, co uspokojí nejen naše představy, ale především potřeby. Jako drobný příklad reagování na změnu doby můžeme použít velikosti oken. Dříve měly domy malá okna z důvodu velkého úniku tepla, malá okna byla nenáročná na statiku a tím pádem také levnější na výstavbu. V současnosti dům využíváme mnohem více, v domech pracujeme, jíme, odpočíváme a právě větší okna nám umožní lepší propojení s krásnou zahradou nebo výhledem do okolí, aniž by se stavba musela výrazně prodražit. Mezi potřeby současné doby patří:

  • Snadná údržba – nejen dlouhodobá (například natírání dřeva apod.), ale také pravidelná. Čím méně náročný bude úklid, tím více času zbyde na rodinu, práci nebo odpočinek.
  • Rodinný život – dnešním trendem je, aby mohla rodina trávit čas pohromadě. Aby děti, které si hrají, zároveň mohly být nablízko svým rodičům.
  • Propojení s exteriérem – velká okna umožňující výhledy do krajiny.
  • Technologie a materiály – dnes existuje široká škála materiálů s různými vlastnostmi a technologie umožňují snížit nároky na vytápění či snadnou údržbu.

Soběstačnost

Moderní dům je soběstačný. Soběstačnost je vnímána ve vztahu k domu, pozemku a k jeho obyvatel ům jako celku nebo může být soběstačnost podpořena pouze jako snaha redukovat tepelné ztráty a snížit náklady na vytápění. Soběstačnost je dnes podporována jak moderními technologiemi (rekuperace, tepelná čerpadla, solární nebo fotovoltaické panely, větrné turbíny aj.), tak přístupem lidí k životu. Její míru si určujeme sami dle vlastních hodnot a možností.

Podpora pro flexibilitu práce

Modernizace výroby a zavádění strojů do výroby přesunula v uplynulém století většinu lidí do kanceláří. Současným trendem lidí pracujících v kanceláři je vzdálená práce z domova, která umožňuje lidem nejen snížit náklady a čas na cestování do práce, ale hlavně umožní trávit více času s rodinou.

Čas ušetřený cestováním je možné věnovat svým koníčkům, na které dříve nezbýval čas. Dům, jenž je přizpůsobený na práci z domova má opět určité požadavky na prostor, kam může například patřit:

  • zastřešená terasa na práci,
  • pracovna, která má svůj zvláštní vstup z exteriéru,
  • odpočívací koutek,
  • kancelář s výhledem do krajiny.

Zamyšlení nad tím, co pro vás pojem „moderní dům” znamená, nám může usnadnit představu o vašem bydlení. K nám do ateliéru často přicházejí investoři s vizí moderního domu, kteří požaduji: „Chceme, aby náš dům byl moderní.” Pro návrh domu je tento požadavek nedostatečný.

Navíc pokud klient sám nemá ujasněné, co pro něj pojem moderní znamená, může být nespokojený s výsledkem, ať mu navrhneme cokoli. Proto se vždy snažíme se zákazníky nejdříve sladit pojmy, jež používáme během konzultací, abychom se domluvili a jejich představa se odrážela v návrhu domu.

Autor: Ing. arch. Jana Dedecius Martochová
Foto: Petr Machek, archiv firmy