Moderní metody pažení otevřených výkopů

V posledních letech je ze strany stavebních dozorů vyvíjen stále silnější tlak na dodržování bezpečnostních předpisů na stavbách. U liniových staveb a pažení výkopů to znamená, že výkop rýh a jam se strmými stěnami hlubšími než 150 cm musí být opatřen bezpečnou pažicí konstrukcí, a to ještě před vstupem pracovníků do výkopu. Nedostatečná znalost geologických poměrů, podcenění nebezpečí a šetření za každou cenu jsou však u nás zatím dost běžné, a proto řada výkopů není zapažena správně nebo dokonce vůbec. Několik smrtelných úrazů ročně je příliš krutá daň za toto chování.

S přibývajícími zkušenostmi provádějících firem jsou postupně překonávány zakořeněné představy, že jakékoli pažení je drahé a výrazně zpomaluje práci. V dnešní době jsou již na trhu k dispozici moderní systémy pažení, které jsou spolehlivé, rychlé a hlavně umožní zapažení před vstupem pracovníků do výkopu. Navíc pažení v mnoha případech šetří náklady provádějící organizace.Tyto úspory je možno rozdělit do dvou skupin.

Primární úspory jsou úspory realizované již během stavby, zkrácením doby provádění prací, transp. nákladů – nerealizovaným převozem výkopků, úspory pracovních sil, dřeva apod.

Sekundární úspory jsou úspory realizované po dokončení stavby, tedy úspory např. rekonstrukcí menších ploch poškozených komunikací, minimalizací počtu reklamací a oprav z důvodů propadajících se vozovek apod.

Pažení dělíme na zátažné a příložné.

BEPATECH, spol. s r.o. je firmou nabízející oba pažicí systémy na našem trhu. Zátažné pažení německé firmy Emunds + Staudinger a dva druhy příložného hydraulického pažení anglické firmy Shorco.

Pažení příložné se používá tam kde stěna výkopu zůstane alespoň několik hodin po vyhrabání stát - není však obvyklé používat příložné pažení do výkopů hlubších než 4 m; v ostatních případech se používá pažení zátažné.

EMUNDS+STAUDINGER nabízí pažicí boxy v širokém velikostním sortimentu a pro různé namáhání. Výška boxů se pohybuje od 1,6 m do 3,15 m, délka od 2,5 do 4 m. Tyto boxy se ukládají do výkopu za sebou, pomocí rýpadla, které výkop provádí, a to obvykle v počtu 4 až 6 kusů. Je možno je po výšce nastavovat až dvěma nástavci do výšky (hloubky) 7,5 m. Pro složitější výkopy, ve kterých dochází ke křížení s různým vedením jsou určeny přechodové boxy.

Jedná se o boxy výšky 96 cm se zdvojenými stěnami, sloužícími jako vedení pro ocelové pažnice (Union, Larsen). Pažnice jsou lžící bagru zatlačovány do zeminy. Pro hlubší výkopy a výkopy v silně tlačivých zeminách je vhodnější systém Rollbox nebo Linear. Jde o systémy rozpěrných »H« rámů, mezi které jsou spouštěny jednotlivé desky. U systému Linear jsou navíc rozpěry výškově stavitelné vertikálním posunem. Těmito systémy lze zabezpečit výkopy hloubky až 10 m. Potřebná šířka výkopu je u systému E+S dosažena vkládáním tzv. mezikusů. Dovolený zemní tlak je 17 až 34 kN/m2 u pažicích boxů a 25 až 45 kN/m2 u systémů Rollbox a Linear.

Hydraulické systémy příložného pažení, anglické firmy SHORCO, jsou používány, stejně jako systémy E+S, jak pro liniové stavby, tak pro pažení šachet. Jedná se o ocelové nebo hliníkové rámy, rozpírané hydraulickými písty.

Vertikální hliníkové rámy jsou určené pro jednoduché zapažení a ruční manipulaci. Jsou vysoké 60, 150 a 210 cm, volitelná šíře výkopu od 45 do 160 cm. Nejtěžší rám váží 40 kg, bezpečné pracovní zatížení rámu je 20 - 60 kN/m.

Horizontální hliníkové nebo ocelové rámy jsou určeny pro rozepření pažnic např. Union. Vyrábějí se v délkách od 3 do 5 m, šíře výkopu od 55 do 540 cm. Bezpečný zemní tlak zeminy je 17 až 57 kN/m.

Autor: Ing. Tomáš Hirsch
Foto: Archiv firmy