Moderní vytápění elektrickými topnými fóliemi

V poslední době se ve stavebnictví setkáváme s novými systémy elektrického vytápění staveb. Patří zde i vytápění elektrickými topnými fóliemi. Jak vlastně funguje a v čem je lepší nebo jiné než doposud používané otopné soustavy? V následujícím článku se pokusíme některé otázky zodpovědět a podat o vytápění elektrickými topnými fóliemi alespoň několik základních informací.

Topná fólie je v zásadě jednoduchý výrobek, jehož základem je dvojice odolných PET fólií laminovaných teplem k sobě. Mezi vrstvami PET materiálu jsou na okrajích umístěny dva podélné měděné vodiče, mezi kterými je v ploše nanesena tenká vrstva homogenizovaného grafitu. Grafit zde představuje elektrický odpor a průchodem elektrického proudu se zahřívá. Elektrické topné fólie se připojují pomocí připojovacích vodičů na standardní elektrickou síť 230V/50Hz.

Protože uhlíková vrstva pokrývá celou plochu topné fólie, je celá fólie zdrojem sálavého tepla. Takový způsob přenosu tepla představuje vysoce efektivní způsob vytápění, při kterém se prakticky beze ztrát přemění veškerá elektrická energie v tepelné záření. A právě záření představuje nejpřirozenější způsob předávání tepla (stejným způsobem je v přírodě přenášeno teplo ze Slunce na Zemi).

Princip vytápění elektrickou topnou fólií

Elektrické topné fólie vyzařují tepelné záření, které je stejné jako přirozené infračervené záření vyzařované Sluncem. Elektromagnetické vlny se šíří bez omezení celým prostorem. Sálavá energie se mění na teplo při dopadu na pevný povrch (stěna, strop, podlaha…). Vzduch v místnosti se ohřívá až následně od těchto ploch.

V případě podlahového vytápění je tepelným zářičem vytápěná podlaha. V případě stropního vytápění je tepelným zářičem sádrokartonový podhled stropu.

Kde se používají elektrické topné fólie?

Nejběžnější využití elektrických topných fólií je pro podlahové vytápění. V současné době nachází vytápění elektrickými topnými fóliemi největší uplatnění v moderních, energeticky úsporných domech. Rodinné domy i jiné budovy projektované a realizované dle současných tepelně technických norem se vyznačují velmi dobrými tepelně izolačními vlastnostmi a malou tepelnou ztrátou. Spotřeba energie na vytápění je u těchto budov výrazně nižší, než bývalo obvyklé u staveb realizovaných v ještě nedávné době. U energeticky úsporných staveb tak vyvstává otázka, jaký optimální topný systém zvolit pro jejich vytápění?

Tradiční topné systémy představují často složité a cenově náročné řešení. Ve srovnání s tímto nabízí vytápění elektrickými topnými fóliemi principiálně jednoduché, ekonomicky výhodné a především velmi účinné řešení vytápění domů.

Proč je vytápění elektrickými topnými fóliemi výhodné?

 • Zdraví prospěšný způsob vytápění : sálavé vytápění představuje nejběžnější způsob šíření tepla, který probíhá v přírodě všude kolem nás. Infračervené tepelné záření je člověku nanejvýš přirozené.
 • Komfortní: nejběžnější využití elektrických topných fólií je v podlahových otopných systémech. Díky velké ploše podlahy mohou elektrické topné fólie pracovat s nižšími teplotami než jiné topné systémy. Nízký teplotní rozdíl mezi teplotou vzduchu v místnosti a teplotou otopné plochy je uživatelsky velmi komfortní a rozložení teploty v místnosti je díky tomu přirozeně rovnoměrné. Nedochází k nežádoucímu proudění vzduchu, ani k víření prachu v místnosti.
 • Nízké pořizovací náklady: princip elektrického sálavého vytápění je maximálně jednoduchý. Přeměnu elektrické energie na tepelné záření zajišťují elektrické topné fólie umístěné pod nášlapnou vrstvou podlahy. Pořizovací náklady systému vytápění elektrickými topnými fóliemi jsou výrazně nižší než u ostatních srovnatelných topných systémů. Elektrické sálavé vytápění představuje nejvýhodnější poměr „cena/výkon“.
 • Rychlá a velice přesná regulace: systémy sálavého vytápění lze jednoduše a velice účinně regulovat pomocí prostorových termostatů umístěných v jednotlivých místnostech. Lze je ovládat individuálně nebo přes mobilní aplikaci, případně je zapojit do sofistikovaného systému inteligentního řízení provozu celé budovy. Kvalitní a účinná regulace se podílí největší měrou na úspoře provozních nákladů a na vytváření teplotně komfortního prostředí.
 • Dlouhá životnost: díky maximální jednoduchosti je systém elektrického sálavého vytápění prakticky bezporuchový. Dosavadní praxí ověřená životnost přesahuje 30 let.
 • Nulové náklady na údržbu: při vytápění elektrickými topnými fóliemi odpadá velká většina provozních nákladů obvyklých u jiných topných systémů (revize komína, revize plynového kotle, údržba kompresorů, apod…). Prakticky jde o bezúdržbový systém.
 • Minimální nároky na stavební konstrukci: tloušťka topné fólie je menší než 1 mm. Prostorové nároky elektrických topných fólií jsou proto minimální. Z tohoto důvodu se s výhodou uplatňují např. při rekonstrukcích stávajících stavebních objektů, kde existuje jen omezená možnost navýšení stavební konstrukce.
 • Hlavní nebo doplňkový zdroj vytápění: elektrické topné fólie se ve většině případů instalují jako samostatný a jediný zdroj vytápění objektu. Lze je však použít i jako doplňkový k jinému topnému systému. Tento způsob se obvykle uplatňuje u starších objektů, kde uživatel nemá zájem o změnu stávajícího topného systému, ale pouze o temperování povrchu podlahy tak, aby při doteku vnímal její příjemné teplo.

Sortiment elektrických topných fólií

Elektrické topné fólie HEATMAX se vyrábějí ve standardizovaných jmenovitých výkonech od 60W/m2 do 240W/m2 a standardizovaných šířkách od 50cm do 150cm. Vyrábějí se v rolích, ze kterých je možné odstřihnout pás jakékoliv požadované délky.

Díky širokému sortimentu elektrických topných fólií značky HEATMAX dokáže společnost NEXWARM.CZ nabídnout optimální řešení pro vytápění jakékoliv konstrukce podlahy a prakticky pro všechny typy podlahových krytin.

 • HEATMAX CARBON FABRIC je elektrická topná fólie, která se v konstrukci podlahy umisťuje pod roznášecí vrstvu z litého betonu, anhydritu, nebo pod vrstvu montovaných podlahových desek. Nosné patro, pod který, je umístěna elektrická topná fólie, působí jako "akumulační" vrstva". Výhodou tohoto řešení je rovnoměrný přenos tepla a možnost použití jakékoliv podlahové krytiny. CARBON FABRIC představuje v současné době nejkvalitnější elektrickou topnou fólii s mimořádnou mechanickou odolností.
 • HEATMAX CLASSIC je osvědčená podlahová elektrická topná fólie, která se v konstrukci podlahy umisťuje přímo pod plovoucí podlahu (dřevěnou, laminátovou, vinylovou). Výhodou tohoto řešení je rychlý přenos tepla do podlahové krytiny, rychlá a velice přesná regulace.
 • HEATMAX PREMIUM GOLD je technologicky nejvyspělejší el. topná fólie v nabídce společnosti NEXWARM. Jedná se o samoregulační folii určenou pro podlahové vytápění s nadstandardní mechanickou odolností.

NEXWARM.CZ

NEXWARM.CZ s.r.o. je česká společnost založená v roce 2014. Hlavním předmětem její činnosti je dovoz, prodej a montáž elektrických topných fólií určených pro moderní vytápění stavebních objektů. NEXWARM.CZ s.r.o. je výhradním partnerem jihokorejského výrobce NEXWARM Co.Ltd, kterého zastupujeme na českém a slovenském trhu s nabídkou kompletního sortimentu elektrických topných fólií značky HEATMAX. Zaměstnanci společnosti NEXWARM.CZ mají bohaté praktické zkušenosti v oboru vytápění staveb. Našim zákazníkům a partnerským společnostem poskytujeme veškerý servis:

 • technické poradenství
 • zpracování návrhu technického řešení
 • vypracování cenové nabídky
 • realizaci zakázky
 • nadstandardní záruční podmínky
 • záruční a pozáruční servis a celou řadu dalších služeb.

V případě Vašeho zájmu Vám velice rádi poradíme s návrhem topného systému také pro Váš dům.

Současně si Vás dovolujeme pozvat k návštěvě expozice společnosti NEXWARM.CZ na stavebním veletrhu For Arch 2019, který se uskuteční ve dnech 17. až 21. 9. 2019 v Praze.

Na tomto veletrhu představíme veřejnosti naši nejnovější el. topnou fólii HEATMAX PREMIUM GOLD.

Autor: kolektiv autorů
Foto: archiv firmy NEXWARM.CZ