Moderní vytápění tradičními palivy

Soudobé požadavky na moderní bydlení s sebou přinášejí také rostoucí požadavky na vytápění nových, ale i rekonstruovaných objektů. Při výběru způsobu vytápění hraje roli celá řada faktorů, jako např. požadavek na komfort vytápění, volba paliva a jeho cena, pocit nezávislosti na monopolních dodavatelích energií a v poslední době i plnění zpřísněných norem, které upravují emisní limity a tzv. sezónní účinnost kotle.

Plnění všech výše uvedených požadavků lze řešit mimo jiné prostřednictvím moderních automatických kotlů na pelety. Skýtají uživateli komfort, možnost ovládání moderními komunikačními technologiemi, jako palivo spotřebovávají dřevo – tradiční obnovitelný zdroj energie – byť ve specifické podobě vhodné právě pro automatické vytápění, palivo produkuje a dodává celá řada výrobců a dokáží splnit i přísné ekologické normy.

Zavedeným a specializovaným výrobcem takových kotlů je firma PONAST z Valašského Meziříčí, která kotle pod označením KP dodává na evropský trh od roku 2002.

Automatické kotle na pelety řady KP se těší veliké oblibě z několika důvodů. Komfort vytápění kotli KP je srovnatelný s plynovým vytápěním při levnějším provozu, ke kladům peletového vytápění lze přičíst i faktor výběru dodavatele paliva.

Kotel na pelety KP 22S

Využití kotlů

Výši investice lze ovlivnit nejen výběrem typu kotle, ale také účelnými a správně dimenzovanými doplňkovými zařízeními a využitím dotačních titulů, které právě peletových automatů podporují nejvyšším procentem dotací. Náklady na pořízení kotlů KP, jejichž nabídka zahrnuje kotle s výkony od 8 kW do 80 kW ve třech modelových řadách, díky těmto dotacím nepřesáhnou pořizovací náklady kotlů plynových a představují tak reálnou cestu k rychlé návratnosti investice.

Kotle se jmenovitým výkonem 8 kW jsou určeny především pro moderní nízkoenergetické domy, přičemž konstrukce přívodu spalovacího vzduchu umožňuje jeho napojení na externí přívod vzduchu a vyrobenou energii směřovat nejen do tradičních radiátorových systémů, ale i do podlahového, stěnového nebo teplovzdušného systému vytápění. Vyšší výkonové rozsahy umožňují vytápění větších rodinných domů, bytových domů nebo i průmyslových a zemědělských objektů či objektů služeb. Řídící jednotky, jimiž jsou kotle ovládány, umožňují řízení více tepelných okruhů, ohřev teplé užitkové vody a/nebo i řízení solárního systému a akumulační nádrže. Pro příznivce kombinované výroby tepla lze použít systém přepínání mezi více tepelnými zdroji, pro vyšší výkony v základním provedení připravenou kaskádovou regulaci zdrojů. Běžnou soudobou součástí řídících systémů jsou výstupy na moderní komunikační prostředky – systém GSM nebo ovládání a kontrola prostřednictvím PC, tabletu nebo inteligentního telefonu.

Kotel na pelety KP 08 mini

Mobilní systém Airflow

Pro vytápění dílen, výrobních hal, skladů, hangárů nebo skleníků vyvinula společnost PONAST unikátní kompaktní mobilní vzduchotechnickou jednotku Airflow s výkony 30 kW, 50 kW, 60 kW a 80 kW. Tyto jednotky mají svůj uzavřený tepelný systém, který se skládá z kotle, zásobníku pelet, hydraulického systému a horkovzdušného výměníku nastavitelného podle potřeby uživatele. Instalace této jednotky a uvedení do provozu vyžaduje pouze napojení na komínový systém a standardní elektrickou přípojku 230 V.

Nedostatek prostoru pro vybudování kotelny uvnitř objektů řeší firma PONAST prostřednictvím „minikotelny”, jejíž konstrukce je odolná proti působení povětrnostních vlivů a umožňuje umístění vně budovy. Minikontejner PONAST je vybaven dle požadavku zákazníka kotli od 8 do 30 kW, týdenním zásobníkem paliva, systémem dopravy pelet do kotle, popřípadě hydraulickými moduly. Požadavek na kompaktní externí kotelnu s vyššími výkony až 320 kW řeší kontejnerová kotelna PONAST, obvykle se zapojením více kotlů s požadovaným výkonem v systému tzv. „kaskády”. Vzhledem k tomu, že obě řešení, mini i kontejnerová kotelna, mohou být vybaveny vlastním komínovým systémem, instalace těchto kotelen vyžaduje pouze vhodné místo na usazení kotelny a napojení na hydraulický systém.

Řešení pro každého

Pro majitele objektů, kteří dávají přednost topení kusovým dřevem, dřevěnými briketami nebo pilinami jsou v prodejním portfoliu společnosti PONAST zplyňovací kotle typu Verner VERNER V140 EXTRA, V210 EXTRA s výkony 14 kW a 20 kW, požadavkům na vyšší výkony odpovídají kotle VERNER VN25D s kotlovým tělesem z nerezové oceli nebo výkonově nejvyšší typ VERNER V45/ VN45 o výkonu 45 KW.

Spojení uklidňujícího pohledu na hořící plamen s využitím jeho tepla v systému ústředního vytápění nabízejí interiérové kotle řady IK 13/10.2. U tohoto interiérového kotle umožňuje konstrukce volbu způsobu přikládání – z technické místnosti lze kotel plnit palivem, čistit a vynášet popel, dvířka do obývacího prostoru tak uživatel může využít jen k pohledu na hořící dřevo.

Vzduchotechnická jednotka

Kotel je navíc vybaven přírubou pro přívod spalovacího vzduchu z exteriéru, díky čemuž kamna „nevysávají” již ohřátý vzduch z místnosti a jsou vhodná pro umístění v interiérech domů s rekuperací vzduchu.

Trendy moderního vytápění biomasou kladou stále vyšší požadavky na způsob vytápění, který nabízí pohodlí, komfort a nízké nároky na obsluhu tepelných zdrojů. Firma PONAST na tyto požadavky reaguje nejen novým kompaktním modelem KP08-kompakt s vestavěným zásobníkem pelet a integrovanými hydraulickými systémy, ale i změnami v designu a barvách kotlů, které budou uvedeny na trh začátkem roku 2016.

Autor: Ing. Ctirad Bryol
Foto: Archiv firmy