Moderní značkové produkty pro rychlou a kvalitní výstavbu

Českomoravský beton, a.s., člen HeidelbergCement Group, spolu se svými dceřinými společnostmi působí již řadu let na trhu stavebních hmot v celé ČR. Její hlavní činností je výroba transportbetonu všech druhů a tříd. V souladu s vývojovými trendy je společnost i předním výrobcem v oblasti výroby moderních značkových produktů, kterými jsou lehce zhutnitelné betony EASYCRETE®, čerstvé maltové směsi MALMIX®, lité samonivelační potěry ANHYMENT® a cementové lité pěny PORIMENT®.

Klíčovou roli při výběru vhodného materiálu už dnes hraje nejenom kvalita samotných materiálů a služeb, které společnosti nabízejí, ale i způsob zpracování, rychlost realizace a v neposlední řadě finanční náklady, na které má také vliv neustálé zdražování vstupních surovin a energie.


Betonáž základů značkovým betonem EASYCRETE®

Značkový beton EASYCRETE®

V rámci komplexního řešení stavby je jedním z výhodných inovativních řešení v oblasti betonových konstrukcí použití značkového betonu EASYCRETE®. Je známo, že betonáž zavlhlých a tuhých betonů patří k nejtěžším pracím na stavbě. Easycrete® je lehce zpracovatelný až samozhutnitelný beton vhodný k rychlému zhotovování základů (včetně pilot), základových desek, hustě vyztužených konstrukcí stěn, sloupů a stropů, štíhlých konstrukcí a pohledových betonů, jenž nevyžaduje náročné hutnění ponornými či příložnými vibrátory.

Lehce se roztéká po bednění a vyplní bez problému všechny záhyby bednění – konstrukce. Umožňuje to především obsah kameniva do maximální velikosti zrna 16 mm, aktivní příměsi, které zlepšují rheologii betonu včetně finálního vzhledu povrchu konstrukce a v neposlední řadě je ke ztekucení betonu používáno nejmodernějších a nejúčinnějších přísad – polykarboxylátů. Easycrete® je samozřejmě betonem, dodávaným v souladu s evropským standardem ČSN EN 206-1/Z3, který se stále více prosazuje na stavbách, kde je třeba rychlosti a preciznosti.

Doprava čerstvé maltové směsi MALMIX® a její uložení na stavbě

Čerstvé maltové směsi MALMIX®

Dalším krokem v případě řešení stavby při realizaci zdění nebo omítání je použití čerstvých maltových směsí MALMIX®. Jedná se o mokré maltové směsi, nikoliv polotovary, které jsou určeny přímo ke zpracování na stavbě podle typu použití na malty pro zdění nebo malty pro omítání. Uplatní se především jako plnohodnotná alternativa suchých maltových směsí.

Čerstvé malty Malmix® se vyrábějí buď ve specializované maltárně, nebo v přizpůsobených betonárnách. Zpracovatelnost malty je prodloužena na více než 36 hodin. Nachází své využití především při výstavbě na „zelené louce”, protože není potřeba přípojka na zdroj tlakové vody a zdroj elektrické energie, ale ani žádné strojní zařízení (silo apod.). Zároveň také dochází k dalším úsporám finančních prostředků, jelikož odpadá zdlouhavá příprava malty na stavbě a není potřeba se předzásobovat materiálem.

Malmix® se jednoduše po objednání dováží na stavbu autodomíchávačem a je ihned připravený k použití v požadované konzistenci a potřebné kvalitě podle ČSN EN 998-1,2. Na stavbě se Malmix® skládá do připravených zapůjčených plastových van o objemu 200 litrů, v kterých se pak přepravuje po staveništi pomocí speciálních vozíků, jeřábem, vysokozdvižným nebo paletovacím vozíkem či staveništním jeřábem.


Samonivelační potěr ANHYMENT® vytváří dokonale rovnou plochu pod finální nášlapnou vrstvu

Samonivelační potěry ANHYMENT

Pro moderní řešení litých podlah je vhodné využít lité samonivelační potěry pod značkou ANHYMENT®, které jsou novou generací podlahových hmot určených především pro vnitřní užití v novostavbách i při rekonstrukcích. Jedná se o směsi na bázi síranu vápenatého (CaSO4) se samonivelačním účinkem, které umožňují srovnání podlahových konstrukcí s tolerancí 2 mm na 2 m lati. Splňují požadavky normy ČSN 74 4505 Podlahy, společná ustanovení.

Anhyment® vytváří dokonale rovnou plochu pod finální nášlapnou vrstvu. Odpadá tím dodatečné vyrovnávání a stěrkování podlahy. Hlavními výhodami tohoto materiálu jsou rychlá a bezproblémová ukládka, minimální objemové změny a kvalitní výsledné povrchy. Díky svým vlastnostem je ideálním řešením pro realizace podlahy s podlahovým topením. Pro bytové koupelny, kuchyně apod. je materiál použitelný za předpokladu ochránění povrchu některým typem izolace. Anhyment® se vyznačuje téměř stabilním prostorovým chováním, což umožňuje omezené provádění dilatací.

Nejčastěji se podlaha skládá z pružné mezivrstvy, z vrstvy potěrového materiálu Anhyment® a z nášlapné vrstvy. Mocnost vrstvy potěru závisí na stlačitelnosti pružné mezivrstvy a její tloušťce, na plošném zatížení a na pevnostní třídě materiálu.

Obecně platí, že potěr na bázi síranu vápenatého na pružné mezivrstvě by měl mít tloušťku alespoň 35 mm a použijeme-li místo pružné mezivrstvy pouze oddělovací vrstvu (např. voskovaný papír), měla by být tloušťka alespoň 30 mm. Použitím potěrů na bázi síranu vápenatého místo cementových potěrů se tedy dá ušetřit 30 až 40 mm silná vrstva materiálu. Konkrétní minimální tloušťky potěru pro jednotlivé případy použití lze najít v technických listech výrobce materiálů nebo pomocí aplikace „Kalkulátor minimální tloušťky Anhymentu” na produktovém webu.


1 – Nášlapná vrstva
2 – ANHYMENT®
3 – Kročejová izolace
4 – PORIMENT®

Cementová litá pěna PORIMENT®

Další moderní směsí je cementová litá pěna PORIMENT® – lehký silikátový materiál používaný jako vyrovnávací vrstva (např. na klenby), tepelná izolace (ploché střechy, místnosti nad nevytápěnými prostory), spádová vrstva na plochých střechách nebo jako náhrada pěnového polystyrénu. Materiál je vhodný všude, kde je třeba vyplnit hluché místo konstrukce bez nadměrného přitížení. Všeobecně platí, že se snižující se objemovou hmotností se snižuje i pevnost cementové pěny.

Pevnost běžně používaných pěn se pohybuje v rozmezí 0,5–4 MPa, proto nejsou vhodné na nosné konstrukce. Součinitel tepelné vodivosti se zvyšuje se zvyšující se objemovou hmotností. Do nejlehčích typů pěn se používá jako plnivo recyklovaný drcený polystyrén nebo polystyrénové perly, čímž se dále snižuje součinitel tepelné vodivosti. Při použití na plochých střechách nebo v jiných otevřených prostorech je nutné zabránit rozplavení pěny (např. deštěm). Díky vysoké objemové stálosti není nutné provádět dilatační spáry.

Jak z názvu vyplývá, pojivem v tomto materiálu je cement. Jako plnivo se používají drobná kameniva frakcí 0–2 a 0–4 mm nebo u lehčích typů pěn polystyrénová drť. Dalšími složkami jsou voda a napěňovací přísada. Nejrozšířenějším způsobem výroby jsou kompletní výroba na betonárně nebo výroba ve speciálním zařízení Aeronicer II® na stavbě z dovezeného cementového mléka (patent HeidelbergCement Group, využívaný v ČR společností Českomoravský beton a.s.).

V Praze jsou cementové lité pěny pod označením Poriment® vyráběny ve specializované maltárně společnosti TBG Pražské malty na Rohanském ostrově – jediném zařízení svého druhu v České republice. Při výrobě materiálu na stavbě se šetří dopravní náklady, jeden autodomíchávač dokáže přivézt materiál až na 26 m3 hotové cementové pěny.

Běžně se dají provádět spády povrchu do 2 %, v některých zvláštních případech až do 3 %. Novinka na trhu, PORIMENT® PS však umožňuje provádět spády povrchu až do 8 %, což je ideální pro řešení plochých střech. Při lití vrstvy vyšší než 15 cm je nutno počítat s poklesem nalité vrstvy do 2 % výšky. Pěna nevyžaduje vibraci, stačí jen srovnání latí, tyčí nebo houpacím rádlem (jako u potěrů na bázi síranu vápenatého).

Cementové pěny jsou pochozí za 2–3 dny s tím, že se předpokládá jen nezbytné zatížení spojené s pokládkou dalších vrstev. Na vrstvu cementové pěny je vždy nutné položit vrstvu roznášející zatížení např. Anhyment®. Nevhodné je přímé bodové zatížení cementových pěn (např. štafle).

Pro usnadnění projektování cementových litých pěn Poriment® a litých samonivelačních potěrů Anhyment® je k dispozici na vyžádání zpracovaná akustická studie ze strany ateliéru stavební fyziky: „Podklady pro navrhování podlahových souvrství z hlediska akustických požadavků”, která vychází z pěti nejčastěji používaných souvrství. Ve výsledku se tedy jedná o 60 kombinací používaných souvrství.

Všechny výše uvedené produkty nabízejí komlexní řešení při rychlé a kvalitní výstavbě. Výrábějí se na betonárnách a maltárnách skupiny Českomoravský beton po celé ČR.

Více informací o výhodách a využití speciálních produktů, včetně kontaktu na obchodníky, naleznete na produktovém webu www.lite-smesi.cz.

Autor:
Foto: Archiv firmy