Nemocnice Rychnov nad Kněžnou

Modernizace rychnovské nemocnice zatím stála přes 16 milionů

Rychnov nad Kněžnou 12. července (ČTK) - Modernizace krajské nemocnice v Rychnově nad Kněžnou za 880 milionů korun dosud stála 16,4 milionu. Stavbaři například pokračují v hloubení základové jámy nebo zahájili práce na nové budově urgentního příjmu. ČTK to dnes řekl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Stavbaři si staveniště převzali 17. března a začali s přípravou stavby. Královéhradecký kraj, který je investorem, oficiálně zahájil modernizaci nemocnice v dubnu.

"V současnosti pokračuje hloubení základové jámy a demolice části původního energokanálu. Dělníci už zahájili práce na založení nového objektu urgentního příjmu. Ve stávajícím pavilonu začala rekonstrukce kotelny, bourání podlah a odstranění nefunkčních inženýrských sítí. Probíhají také práce na nových prostorách gynekologické ambulance," řekl Lechmann.

V zajištění zdravotnické péče se stavební práce pacientů rychnovské nemocnice nedotknou, z hlediska uživatelského komfortu ale již ano. Například se změnil režim parkování v areálu nemocnice.

Zakázku na stavební práce získalo sdružení společností Geosan Group a Strabag, které stavbu provede za 756 milionů korun. Zbývající peníze z celkové částky za modernizaci mají být použity na zajištění stavby, vybavení a zdravotnické technologie. Pacientům by opravená a rozšířená nemocnice měla začít sloužit v roce 2025.

Podle hejtmanství se jedná o klíčovou investici do rozvoje celého Rychnovska a průmyslové zóny Solnice-Kvasiny, ve které má závod automobilka Škoda Auto. Od státu má kraj na stavbu dotaci 300 milionů korun, dalších 130 milionů chce kraj získat z evropských dotací.

Stavební práce spočívají ve vybudování pavilonu urgentního příjmu, tedy pětipodlažní přístavby pavilonu dětského oddělení, interny, gynekologie a porodnice, takzvaného DIGP. V přístavbě pavilonu DIGP bude také zázemí pro záchrannou službu, sanitáře, zobrazovací metody, ambulance chirurgické, ortopedické a interní se zázemím nebo oddělení odběrů. Projekt počítá i s rekonstrukci tří podlaží současného objektu DIGP, především hlavního vstupu. Obě budovy budou propojeny, čímž vznikne jeden multifunkční celek.

Vznikne také nový objekt medicinálních plynů, energocentrum. Projekt počítá i s úpravou zpevněných ploch, cest a inženýrských sítí a vybudováním více než 200 parkovacích míst.

Rekonstrukce a dostavba nemocnice zapadá do státní šestimiliardové podpory budování průmyslové zóny Kvasiny - Solnice, v níž pracuje kolem 12.500 lidí. Hlavní část státní podpory míří na dopravní stavby, zejména obchvaty.

Rychnovská nemocnice organizačně spadá pod Oblastní nemocnici Náchod. Kraj má dále nemocnice v Trutnově, Jičíně a Dvoře Králové nad Labem.

Autor: ČTK
Foto: Archiv Královéhradeckého kraje