Moje zkušenost s wedi deskami

Ráda bych pro ty, co nevědí, napsala co jsou wedi desky. Jsou to nosné desky z extrudovaného polystyrenu, opatřeného armovaným (skelná tkanina), cementovým povrchem. Desky jsou velice pevné, 100% vodotěsné, nemají prakticky žádnou tepelnou roztažnost. Mají nízkou hmotnost a práce s nimi je velice snadná s použitím běžného nářadí.

Tenhle materiál mě naprosto okouzlil, když jsem dostala návrh na výrobu mobiliáře pro město. Pátrala jsem z čeho vyrobit nádobu, na kterou bych nalepila mnou vyrobené obklady z keramiky.

Vyrobit se měly velké květináče, odpadkové koše a lavičky. Chtěla jsem materiál snadno opracovatelný, dostatečně pevný a také aby se v něm dařilo zasazeným dřevinám. To jest, aby nádoby nepromrzaly a držely vodu. Také odpadkové koše, aby byly dostatečně pevné a odolávaly i hodně drsnému zacházení od pracovníků technických služeb. Tohle všechno wedi desky uměly. Tehdy byly na trhu krátce, od té doby šla technologie o hodně dál, jsou speciální lepidla se kterými je o hodně jednodušší práce, než s tehdy dostupnými.

My jsme tehdy vyráběli nádoby šestiúhelníkové, ale kouzlo wedi desek je v tom, že se dají vyrobit nádoby jakéhokoli tvaru, oválné mnohoúhelníkové, kruhové i spirálovité. Krása. V našich nádobách byla i „vnitřní miska“ aby voda po zalití zůstala v květináči. Když nyní vidím ceny velkých zahradních nádob, lituji, že se moje technologie na jejich výrobu neujala. Možná jsem je nestačila dostatečně propagovat.

Když už jsem s wedi deskami pracovala a viděla jak jsou šikovné, použila jsem je i na k jihu otočenou terasu, kde mě projektant varoval, že s dlažbou na ní bude problém, protože bude moc pracovat. Použila jsem desky silné 2 cm a dlažba drží dosud bez viditelných vad.

Když si nyní představím interiér, který jsem navrhla, kde bylo mnoho kulatých rohů a tím i nutnost atypického nábytku v kuchyni a koupelně, vidím jak jednoduché by vše bylo.

Možnosti desek wedi jsou velice pestré. Pátrala jsem na internetu a našla jejich využití pouze v koupelnách, saunách, bazénech. Já vidím možnosti i jinde, všude kde se používá atypický interiér.

Možná si řeknete a co cena? No, deska není úplně levná, ale zase se ušetří za lidskou práci a ta je nyní každým rokem dražší. Koupelnový nábytek, kuchyňské desky, různé lavice, které jsou namáhané střídavými teplotami a vlhkostí, to jsou možnosti, kde desky využít. Vyrábí se velice bohatý sortiment mozaikových obkladů ať už keramických, skleněných a nebo z přírodního kamene, kterými se dají pokrýt i hodně kulaté rohy. A to jsem se ještě nedostala k zimním zahradám, kde se dají vyrobit stoprocentně nesáknoucí vyvýšené záhony a ze stejného materiálu i sedačky a stoly. Jestliže vyjdeme na zahradu, dají se stejným materiálem, který použijeme na domě na venkovní obklady, schody, parapety, netypické zárubně a další, polepit velké nádoby pro rostliny. Vše tak bude spolu krásně ladit a rostliny vám budou vděčné. Nebudete je muset často přesazovat, protože vám v zimě nezmrznou, v např. plechových květináčích, nebo se v létě neuvaří.

Tak jak, nadchla jsem vás páni architekti a projektanti? Věřte mi je to báječný materiál. V příštím článku vám vytipuji krásnou kameninovou dlažbu, která se ráda snoubí s přírodními zákoutími.

Autor: Jana Hlináková
Foto: Archiv firmy