Muškátům to nejlépe sluší v tradičním hliněném květináči. Můžete si ho však zkrášlit i podle vlastní fantazie. Jak na to?

Muškát neboli Pelargonie (Pelargonium) je rod jednoletých nebo vytrvalých rostlin, bylin až polokeřů čítajících téměř 300 druhů. Většina z nich se přirozeně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech, především v jižní Africe. Pelargonie se však s oblibou používá především jako okrasná květina a své uplatnění nalezla i ve voňavkářství, jako léčivá a barvířská rostlina, či k ochucení pokrmů. U nás je nejčastěji k vidění za okny, na balkonech, terasách a na zahrádkách. Muškáty k létu prostě neodmyslitelně patří.

Máte čas, chuť k tvoření a starý květináč? Pak si můžete krásně a rychle ozdobit okno v několika snadných krocích…

Budete potřebovat starý hliněný květináč, černou tabulovou barvu, štětec, samolepicí malířskou pásku, bílou křídu a samozřejmě muškát.

Jako první zalepte okraj květináče lepicí páskou. Toto místo by totiž mělo zůstat původní, v terakotové barvě.

Potom natřete květináč černou barvou a nechte dokonale zaschnout.

Když je barva suchá, odlepte pásku a na květináč napište, co máte právě na srdci – může to být název muškátu, vzkaz pro někoho z rodiny, nebo slovo, které máte rádi.

Obzvlášť efektně a krásně bude výsledek vypadat, když podobných květináčů bude stát na okně několik. A nemusíte se držet jen černé barvy a bílé křídy, klidně zkuste různá barevná provedení. Fantazii se meze nekladou. Stejně tak nemusíte květináč použít pouze pro muškáty, podobně si můžete vyrobit vlastní nádoby na bylinky nebo jiné okrasné květiny.

Autor: Mirka Vernerová
Foto: www.pelargoniumforeurope.com