Budova Muzea, Masarykovo nám. 55

Muzeum Vysočiny Jihlava se rozšíří o objekt za osm milionů korun

Jihlava 14. prosince (ČTK) - Muzeum Vysočiny Jihlava (MVJ) se rozšíří o objekt v dvorním traktu mezi Masarykovým náměstím a Husovou ulicí. O rozestavěný dům usilovalo muzeum dlouhodobě, v zaplněné části centra města není reálné, že by se pro potřeby muzea uvolnil jiný prostor. V budoucnu ho muzeum zřejmě využije pro archeologické, konzervátorské či výtvarné laboratoře a dílny. ČTK to řekl ředitel muzea Karel Malý. Objekt za osm milionů korun koupí Kraj Vysočina, který je zřizovatelem muzea.

"Velmi podrobně jsme si zmapovali přístupnost objektu, máme vše předjednáno, nic nebrání tomu, abychom skutečně ten objekt v budoucnu velmi efektivně pro rozvojové projekty muzea využili," řekl hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS a STO).

Hrubá stavba na pozemku, který s muzejními budovami sousedí, stojí v místě, kde byl před asi 15 lety stržen zchátralý dům. "Usilovali jsme o to, abychom ten objekt a pozemek získali, protože jsme v tom viděli možnost rozvojové plochy, což se z různých důvodů dlouho nedařilo," řekl Malý.

Nákup nebyl hortový ani v době přípravy stavby edukačního centra a odborného zázemí v zadním traktu muzea na Masarykově náměstí, která se chystá na jaro příštího roku. Přesto ředitel doufá, že by se mohlo pracovat na obou objektech současně. Pokud ne, zůstane dům jako rezerva pro budoucí využití. Muzeum se na jeho dokončení a úpravu pro potřeby muzea bude snažit získat dotace.

Z dotací bude hradit i plánované edukační centrum se zázemím a velkým přednáškovým sálem, který muzeu zatím chybí. Odhadované náklady jsou okolo 80 milionů korun, dokončené by mělo být v roce 2026.

Autor: ČTK
Foto: Dagmarvom , zdroj: www.wikipedia.org