Kroměříž

Na opravy městských bytových domů uvolní Kroměříž bezmála deset milionů korun

Kroměříž 9. února (ČTK) - Kroměřížské technické služby (KTS), které se starají o správu městského bytového fondu v Kroměříži, chystají letos a příští rok investice do budov města bezmála za deset milionů korun. Připravují především modernizaci 14 kotelen, které bude možné řídit dálkově. Přijde zhruba na 4,2 milionu korun, řekl dnes novinářům místostarosta Jan Hebnar (ODS), který je jednatelem KTS.

"Chceme kotelny automatizovat, to znamená, aby se daly nastavit tak, že budou reagovat na aktuální počasí a tím šetřit energie jak nám, tak nájemníkům. Mimo to plánujeme další opravy drobnějšího rázu, výměny oken, výměny dveří a chystáme zateplování některých městských budov," řekl Hebnar.

Plánované práce budou zahrnovat například výměnu vstupních dveří v některých bytových domech, výměnu dveří na terasu, instalaci nové elektroniky do výtahů v domech v ulici Nitranská 4091 a 4092, výměnu oken na schodišti v domě v ulici U Sýpek 3202 nebo výměnu poštovních schránek v několika domech. Kromě toho KTS průběžně opravuje byty, které nájemníci uvolnili. Pro tyto účely počítá s částkou zhruba 2,5 milionu korun.

"Před tím, než byt začne využívat nový nájemník, v něm vyměňujeme lino na podlaze, elektroinstalaci, kuchyňskou linku i sociální zařízení. Byt je třeba také vymalovat. Každoročně se to týká cca 60 bytů. Postupně takto rekonstruujeme bytový fond města," uvedl místostarosta Karel Holík (SOCDEM), další z jednatelů KTS.

Město Kroměříž má více než 500 bytů. Většina z nich je v takzvaných domech zvláštního určení pro soběstačné seniory a zdravotně postižené. Další byty jsou určené pro příjmově vymezené skupiny obyvatel, zbylé jsou vedeny jako městské byty. Do tohoto fondu nejsou započítány byty v domovech pro seniory, o které se stará příspěvková organizace města Sociální služby města Kroměříže.

Kromě bytového fondu města se KTS starají o opravy a úklid komunikací, včetně zimní údržby. Spravují hřbitov v Kroměříži a místních částech, zajišťují provoz a údržbu veřejného osvětlení, provozují městskou hromadnou dopravu, městská parkoviště, tržiště i útulek pro psy a kočky. Pečují také o městské lesy, pozemky i o památky.

Autor: ČTK
Foto: trabantos, zdroj: Shutterstock