Bratislava

Na Slovensku roste počet dokončených bytů, připravovaná výstavba ale propadla

Bratislava 7. září (zpravodaj ČTK) - Na Slovensku se v letošním druhém čtvrtletí meziročně opět dvouciferným tempem zvyšoval počet dokončených bytů. Naopak připravovaná výstavba, vyjádřená vydanými stavebními povoleními na byty, více než o čtvrtinu klesla. ČTK o tom dnes informoval slovenský statistický úřad. Slovensko podle dřívějších údajů zaostává za evropským průměrem v počtu bytů na obyvatele.

Na Slovensku, které má 5,4 milionu obyvatel, úřady ve druhém čtvrtletí zkolaudovaly 5211 bytů. Meziročně to představuje nárůst o 11,2 procenta a proti období před epidemií nemoci covid-19 zvýšení téměř o polovinu. Tradičně většinu tvořily byty v rodinných domech. Počet dokončených bytů v zemi vzrostl v meziročním srovnání druhým čtvrtletím v řadě.

Podle dřívější analýzy slovenského ministerstva financí země v počtu bytů na 1000 obyvatel výrazně zaostává za průměrem Evropské unie. K jeho dosažení by bylo potřeba, aby na Slovensku přibylo 400.000 bytů.

Na Slovensku pokračoval značný pokles připravované bytové výstavby. Úřady vydaly ve druhém čtvrtletí stavební povolení na 4668 nových bytů, což meziročně představuje propad o 27,4 procenta a proti předcovidovému období pokles o desetinu.V Bratislavském kraji, kde jsou ceny bytů nejvyšší z celé země a který v bytové výstavbě dlouhodobě vede, se začalo stavět nejméně bytů za posledních 20 let.

Zahájená výstavba bytů na Slovensku klesá už více než rok, a to v době ochlazení realitního trhu, ke kterému podle analytiků přispělo zvyšování úrokových sazeb hypotečních úvěrů.

V příštím roce vstoupí na Slovensku v platnost nová stavební legislativa, od které si úřady slibují zrychlení procesu povolování staveb.

Autor: ČTK
Foto: Artur Bogacki, zdroj: Shutterstock