Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Nabíjecí systém Airstream s integrovanou funkcí chlazení

Od září 2016 nabízí Festool nový nabíjecí systém pro akumulátory. Nová rychlonabíječka Airstream SCA 8 s integrovanou funkcí chlazení nejenže nabíjí nové akumulátory Airstream výrazně rychleji, ale navíc také pomocí ukazatele poskytuje informaci o zbývající době nabíjení. Rovněž akumulátor Airstream zobrazuje pomocí integrovaného LED ukazatele – stisknutím tlačítka – aktuální stav nabití. Lze tak pracovat lépe a efektivněji.

Nový systém umožňující rychlejší práci bez dlouhých prodlev má kromě aktuálních informací o nabíjení i další výhody: účelné, prostorově nenáročné uložení a jednoduché upevnění nabíječky na stěnu díky oválným otvorům na zadní straně.

Tab.: Technické údaje nabíjecího systému Airstream

AirstreamRychlonabíječka
SCA 8TCL 6
Nabíjecí proud8,0 A6,0 A
Vstupní napětí220–240 V220–240 V
Hmotnost1,10 kg0,80 kg

Až o 65 % kratší doba nabíjení

Nový nabíjecí systém Airstream – skládající se z kombinace rychlonabíječky Airstream SCA 8 a akumulátoru Airstream BP 18 Li 5,2 AS – zkracuje dobu chladnutí akumulátoru, a tedy celého procesu nabíjení až o 65 procent. Akumulátory jsou tak rychleji znovu připravené k použití a lze pracovat bez přerušování. Na stavbě se akumulátory většinou používají v různém nářadí a v závislosti na druhu použití jsou rychle vybité. Kdo nemá po ruce nabitý náhradní akumulátor, musí chtě nechtě počkat, dokud se vybitý akumulátor znovu nenabije. Protože se akumulátory při intenzivním používání – především v horkých letních dnech – silně zahřívají, musí akumulátor nejprve vychladnout, než ho lze znovu nabíjet. Pro řemeslníka to znamená zbytečné a drahé prostoje. Ve srovnání s dosavadní nabíječkou TCL 3 se firmě Festool podařilo zvýšit nabíjecí výkon dokonce 2,5krát.

Jürgen Zehnder (produktový manažer firmy Festool) shrnuje přednosti: „Každý výpadek akumulátorového nářadí na montáži stojí nejen čas a nervy, ale i peníze. S novou technologií Airstream usnadníme řemeslníkům každodenní práci, protože naše vysoce výkonné akumulátory jsou rychleji znovu použitelné. To je velmi praktické zejména u energeticky náročných druhů použití – jako například při řezání. Jak je to u firmy Festool obvyklé, dbali jsme na to, aby nové nabíječky uměly nabíjet také naše dosavadní lithium-iontovéakumulátory – 12V, 15V i 18V. Obzvlášť výhodné je, že nové 5,2Ah lithium-iontové akumulátory Airstream pasují do všech našich aktuálních 18V výrobků, jako například do výkonné akumulátorové ponorné pily TSC 55, šikovné akumulátorové okružní pily HKC 55, extrémně lehkého akumulátorového vrtacího kladiva BHC 18, flexibilního akumulátorového vrtacího šroubováku T18+3 nebo výkonného akumulátorového kombinovaného šroubováku Quadrive PDC.

Studený akumulátor s plným pracovním výkonem

Za rychlým nabíjecím výkonem se skrývá důmyslný koncept chlazení zcela nově vyvinutý firmou Festool: při nabíjení lithium-iontového akumulátoru se postranními průduchy akumulátoru nasává studený okolní vzduch. Chladicí vzduch proudí zapouzdřeným chladicím kanálkem. Jürgen Zehnder vysvětluje: „Klíčovým bodem technologie Airstream je, že chlazení neprobíhá – tak jako u jiných chlazených akumulátorů – náhodně, nýbrž zcela cíleně mezi články akumulátoru.” Odváděný teplý vzduch je vedený spojovacím otvorem mezi akumulátorem a nabíječkou a vyfukován ventilátorem přes větrací drážky v nabíječce. Nové akumulátory Airstream tak ve spojení s novou rychlonabíječkou SCA 8 zabezpečují při práci optimální efektivitu.

Výhody nové technologie Airstream

  • Rychlejší opětovné použití akumulátorů díky technologii Airstream (funkce chlazení pro rychlejší disponibilitu) a výrazně většímu nabíjecímu výkonu,
  • minimálně dvojnásobný nabíjecí výkon ve srovnání s běžnou nabíječkou TCL 3,
  • optimální použití u akumulátorového nářadí s velkým příkonem a dlouhou dobou chodu,
  • vždy aktuální informace: LED ukazatel pro zobrazení zbývající doby nabíjení a stavu nabití na nabíječce,
  • účelné uložení: prostorově nenáročné a bezpečné navíjení kabelu okolo krytu nabíječky,
  • jednoduché upevnění nabíječky na stěnu díky oválným otvorům na zadní straně.

Úplný koncert na přání: výběrový systém PowerSelect Festool

V rámci osvědčeného výběrového systému PowerSelect pro sortiment akumulátorů nabízí Festool vysoce flexibilní možnosti. Řada BASIC obsahuje požadované nářadí včetně Systaineru (bez akumulátoru a nabíječky). V rámci nabídky ENERGY si lze libovolně vybrat mezi dvěma nabíječkami SCA 8 a TCL 6 a zkombinovat je s akumulátorem, tedy buď s novým 5,2Ah akumulátorem Airstream nebo 2,6Ah akumulátorem Compact. Ceny (nezávislé doporučené ceny) jsou přitom férové, takže kupujícího nečeká žádné znevýhodnění – ať si koupí akumulátor hned nebo si ho dokoupí později. Kompletní balíček obdrží kupující jako SET, který obsahuje požadované nářadí včetně akumulátoru a nabíječky.

Přehled: nový nabíjecí systém Airstream

Nový nabíjecí systém Airstream se skládá z nového 18V lithium-iontového akumulátoru BP 18 Li 5,2 AS a nové rychlonabíječky SCA 8 s funkcí Airstream (nabíjecí proud 8 A). Navíc nabízíme také novou lithium-iontovou rychlonabíječku TCL 6 – bez funkce Airstream a s nabíjecím proudem 6 A.

Další informace získáte ve specializovaných prodejnách a na stránkách www.festool.cz.

Pro všechny případy: SERVICE all-inclusive

Se službami SERVICE all inclusive nabízí Festool pro elektrické nářadí „balíček pro kompletně bezstarostnou práci”. Po zakoupení a zaregistrování nářadí získáte automaticky následující služby: po dobu 36 měsíců oprava a opotřebitelné díly zdarma, po dobu 36 měsíců nové nářadí při krádeži, 15 dnů testování bez rizika a 10letou záruku dostupnosti náhradních dílů.

Další informace najdete na stránkách www.festool.cz/service.

Autor: Lucie Sazamová
Foto: Archiv firmy