Nábytek z vysočiny ALKA

Firma ALKA HOLDING spol. r.o. se zabývá výrobou nábytku, ať se jedná o nábytek kancelářský, kuchyně, vybavení obchodů a obchodních domů, hotelů nebo knihoven, ale třeba i nemocnic. Zároveň provádí povrchovou úpravu žárovým zinkováním a má taktéž vlastní kovovýrobu.

Na nábytek jsme narazili v rámci návštěvy Kliniky Dr. Pírka, při které nás zaujalo vybavení restaurace, ale i ordinací, jež bylo současné, moderní a velice variabilní. Jak jsme se později dozvěděli, výtvarný návrh nábytku vytvořil na míru Dipl. Ing. Vlastimil Pacek, který je mimo jiné též architektem mobiliáře pro Škoda Mladá Boleslav. Pan architekt ostatně spolupracoval na více projektech firmy ALKA HOLDING (dále jen ALKA).

Více o firmě

Nyní trochu informací o firmě. Firmu založil v roce 1992 pan Stanislav Pometlo starší se společníky. Po čase firma vyráběla nejrůznější řady nábytku jak z masivu, tak z laminátu. ALKA měla a má sériové řady nábytku kancelářského, vybavuje nábytkem banky, instituce, obchodní domy, ale i soukromá lékařská zařízení a reprezentační prostory. Samozřejmě také domácnosti. Kuchyně, koupelny a další bytové prostory.

Zakázky umí navrhnout, rozkreslit, vyrobit i modely ve 3D ve svém designovém ateliéru. Kuchyně vybaví včetně elektrospotřebičů a typizovaných dřezů a baterií. Kromě sérií, je ALKA schopna vyrobit i individuální zakázky. Výhodou firmy je, že má svoji kovovýrobu. Kompletně vybavená zámečnická dílna napomáhá operativnímu a pohotovému řešení při atypické výrobě. Nemusí se proto čekat na subdodávky a tím se dokáže velice rychle přizpůsobit individuálnímu přání zákazníka. ALKA se zabývá také žárovým zinkováním, což ji řadí i do skupiny firem povrchových úprav kovů, kde má jednu z největších zkušeností v oboru v ČR. Velice kvalitně pak následně dokáže zinkovat i složitou litinu, na kterou je dnes problém hledat schopnou společnost. Zákazníci se tak se vším všudy mohou spolehnout na vysokou jakost a operativnost v termínech plnění.

Před zahájením výroby je ideální nábytek navrhnout v ateliéru

V minulých 25 letech firma zaměstnávala až 100 zaměstnanců. Ale jak to tak bývá, život firem v běhu let tvoří sinusoidu. V současnosti je zde zaměstnáno 55 lidí.

Nicméně, zdá se, že opět najíždí vzestupná vlna. Mladý, 28letý, toho jména již čtvrtý, Stanislav Pometlo má spoustu snů, kam by firma měla směřovat. Vysokoškolsky technicky vzdělaný Stanislav si s námi povídal o provozu firmy. Momentálně již rok zastupuje Stanislava Pometla staršího ze zdravotních důvodů. Má neotřelý pohled, nové nápady a je vidět, že mu ALKA není lhostejná, ba naopak, že je to nejspíše jeho srdeční záležitost. Ukazoval nám řadu snímků, které si jen tak, pro inspiraci, fotil na dovolené. Je radost vidět takové mládí s takovou zaujatostí pro firmu. Pan zastupující ředitel nám předložil certifikáty jakosti dle ČSN EN ISO 9001 a ČSN EN ISO 14001. Bylo znát, že je na ně hrdý.

Celý areál firmy je upravený, budovy nejsou z nejmodernějších, ale zaujatostí pro výrobu kvalitního nábytku by ALKA mohla učit leckterou nadnárodní společnost. Stanislav Pometlo ml. si na firmě primárně váží svých vlastních lidí, kteří při ní stáli v dobách zlých, i skvělých. Dává důraz na to, že um lidí a lidé sami, jsou tím nejcennějším, co společnosti mohou mít a v nábytkařině to platí dvojnásob. A to, že si svých lidí považuje, dává ALCE velikou naději, pro už avizované naskočení na vzestupnou vlnu.

Kuchyně ALKA mohou být dodány včetně elektrospotřebičů a typizovaných dřezů s bateriemi

A trochu zamyšlení nakonec

Co tak oběma Stanislavům Pometlům do budoucnosti popřát? Co nejvíce projektů jako byl nový pavilon Kliniky Dr. Pírka. Co nejvíce architektů a investorů, kteří loví nejdříve v našem českém rybníčku, než se obrátí na výrobce nebo jen dovozce z ciziny. Vždyť prověřit si kvalitu našich výrobců, není tak složité. Navíc jsou mnohdy naše české výrobky kvalitnější, než ty dovezené. Jak jistě zaznamenal i hotel Hilton, Škoda Mladá Boleslav, knihkupectví Neoluxor a Levné knihy a další. Všichni, kteří věřili českému výrobci nábytku z Chotěboře.

Fotogalerie

Autor: Jana Hlináková
Foto: Archiv ALKA HOLDING