Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně.

Nad arboretem v Brně bude stát bytový komplex se sedmnáctipatrovou věží

Brno 5. září (ČTK) - Na místě bývalého brownfieldu v těsném sousedství arboreta Mendelovy univerzity vyroste do poloviny roku 2025 bytový komplex se sedmnáctipatrovou věží. Budovu s 230 byty a 2000 čtverečními metry komerčních ploch staví pro developerskou společnost Properity firma JB Stavební ze skupiny Swietelsky za téměř miliardu korun. Stavební firma o tom informovala v tiskové zprávě.

V současnosti na staveništi vznikají nadzemní podlaží budov, práce ale začaly už v roce 2021. "Dosud jsme dělali spíše pod zemí než nad terénem. Stavba je založena v sedmimetrové hloubce na ploše větší než fotbalové hřiště. Vytěžilo a odvezlo se přes 42.000 tun zeminy. Až potom bylo možné začít stavět samotný objekt, v jehož dvou podzemních podlažích bude parkování rezidentů," uvedl ředitel stavební společnosti Jaromír Baláž.

Budova je založena na vrtaných železobetonových pilotách, její věž vyroste do výšky 54 metrů. Bytový komplex bude vybavený obnovitelnými zdroji energie a systémem chlazení a topení, který bude využívat kombinaci tepelných čerpadel, fotovoltaické elektrárny i centrálního zdroje z Tepláren Brno.

Stavba vzniká na místě někdejšího brownfieldu, tedy nevyužívané ploše například po průmyslové činnosti. Příprava území pro výstavbu tak byla složitější, než kdyby vznikal na "zelené louce". "Na to jsme pyšní. Nevyužitá a ladem ležící území tak dostávají druhou šanci. A tady přitom šlo o jedno z nejkrásnějších míst v Brně s úchvatným výhledem do zeleně," uvedl zakladatel a majitel Properity Jiří Maršálek.

Jak uvádí internetové stránky projektu, část bytů už má své majitele stejně jako některé komerční plochy, byty v horních poschodích věže jsou rezervované. Ceny se podle ceníku stavby pohybují od 4,6 milionu za nejmenší třicetimetrový jednopokojový byt až po 14,3 milionu za devadesátimetrový třípokojový byt.

Práce by měly skončit do poloviny roku 2025. Developerská firma Properity kromě běžných bytových domů postavila v minulosti AZ Tower, která je i po deseti letech se svými 111 metry nejvyšší budovou v České republice, a bytový komplex Eden Králově poli. Kromě projektu Nad Arboretem v současnosti firma staví komplex Centropolis na Nových sadech v centru Brna, další obytné komplexy připravuje.

Autor: ČTK
Foto: Vlach Pavel, zdroj: www.wikipedia.org