Náhradní zdroje elektrické energie jako nedílná součást technologických celků a budov

S rozvojem techniky a služeb v nejrůznějších odvětvích a požadavků na zvýšenou ochranu obyvatel v objektech, čím dál ve větší míře vzniká potřeba soběstačnosti v zásobování elektrickou energií. Řešním jsou náhradní zdroje elektrické energie. Jejich potřeba se vyskytne zejména při neočekávaných událostech, jako byly letošní povodně. Při výpadku elektrické energie v důležitých objektech, např. s velkým počtem lidí nebo v objektech s náročnou výrobní a kancelářskou technikou, dochází k ohrožení zdraví a životů lidí.

  Pro všechny firmy, organizace a fyzické osoby, které chtějí, aby jejich aktivity nebyly narušeny výpadky elektrické energie, je nutné pořídit si náhradní zdroj elektrické energie.

   Společnost SILEKTRO Praha s.r.o. dodává náhradní zdroje energie pro nepřetržité napájení ve vysoké kvalitě. Systém řízení jakosti ve výrobě je certifikován podle ISO 9001. Snahou firmy je především poskytování kvalitních služeb v oblasti dodávek, instalací a servisu náhradních zdrojů. Firma veškeré služby neustále inovuje a přizpůsobuje vyšším nárokům, které očekává po vstupu do EU. Společnost je činná na trhu již od roku 1993.

   Společnost Silektro Praha s.r.o. se ve svém logu představuje jako »Centrum zdrojů elektrické energie« a v tomto směru také rozvíjí okruh produktů a služeb, dodávku na klíč, servis a pronájem. Do programu společnosti jsou začleněny náhradní zdroje s charakterem záložním nebo trvalým (zejména motorgenerátory a UPS). Není opomíjeno ani využití netradičních zdrojů energie, a proto jsou do programu zahrnuty i fotovoltaické systémy, které mění světlo v elektřinu (článek o fotovoltaických systémech je připravován do příštího čísla). Dalšími produkty společnosti jsou baterie, stejnosměrné zdroje a služby spojené s instalací, údržbou a opravami nejen firmou nabízených produktů.

   Všechny výrobky jsou prvotřídní kvality a nevyžadují zvláštní obsluhu a údržbu. Přesto společnost SILEKTRO Praha s.r.o., po dohodě se zákazníkem, převezme servis celého zařízení, které udržuje průběžně v pohotovostním stavu po celou dobu životnosti.
   V dalším textu bychom se rádi stručně zmínili o dvou druzích náhradních zdrojů a pokusili se představit jejich základní přednosti. Prvním je motorgenerátor (dieselagregát). Je to zdroj, který je připraven v pohotovosti pro případ výpadku elektrické napájecí sítě. Je tvořen motorem poháněným naftou, benzínem nebo plynem a alternátorem. Tyto dvě jednotky jsou propojené a ukotvené v pevném rámu. Toto soustrojí je základní jednotkou pro celek tvořící záskokový nebo trvalý zdroj elektrické energie.

   Společnost SILEKTRO dodává motorgenerátory BROADCROWN s výkonem podle typu od 13 do 3750 kVA, v několika řadách a typech podle katalogu, který najdete na adrese: www.zdroje-energie.cz. Každý generátor pracuje v určitém rozmezí výkonu podle potřeby spotřebičů zapojených v nouzových napájených obvodech. Motorgenerátory jsou dodávány jako Prime Power a Standby, tj. Prime Power s možností výkonového přetížení o 10 % po dobu jedné hodiny během 12 hodinového cyklu a bez omezení počtu provozních hodin a Standby bez možnosti výkonového přetížení s omezením počtu provozních hodin na 500 za rok. Provedení může být základní nebo odhlučněné, vnitřní nebo venkovní a v neposlední řadě i mobilní. Ovládání je s ručním nebo s automatickým startem a možností komunikace s PC včetně dálkového monitorování. Doba chodu motorgenerátoru na plný výkon, bez zásahu obsluhy, závisí na velikosti nádrže paliva, která bez doplnění postačí na přibližně 8 hodin. Delší dobu chodu motorgenerátoru lze řešit většími nebo přídavnými nádržemi. Palivo lze doplňovat za chodu generátoru. Přívod studeného a odvod otepleného chladicího vzduchu je řešen vzduchotechnikou. Odtah spalin je řešen pomocí nerezového výfukového potrubí, opatřeného tepelnou a protihlukovou izolací a oplášťovaného hliníkovým plechem. Výfukové potrubí odvádí spaliny mimo budovu. Výfukové potrubí lze řešit také z konstrukční oceli.

   Dispoziční schéma pro základní návrh zařízení je v příloze tohoto článku. Společnost BROADCROWN patří mezi špičkové světové výrobce motorgenerátorů. Motory agregátů jsou vybírány s největší pečlivostí s ohledem na kvalitu a výdrž ve ztížených podmínkách. Jsou od výrobců: Yanmar, John Deere, Deutz, Perkins, Cummins atd.

   Dalším záložním zdrojem elektrické energie je zdroj nepřetržitého napájení UPS. Je to zařízení, které je schopno napájet síť při výpadku, filtrovat poruchy v síti a odstranit krátkodobé výpadky. Stručně řešeno, na jejím výstupu se nalézá napětí a frekvence vyšší kvality a stability než na vstupu. Tím je zaručena ochrana zařízení, které je zapojeno v zálohované síti. Proto také tento zdroj nazýváme »zdroj nepřetržitého napájení«.

   I tyto produkty jsou začleněny do rozsáhlého programu produktů firmy SILEKTRO Praha s.r.o. Výrobce UPS, společnost POWERWARE, má čtyřicetiletou zkušenost s výrobou zdrojů nepřetržitého napájení. Zcela nová technologie usměrňovače zajistí nízké zatížení sítě harmonickými frekvencemi bez potřeby další filtrace. V důsledku je účiník cos j prakticky roven jedné a tím se ušetří na nákladech silnější kabeláže, pojistek a údržby. Správa akumulátorů s technologií ABM nebo diagnostického modulu DC Expert prodlouží životnost akumulátorů asi o 50 %. Další předností je možnost kapacitního propojení modulů do vyšších výkonů nebo paralelně redundantního zapojení, které zaručí trvalou pohotovost i při případné poruše jedné z UPS. Baterie jsou umístěny v UPS, pro delší dobu zálohování je možno použít bateriových skříní podle požadované doby zálohování. Tyto skříně jsou propojeny se záložním zdrojem.

   Jak již bylo zmíněno v úvodu článku společnost SILEKTRO Praha s.r.o. klade velký důraz na kvalitu poinstalačních služeb a to nejen u vlastních produktů. Uživatel si může vybrat z několika programů servisů včetně pohotovostních režimů a full servis dle potřeb zákazníka. Cílem těchto programů je vždy plně funkční zařízení připravené plnit svou funkci při poruše nebo výpadku napájecí sítě. S kvalitou služeb a produktů firmy SILEKTRO Praha s.r.o. se při instalaci, provozování a údržbě mohlo přesvědčit již mnoho firem i soukromých osob. Pro příklad uvádíme: Škoda auto a.s., Česká pošta s.p., Metrostav a.s., Tesco Stores atd.

   Pokud Vás toto téma zaujalo, kontaktujte přímo společnost SILEKTRO Praha, s.r.o. na telefonu 224 250 178 nebo e-mailem: obchod@silektro.cz. Pracovníci jsou připraveni Vám odpovědět na Vaše otázky nebo pomoci při výběru náhradního zdroje a doporučí komplexní řešení do projektů i jakýchkoli instalací. 
Autor: Ing. Jiří Kočí
Foto: Archiv firmy