Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Napínané stropní podhledy DPS® – luxus pro každého

Společnost DPS design s.r.o., jejíž sídlo je v Ostravě, je jedním z dodavatelů stropních systémů napínaných fólií. Na českém trhu působí od roku 2001 a stojí za ní mnoho zdařilých realizací a spokojených zákazníků.

S rostoucí produkcí rozšířila své působení v hlavním městě, kde je zřízeno interiérové Studio Praha. Patentovaná technologie napínaných stropních podhledů s ochrannou známkou DPS® pochází od polské společnosti GRUPA DPS Sp. z o.o., která má své zastoupení po celém světě, a DPS design s.r.o. ji výhradně zastupuje v České republice a na Slovensku.

Hotel Komorní Hůrka, Františkovy lázně

Co jsou foliové stropní podhledy – DPS® nebo Barrisol?

První technologie napínaných stropních podhledů se u nás začala prodávat pod obchodním názvem Barrisol. Dnes je těchto dodavatelů více a jedním z nich je i DPS design s.r.o. s obchodním názvem DPS®.

Přestože firmy nabízejí rovnocenné stropní systémy, terminologie a názvy se liší. Společnost DPS design používá označení napínané folie, neboť základem stropního pohledu je folie, která se napíná do předem připravené konstrukce, na rozdíl od pnutých stropů, které jsou zaměňovány s nosnými ocelovými stropními konstrukcemi. S tím souvisí i používání či záměna obchodní značky a názvu stropního systému. Základem obou systémů napínaných stropních podhledů je polyvinylová folie od stejného francouzského výrobce. Folie o tloušťce 0,2 mm a hmotnosti 0,18–0,20 kg/m2 má stejné kvalitativní parametry a stejné použití. Rozdíl je pouze v kotvících prvcích. Dodávaná provedení folií jsou lesk, transparent nebo-li průsvit, mat, satén a metalíza, v sortimentu okolo stovky barevných odstínů. Dále se můžete setkat s provedením semiš, pro malý zájem ji DPS design v nabídce nemá.

Pražská energetika, Na Hroudě, Praha 10, vstupní hala

Konstrukční prvky DPS® – příprava a montáž

Nosnou konstrukci DPS® tvoří duralové montážní lišty (neviditelná konstrukce) nebo plastové PVC lišty (viditelná konstrukce). Hmotnost lišt je 0,18–0,38 kg/m (dle druhu), tedy zanedbatelná jako hmotnost folie.

Lišta PVC – viditelná konstrukce

Před samotnou montáží je potřeba provést přesné zaměření daného prostoru, neboť každá folie je ve výrobě „šita na míru”, a proto je strop vždy „originál”. Na obvodovou zeď či konstrukci se nejprve namontují lišty, které musí být kotveny každých 20 cm díky vysokému tahu folie. Folie se napíná do připravené konstrukce za teploty přibližně 50 °C. Po ochladnutí dostane folie ideální tvar a rovnost. Do podhledu lze instalovat nejrůznější světla a prostupy (bodovky, LED diody, halogeny, VZT, mřížky atd.). Jejich konstrukce a uchycení se připravuje před napnutím folie. Na stropě lze vytvořit jakýkoli rovný nebo prostorový tvar (od čtverce přes kruh až po kužel).

Lišta duralová – neviditelná konstrukce

Pomocí konstrukce můžeme vytvořit precizní tvar na stropě. Montáž podhledu a světel je prováděna speciálně certifikovanými pracovníky.

Vlastnosti a použití

Díky ojedinělým vlastnostem folie a konstrukce je možné instalovat podhled do prostoru s vysokým stupněm vlhkosti či tepla např. bazény, balneo provozy, sauny, páry atd.

Velkou předností folie je tvarová paměť, která umožňuje její demontáž a opětovné napnutí v případě vytopení shora či oprav rozvodů nad podhledem. Údržba folie je snadná. Čistí se běžnými saponáty. DPS design má v sortimentu speciální přípravky na čištění folie – DPS Plafonclean®. Další významné plus folie připadá na akustické vlastnosti (nepřenáší zvukové vlny, tlumí zvuk), které lze navýšit perforací různých velikostí. Firma dodává perforaci v rozměrech dírek od 10 mm až po téměř neviditelnou mikroperforaci.

AXA, Praha

Dokáží mnohem víc

Stropní podhled v lesklém provedení má efekt zrcadla, odráží světlo z místnosti a opticky prostor zvětšuje. Folie nepropouští teplo, proto je vhodná i na snížení vysokých stropů. Podhledem z transparentní folie lze vytvořit velkoplošné osvětlení, které dává příjemné rozptylující světlo nebo jiné dekorativní svítící prvky na stropě.

Firemní prostory společnosti ComAp, Praha 8

Transparentní folie je dobrou matnicí, používá se i jako promítací plátno. Dlouhá životnost folie, její stálost napnutí, tvar i barva umožňuje garanci 10leté záruky.

Nejen celoplošné podhledy

Na trh dodává společnost DPS design tisíce metrů čtverečních ročně. V nabídce má tato firma nejen celoplošné napínané stropní podhledy, ale zájem je též o stropní kazety systému LAKO, které jsou vyrobeny z téže folie jako podhledy a disponují stejnými parametry.

Veolia, zákaznické centrum, Dykova, Praha-Vinohrady

Kazety LAKO jsou alternativou nebo jako dekorativní doplněk minerálních kazet. Lehce je vyměníte za minerální kazety, neboť jsou vyráběny v typizovaném rozměru 60×60 cm do klasických rastrů. Údržba je jednoduchá. Kazetu z rastru vyjmete, umyjete a vložíte zpět na místo.

Autor:
Foto: Archiv firmy