Nástroj stavitelů, designérů i umělců

Nepřeberné možnosti systému pnutých fólií Barrisol jsou ustavičně prokazovány stovkami unikátních děl. Umělecká plastika sochaře Lukáše Rittsteina, fluidní tvary v atriu centrály Vodafone, unikátní kašna v OC v Jihlavě tvořená vzájemně propojenými transparentními fóliemi, v nichž proudí voda, jsou jen hrstkou v ohromném množství neotřelých realizací.

Tradice se snoubí s pokrokem

V historických objektech je obvykle složité zakomponovat do prostoru technologické výdobytky typu vzduchotechnické instalace či projektoru tak, aby nenarušovaly původní ráz interiéru. Pnutý podhled tvořený polyvinylovou fólií nejenže velmi sofistikovaným způsobem zakryje veškeré zařízení jako je klimatizace, ale také věrně napodobí strop původní. Pnutá fólie se tak hodí do secesních, funkcionalistických, kubistických i jiných interiérových stylů. Zdařilou realizaci tohoto typu je možno vidět v proslulé prvorepublikové pražské cukrárně Myšák, kde architekti použili průsvitné pnuté podhledy Barrisol s efektním potiskem.

Čistá moderna

Variabilita pnutých podhledů poskytuje uživatelům svobodnou volbu mezi transparentním, matným či zrcadlovým efektem. Příznivci minimalistické moderny upřednostní matně bílý, či neutrálně tónovaný podhled. Obdivovatelé interiéru s prvky průmyslového designu mohou aplikovat Barrisol fólii s imitací betonu. A ti, kteří holdují severskému stylu, ocení plastický stropní podhled napodobující prolamovaný dřevěný obklad.

Světelné efekty

Napínaná fólie umožňuje architektům tvorbu dynamických světelných variací. Průsvitnou fólií Blanc Venus je v místnosti bez oken možné navodit pocit vstupu přirozeného světla. Konstantního jasu světla s rovnoměrným rozptylem dosáhneme transparentní fólií Barrisol Lumiére, kterou je možné potisknout barevně, integrovat do ní tzv. aktivní světlo a která se o vše postará za pomocí chytré řídicí jednotky.

Avantgarda

Pnuté podhledy jsou oblíbené pro jejich aplikovatelnost v mnohých nekonvenčních řešeních, hodí se i na veletrhy. Stánky tvořené pnutými fóliemi mezi ostatními, tvarově klasickými expozicemi vynikají. Důkazem je i oceňovaný veletržní stánek Barrisol, který se stal ikonou v oboru. Fólie byly použity také pro výstavbu exteriérové expozice společnosti Škoda Auto a výstavních stánků Lasvit na Milánském týdnu designu. Většina těchto realizací dodává objektům punc lehkosti. Variabilita napínaných fólií dovoluje jejich užití i pro reklamní panely a firemní loga. V showroomech pak fólie může napomoci opticky rozčlenit prostor a oddělit tak jednotlivé expozice.

Polyvinylový materiál je také vhodný pro tvorbu uměleckých objektů, soch a plastik. Význačný český sochař Lukáš Rittstein tak na základě inspirace u kmenů Západní Papui zkonstruoval plastiku vytvořenou právě z napínané fólie Barrisol.

Velmi oblíbený produkt Barrisol je světlá, transparentní fólie, která zpravidla ukrývá LED diody či zářivky

Překonávání limitů

Fólií Barrisol lze dosáhnout hladkého stropního podhledu, ale je možné dát vzniknout i komplikovaným (např. trojrozměrným) tvarům jako jsou vlnovky, oblouky, klenby či zborcené plochy, a to jak v konvexním, tak konkávním provedení. Jako každý materiál, i tento má své limity. Hranice možností fólií Barrisol jsou však každou novou realizací rozšiřovány.

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: Archiv firmy