Vizualizace novostavby Nové Lauby situované v samém centru Ostravy

Návrat do historie centra Ostravy s novými Lauby

Hned na začátek upravujeme nespisovné slovo lauby na podloubí. V našem případě jde o domy s podloubím, které stály v první polovině minulého století v těsné blízkosti současného Masarykova náměstí v centru Ostravy. Malá, ale významná a populární čtvrť obchodů, hospod, i vykřičených domů, byla zbořena v roce 1958.

V proluce vzniklo parkoviště, kde parkovaly vozy vystavovatelů a návštěvníků zejména sousedicího výstaviště na Černé louce. V současnosti tomu tak není, jak dosvědčují naše snímky. Probíhá zde rozsáhlý archeologický průzkum. Předchází výstavbě komplexu bytových domů s názvem Nové Lauby. Ten bude zahrnovat pět domů s 85 byty 1 + kk až 1 + 4 kk, nebytové prostory, obchody a podzemní parkoviště s třemi podlažími pro 174 automobilů.

Současný stav parcely, na níž probíhá archeologický průzkum

Archeologický průzkum skončí letos, samotná novostavba v roce 2023. Nový objekt bude zastřešen zelenými plochými střechami. Ozeleněné bude i vnitřní atrium. Proluka o ploše 3 188 metrů čtverečných mezi ulicemi Velkou, Muzejní, Pivovarskou a Dlouhou se komplexem Nové Lauby významně zvýrazní a osvěží stále živější centrum bývalého ocelového srdce republiky.

Fotogalerie

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: archiv autora a Youtube Města Ostrava