Foto: archiv Veletrhů Brno

Návrat Stavebního veletrhu Brno

Po koronavirové přestávce se na brněnské výstaviště vrátil tradiční stavební mezinárodní veletrh. Svou velikostí nedosáhl na dřívější ročníky – vystavované komodity se vešly do pavilonu V a potěšily zejména koncové zákazníky. Přesto se na akci sešlo 252 firem ze šesti zemí. Jiří Oliva, náměstek primátorky města Brna: „Poslední dva roky ukázaly, že konání veletrhů není samozřejmá věc. Ale už to, že tady jsme bez roušek, znamená, že se snad už vracíme k normálu a veletrhy půjdou zase nahoru.“

Součástí Stavebního veletrhu, pořádaného společností Veletrhy Brno ve dnech 21. až 23. dubna 2022, byly výstavy Mobitex a Dřevo a stavby Brno. Cílem organizátorů akce i vystavovatelů bylo upozornit na moderní a úsporné stavění, na rostoucí ceny materiálů či předvést možnosti stylového zařízení interiérů. Na programu se též objevily pódiové přednášky, návštěvníci měli možnost vyposlechnout si rady členů zdejších bezplatných poradenských center a zúčastnit se doprovodného Festivalu architektury. V neposlední řadě mohli při práci pozorovat nejmladší řemeslníky účastnící se celostátních soutěží učňů, budoucích klempířů, pokrývačů a tesařů či čalouníků a truhlářů. Na veletrhu byli účastni i zástupci mnoha důležitých českých asociací: České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Cechu topenářů a instalatérů ČR, Komínové asociace APOKS a dalších.

Dřevostavby táhnou

S přihlédnutím k nejsledovanějším stavebním oborům jsme podrobněji zaznamenali některé expozice. Jistý zvýšený zájem je o dřevostavby, které nabízejí plnohodnotné bydlení, přičemž jde většinou o řešení jedné firmy, která zařídí kompletní výstavbu, tedy od návrhu po hotový dům, míní ředitelka Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) Lenka Trandová. Dodala, že ani při koupi automobilu nekupujeme od jednoho výrobce motor, od druhého kola a od třetího karoserii. K tématu dodejme, že ADMD je letos pořadatelem již devátého ročníku Dne otevřených dřevostaveb, který se odehraje 8. října po celém Česku. Seznam staveb, které bude možno navštívit, společnost zveřejní v září na stránkách www.dendrevostaveb.cz.

Foto: Zdeněk Svoboda

Výběr toho nejzajímavějšího

Z vystavených střešních krytin nešlo přehlédnout osm druhů šablon Gerard i s kompletní sadou doplňků. Struktura: čirá akrylátová glazura, přírodní kamenný granulát, základní nátěr, akrylátová pryskyřice, ochranná vrstva zincalume, ocelové jádro, ochranná vrstva zincalume a akrylátová pryskyřice. Výrobcem je již od roku 1957 firma AHI Roofing, která dává na své výrobky záruku 50 let.

Z dalších výrobců výrobků a technologií pro vnější plášť objektů jmenujme Wienerberger cihlářský průmysl, loňskou novinku Komínový systém CIKO EASY, sendvičové panely firmy Gór-Stal určené k výstavbě průmyslových, skladových a chladírenských objektů nebo izolační desky termPir k zateplení obytných a průmyslových staveb. Řešení pro stavbu a renovaci koupelen představila německá firma Wedi se svými voděodolnými konstrukčními deskami.

Ocenění

Na závěr jsme si nechali vítěze soutěže o Zlatou medaili, který byl vyhlášen na slavnostním ceremoniálu na počátku veletrhu. Na prvním místě se umístila slovenská společnost Vertemax – za inovativní protipádový kotvicí systém Alupercha/Alsipercha španělského výrobce Endofrados J. Alsina. Zařízení zvyšuje bezpečnost při práci ve výškách (poskytuje pracovníkům kotvicí bod nad hlavou). Cenu poroty obdržela za svůj modulární systém výstavby dřevostaveb firma Vesper Frames. Udělena byla rovněž Grand Prix MOBITEX, kterou získala společnost Benlemi za kolekci učicích věží pro děti – rozložitelný multifunkční prvek.

Fotogalerie

Autor: Mgr. Zdeněk Svoboda 1)
Foto: Zdeněk Svoboda, Veletrhy Brno

1) redakčně doplněno