Nedejte nebezpečným bakteriím šanci

Lokální ohřev vody v zásobníku je jednou z nejúspornějších možností, jak mohou domácnosti získat teplou vodu. V nekvalitních či nesprávně používaných a neudržovaných zásobnících a bojlerech se však mohou tvořit usazeniny, na kterých se daří nebezpečným bakteriím.

Při používání teplé vody tak může nastat situace, kdy ve starých či nedokonalých ohřívačích a rozvodech vody může číhat nebezpečná bakterie Legionella.

Jak se Legionelle bránit?

V boji proti bakteriím jako je Legionella je obvykle nutné pro její eliminaci a snížení rizika opakovaného výskytu v rozvodech používat více metod současně. Proces likvidace bakterie může být na bázi chemické dezinfekce, termické dezinfekce či kombinace obou dezinfekcí. Snaha o likvidaci termickou či chemickou dezinfekcí je nutno podpořit systémem technických a provozních opatření. Velmi důležité opatření bývá vyregulování systému rozvodu TUV. Dalším vhodným opatřením je udržování teploty teplé vody na 60 °C. Z biologického i technických důvodů je však úplná eliminace bakterií Legionella prakticky nereálná. Vždy jde dosáhnout pouze redukce na přijatelnou úroveň a ani to ne dlouhodobě.

Bakterie Legionella

Dlouhodobý efekt lze očekávat pouze od kontinuální dezinfekce ať už chemické či termické. Pro většinu míst ale naštěstí postačí „pouhá” redukce legionell, která se provádí termickou a chemickou dezinfekcí či ionizací těžkými kovy Ag+Cu, chlórem, oxidem chloričitým, chloraminem, ozonem či UV zářením.

Bakterie Legionella – detail

Je i jiné řešení, jak nedat Legionelle šanci?

Řešením jsou kvalitní ohřívače a zásobníky vody. Problémy s usazeninami a tvorbou nebezpečných bakterií, jako je Legionella, nastávají hlavně ve starších bojlerech a zásobnících. Na vině je především koroze vnitřních stěn a zanesení ohřívače usazeninami – vodním kamenem. Svou roli však hraje i konstrukce zásobníku.

Moderní zásobníky na teplou vodu používají kvalitní výměníky tepla z nerezové oceli a mají odlišnou konstrukci. Například zásobníky ROTEX mají zcela oddělenou akumulační vodu v zásobníku od ohřívané vody, což zamezuje delšímu stání vody a množení bakterií. Jde vlastně o kombinaci průtokového a zásobníkového ohřívače vody,” popisuje důležitost technologie ohřevu pro hygienickou přípravu teplé vody Ivo Zabloudil, produktový manažer společnosti ENBRA, která se specializuje na technické zařízení budov a prodej i servis otopné techniky.

Nepřímoohřívaný zásobník ROTEX SaniCube
Nepřímoohřívaný zásobník ROTEX HydroCube

Kvalitní zásobníky

Akumulační zásobník ROTEX je kombinací nádrže na horkou vodu a průtokového ohřívače vody. Voda, která se má ohřát, je vedena a ohřívána skrz vysoce účinný výměník tepla, který je vyrobený z nerezové oceli. Voda, která vstupuje jako první, je také jako první odváděna. Mimořádné hygienické vlastnosti této vody byly potvrzeny rozsáhlou studií provedenou Hygienickým institutem univerzity v městě Tübingen.

Konstrukce akumulačního zásobníku ROTEX zajišťuje maximální hygienu vody od chvíle, kdy je voda k ohřevu přepravována systémem potrubí. Nánosy kalu, koroze, sedimentů a dokonce nebezpečné bakterie Legionella, které se běžně vyskytují v mnoha velkoobjemových nádržích, se zde nevyskytují. Podle normy DIN 1988-200 může být teplota v akumulační nádrži ROTEX snížena z 60 °C na 50 °C.

ROTEX pro velký odběr teplé vody – modulární propojení několika akumulačních zásobníků

Bezúdržbový systém pro velký odběr teplé vody

Akumulační zásobník ROTEX lze pružně přizpůsobit vašim individuálním požadavkům na teplou vodu. V této aplikaci je modulárně propojeno několik akumulačních zásobníků. Dosahuje rovnoměrné distribuce výstupů a lze vytvořit systém s prakticky neomezenou kapacitou. Zásobník ROTEX se při zprovoznění jednorázově naplní vodou, která pak slouží výhradně k akumulaci tepla. Poté se již do zásobníku nedostává žádná další voda, která by obsah zásobníku dále zanášela sedimenty. Ohřev teplé vody je zajišťován průtočným ohřevem v nerezovém výměníku ve tvaru hada, ve kterém je naakumulováno maximálně 28 litrů vody. Vysoký průtok vody hadem spolu s tepelnou dilatací výměníku pak znemožňují zanášení vnitřní strany hada.

Autor: Ing. Ivo Zabloudil
Foto: Archiv firmy