Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Rohože a čisticí zóny pod značkou GAPA

Společnost GAPA MB s.r.o. se od svého vzniku v roce 1992 zabývá výrobou a prodejem rohoží a čisticích zón. V současné době si můžete vybrat z více než třiceti typů rohoží i dalších doplňků, se kterými se setkáte téměř na každém kroku.

Rohože se vyrábějí dle přání zákazníků, a to jak pro velkoodběratele, tak i pro drobné spotřebitele. Beze zbytku splňují požadavky klientů na čistotu budov a svojí kvalitou dosáhly evropského standardu. Od roku 1996 je firma úspěšně exportuje do západní i východní Evropy.

Vstupní rohož TOPWELL 22 mm

Účinné využití rohoží

Aby používání rohoží bylo efektivní, je třeba mít trpělivost a uživatele dostatečně informovat, co je vhodné i co je nezbytné. Sám by měl být přesvědčen, že investice vložené do čisticích zón se mu mnohonásobně vyplatí.

Na stavebních výstavách se setkáváme s různými názory, např. že rohože jsou zbytečné, poněvadž vnitřní prostory se uklízejí velkou úklidovou technikou, nebo že pro investora je levnější pracovní síla se smetákem a mokrým hadrem. Opačné názory zase žádají „nějaké rohože, hlavně ať tam něco je”.

Bylo by zajímavé porovnat, jak ovlivňuje náklady na úklid ve velkých obchodních centrech s velkým pohybem zákazníků používání vhodně či nevhodně zvolených vstupních čisticích zón. Správná volba typu rohože, skladby těchto typů a jejich délka dokáží omezit průnik nečistot na minimum.

Vstupní čisticí zóny

Vývoj stavebních materiálů a široký sortiment podlahových krytin šel velmi rychle nahoru a jejich užitná hodnota je různá. Proto nemůže být jedna univerzální rohož vhodná pro celý široký sortiment podlah. Je třeba začít od tzv. první čisticí zóny, která musí zachytit většinu hrubších nečistot.

A tady už začíná první úvaha o volbě typu rohože: školy, nemocnice, hotely, střední obchody – rohož OPENWELL. Svou pružností pod vahou procházející osoby zbaví spodní části obuvi většiny hrubých nečistot.

Samočisticí rohož je složena z pružných gumových vlnovek přinýtovaných k hliníkovým páskům. Vlnovka pod vahou člověka pruží a tím samočinně čistí obuv. Je dobré zvolit takovou délku, aby návštěvník po ní ušel 3 až 5 kroků. Na tuto rohož doporučujeme navázat textilní rohoží SHATWELL (viz dále) tím docílíte kompletní očištění obuvi.

Vstupní rohož BRUSHWELL svými tvrdými štětinkami zlikviduje antuku, škváru i písek, např. na sportovištích. Základem jsou černé umělohmotné profily s nylonovými kartáčky, které jsou spojeny nerezovým lankem a odděleny pryžovými mezikroužky.

Pevná rohož TOPWELL, po které mohou jezdit i např. těžké nákupní vozíky, je testována tlakem 110 kg/cm2, tzn., že po ní mohou pohodlně pohybovat i paletové vozíky. Základem rohože jsou Al profily šířky 27 mm, které jsou spojeny nerezovým lankem a odděleny pryžovými mezikroužky, tím je umožněno stáčení rohože pro lepší manipulaci při úklidu. Do Al profilů se fixují gumové nebo textilní pásky. Jednotlivé výplně lze libovolně kombinovat a po opotřebení vyměnit.

Vstupní rohož TOPWELL 22 mm extra

Rohož OKTAVA s otevřeným dnem je vyrobena pro velmi náročné a dlouhodobé namáhání. Svým vzhledem a malými otvory je velice oblíbená a používaná ve velmi frekventovaných vstupech. Rohož OKTAVA dodáme i v několika rozměrech včetně náběhového gumového rámu, který je součástí rohože a lze jej jednoduše pokládat na zem bez jakýkoliv dalších úprav. Je vhodná pro pojezd osobních automobilů.

Detail vstupní rohože OKTAVA

Vstupní rohože firmy GAPA MB s.r.o. byly testovány Technickým a zkušebním ústavem stavebním v Praze na životnost a funkci, náročným zkušebním testům plně vyhověly a jsou tedy certifikovány. Navíc – rohože TOPWELL jsou vyrobeny z materiálů, které prošly testováním na hořlavost a obdržely certifikát potvrzující stupeň hořlavosti třídy Bfl-S1, což znamená, že mohou být použity v únikových cestách budov. Veškeré tyto certifikáty lze najít na stránkách www.gapa.cz.

Další čisticí zóny – textilní rohože

Firma GAPA však vyrábí i rohože pro vnitřní použití. Jedná se např. o velmi oblíbené rohože SHATWELL a CLEANWELL- ATRIUM.

Rohož SHATWELL je vyrobena z 100% polypropylenu zataveného do PVC podkladu, který nepropouští prach ani vodu. Je vysoce odolná proti otěru a má velkou sací schopnost. Délka rohože by měla odpovídat vzdálenosti přibližně 4 až 6 kroků. Spojením s rohožemi TOPWELL, OPENWELL, KARWELL, BRUSHWELL se zajistí kompletní očištění obuvi.

Textilní rohož SHATWELL

Rohož CLEANWELL-ATRIUM je vyrobena z antistatického polyamidového vlákna a nabízí dokonalé řešení, jak chránit podlahu (vysoký stupeň čištění). Je určena pro silný provoz např. u recepcí. Tady se projevuje nejen požadavek na vysokou funkci, tzn. savost prachu a vlhkosti, ale i barevnosti tak, aby odpovídala sladěním s ostatními interiérovými prvky. Rohož může být použita do únikových cest a je certifikována dle normy EN 13501-1. Klasifikace: Bfl-s1.

Rohož FANWELL s logem

Několik poznámek na konec

  • Nechejte si poradit od našich odborně vyškolených obchodně-technických pracovníků.
  • Uspořte si peníze tím, že zvolíte menší šířku rohoží, ale nešetřete na její délce, neboť zachytí více nečistot.
  • Rohože rozumně udržujte, budou vám dobře sloužit.

V některém z příštích čísel vás seznámíme s dalšími typy rohoží firmy GAPA MB s.r.o., které jsou vhodné do koupelen nebo k bazénům, a také s protiúnavovými rohožemi pro průmysl a gastronomické provozy. Informace budou jistě zajímavé jak pro stavebníky rodinných domů, tak také pro bytová družstva nebo pracovníky v hotelích i restauracích.

Autor: Ing. Pavel Gabriel
Foto: Archiv firmy