Nejen lidé staví. I včely staví ...

Optimální poměr statika/únosnost, použití přirozených materiálů, které jsou člověku i přírodě blízké a stopro- centní recyklovatelnost, tak to jsou představy, s nimiž začíná snad každý architekt či projektant, když má navrhnout dům. Někdy se to podaří, někdy je k tomu hodně daleko. Včely jsou na tom mnohem líp. Když nezasáhne člověk, vždycky jim to vyjde.

Včelí dílo – plást, se skládá z buněk a jednotlivé buňky z včelího vosku naléhají těsně jedna na druhou a vytvářejí krásný šestiboký útvar. Neexistuje efektivnější poměr: spotřeba materiálu / pevnost / objem. Lepší řešení nevymyslel ani člověk. Při pohledu z boku nejsou buňky vystavěny vodorovně, ale mají sklon 15 ° ode dna k víčku a ani řídký nektar tak nevyteče. Vzdálenosti mezi plásty včely přesně dodržují, jsou pouze tak široké, aby prošly dvě včely a u krajních plástů jen jedna včela. O svůj domov se také patřičně starají, neúnavně jej čistí, zahřívají a větrají. Používají i specifickou klimatizaci. Pokud je úl vlivem počasí příliš přehříván, včely se seřadí a pohybem křídel odvádějí horký vzduch ven z úlu. Druhá skupina naopak vhání studený vzduch dovnitř úlu.

Jak souvisejí včely se společností KASTEN?

Úzce. Jednak tím, že úly, které můžete vidět v areálu společnosti, jsou jednatele společnosti Ing. Aleše Kocourka a pak tím, že KASTEN říká, že za skvělou stavbou stojí pečlivá firma a myslí tím péči, kterou věnuje každé stavbě, a včely by mohly říkat totéž. Ale nemusí. Je to vidět na první pohled. Což konečně u staveb, které KASTEN dokončí, je patrné také.

Stojí za to nechat se včelami inspirovat

Bydlet komfortně a s vědomím ohledu vůči přírodním zdrojům a budoucím generacím není zas tak těžké. Stačí chtít a začít.

Společnost Kasten je jeden z prvních developerů, kteří se zaměřují na výstavbu nízkoenergetických bytových domů. Zajišťuje investorskou i developerskou činnost a působí jako generální dodavatel pro nízkoenergetické projekty. Chce stavět šetrně, úsporně a nabízet moderní bydlení.

V přírodě je každé obydlí recyklovatelné, stavební materiál se dostává zpátky do koloběhu, kde slouží dál. KASTEN vnímá svůj podíl odpovědnosti, a proto je třídění a recyklace odpadu z administrativních budov firmy samozřejmostí již pěknou řádku let. Před 5 lety začal KASTEN s recyklací tepelných izolantů používaných na stavbách, které realizuje. Prořezy, vznikající při kladení tepelné izolace na obvodový plášť budovy či střechu, ukládá a odváží na smluvní recyklační místo ke zpracování k opětovnému použití.

To je ekologie v praxi. Nezáleží ani tak na tom, jak velký přínos může v širším pohledu taková činnost přinést. Každý krok je důležitý.

Včelí úly v areálu KASTEN
Autor: PhDr. Václav Chaloupecký
Foto: Archiv KASTEN