Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Nekázanka

Klíčem k úspěšné rekonstrukci této stavby bylo zvládnutí „členitosti“ fasády, rozdílných typů fasád a neposledně také logistika na hranici Starého Města pražského. Rekonstrukce slavné budovy Omnipolu ze 70. let je dobrou ukázkou příkladné spolupráce mezi investorem, architektem, projektantem i generální dodavatelem.

Fasáda

Při tvorbě návrhu fasády – realizované principem „Design & Build“ – šlo především o skloubení původního tvaru s doplňky moderních konstrukcí. Konstrukčně se jedná o rámovou konstrukci Reynaers osazenou sklem na celou výšku a doplněnou designovým perforovaným plechem s funkcí zábradlí. Prostor mezi patry dotváří bondový obklad, parter pak rastrová fasáda, která je oproti čelní linii fasády ustoupená. Hlavní dominantu představuje celoprosklený karusel, novinka na trhu a vůbec první na území Prahy. Vrcholem objektu je 9. NP projektované jako samostatný objekt: plášť z rámové konstrukce vlastní výroby + celoprosklené posuvné dveře Reynaers HI FINITY a provětrávaná fasáda s bondovým obkladem.

Interiéry

Rekonstrukce interiérů se ujala progresivní interiérová divize Nevšímal N|teriors, jejímž úkolem bylo převést vizi respektované architektonické kanceláře Morix do praxe. Zprvu zdánlivě neřešitelné ideje dostávaly v průběhu času reálné kontury. Prakticky šlo o vývoj, výrobu i montáž různých interiérových prvků odkazujících na historii, ovšem s možnostmi moderních technologií a při zachování účelnosti – např. truhlářská zakázková výroba barů, dominantní jednací stůl s mosaznýma nohama, čalouněné stěny, speciální tapety z Francie, vypouklá světla anebo obklad výtahového lobby bronzovým zrcadlem a černým plechem. Na stropě restaurace a přednáškového sálu je vytvořen plechový lamelový podhled, který je nerozeznatelný od původního návrhu ze dřeva. V prostoru recepce zaujmou na první pohled „zlaté“ různě profilované části stěn, které tvoří obloukový rádius. Na podkladě geodetického vytyčení vznikly šablony, které se několikrát na místě pasovaly, než vznikl požadovaný tvar atp.

Tento článek vyšel v šestém vydání časopisu INTRO - www.introonline.cz
Autor:
Foto: Archiv firmy