foto: Dariusz Jarzabek

Několik tipů pro malou koupelnu aneb Jak ji zařídit, aby se líbila a dobře sloužila

Na jaře se pravidelně rozjíždí stavební mašinerie. Letos je to díky pandemii výrazně jinak, stavební firmy bojují s nedostatkem pracovníků více nežli jindy, chybí jim materiál – zejména ten dodávaný ze zahraničí – i roušky. Přesto se možná právě vám podaří započít se stavebními pracemi co nejdříve, třeba i svépomocí, a možná bude na řadě i koupelna. Dnes vám proto poradíme, jak ji upravit, pokud je malá, tak, aby poskytovala dostatečný komfort.

V malé koupelně se uplatní především kompaktní řešení ploch a světlé barvy. „Pokud malou koupelnu rekonstruujete či v případě výstavby řešíte už od počátku, dbejte především na čisté rovné linie – žádná zbytečná zákoutí, klenby a podobně. Jste-li limitováni jen horizontálně, ale strop si můžete dopřát vyšší, udělejte to. Místnost se díky tomu bude jevit méně stísněná,“ radí Tomáš Kaláb, zástupce významné české developerské firmy.

Už v začátcích výstavby či rekonstrukce byste též měli mít promyšlenou celou koncepci včetně rozmístění vybavení. Díky tomu tak budete moci hned od začátku připravit například niky ve stěnách, které jsou pro opravdu malé prostory ideálně využitelné jako úložné prostory, případně jako místo pro situování sprchového koutu.

Co se týče dveří, pohlídejte si, aby se otevíraly ven z koupelny a nikoliv dovnitř. Řešením mohou být i posuvné dveře, ty však mají svá úskalí. Dveře zasunované do pouzdra lze uplatnit pouze v bytě se stěnami širokými od jednoho metru výše. Řešením by mohly být pouze dveře posuvné po stěně z druhé, venkovní strany, pokud je tam prostor. Připravte se však na to, že pak nebude možné danou stěnu dále využít.

Základní pravidla a optické klamy

Využijte v malé koupelně tzv. optických klamů. Prostory rozšiřují světlé barvy, jednolitá podlaha, velkoplošné obklady, jež sahají od podlahy až ke stropu, či velká zrcadla. Ta mohou být opravdu nebývalých rozměrů a velkou službu udělají, zejména když se v nich odráží některý ze zdrojů světla či výhled z okna.

Velké okno v koupelně opticky zvětší prostor i trojnásobně. Dodá velké množství nenahraditelného denního světla a poskytne příjemný výhled. Foto: PlusONE.

Prostor rozšíří i dostatek světla; stropní osvětlení se proto hodí doplnit nástěnnými či bodovými svítidly. V ideálním případě by pak koupelna měla být vybavena oknem, případně světlovodem s přívodem nenahraditelného denního světla.

Zajímavým tipem designérů pro dojem většího prostoru je vytvoření jedné dlouhé linie v koupelně. Zkuste například instalovat po celé délce nejdelší stěny jednu úzkou a souvislou polici. Výsledek vás překvapí. A sprchu oddělte transparentním sklem. Tím, že umožníte průhled skrz celou místnost zajistíte, aby prostor nepůsobil stísněně. Naopak vyhnout byste se měli výrazným texturám či vzorům nebo je alespoň omezte na velkých plochách. Opticky by místnost zmenšila i rozdílná barva zdí a stropu.

Fotografie ilustruje perfektně využitý prostor malé koupelny, která navzdory své malé užitné ploše nepůsobí stísněně. foto: KUPRYNENKO ANDRII

Asymetrické vany, walk-in sprchy či závěsné klozety

Mezi hlavní dilemata většinou patří rozhodování, zdali umístit do koupelny vanu, sprchový kout, nebo obojí. Je jasné, že pro rodiny s menšími dětmi je kvůli koupání praktičtější vana, stejně tak se jí asi nebudou chtít zříci milovníci relaxace v horké vodě. Naštěstí je dnes dostupná celá řada van speciálně navržených pro malé prostory. Jako velmi praktické se jeví například vany asymetrické se zužujícím se profilem. Pokud ji navíc doplníte zástěnou, lze ji využívat jak pro koupele, tak rychlé osprchování.

Mezi hlavní současné trendy patří takzvané walk-in sprchy. „Do těchto sprch se vchází přímo, nejsou nijak vyvýšené a splývají s podlahou. Sprchová vanička tak nezabírá žádné místo. Odtok se u nich řeší podlahovým žlabem nebo vpustí, přičemž ani jedno řešení si nenárokuje žádné místo navíc. Podlahové žlaby jsou navíc vhodným designovým doplňkem celé koupelny,“ říká Martin Jurkovič, projektový manažer společnosti specializované na výrobu sanitární techniky. Pro oddělení sprchového koutu pak místo otevíracích sprchových dveří můžete pro šetření prostorem využít dveře zásuvné.

Pokud se do koupelny chystáte umístit toaletu, i zde si na trhu vyberete z řady úsporných řešení. „Toalety se v malých koupelnách dají řešit například pomocí závěsných klozetů. Ty zabírají méně místa a jsou praktické z hlediska údržby. Jejich splachovací systém – takzvaný předstěnový instalační systém – se zabudovává přímo do zdi,“ dodává Jurkovič.

Odtokový systém Alcaplast vhodný do tzv. walk-in sprchových koutů. Foto: archiv agentury Aspen.

Koupelnový nábytek a sanitární technika v jednom

Důležité je, aby většina potřeb, které v koupelně máte uloženy, nebyla přímo na očích. Pokud je nelze uzavřít do skříněk, jejichž dvířka by mohla v některých opravdu těsných místnostech vadit, použijte textilní, dřevěné a jiné krabice určené právě k uskladnění malých věcí, které však potřebujete mít po ruce. A police, pokud je to jen trochu možné, zkuste vestavět do stěny. Obzvláště staré domy disponují širokými zdmi, které taková uspořádání umožňují. S úložnými prostory se prostě vyplatí si v malé koupelně vyhrát.

Prostor navíc může poskytnout i správný výběr umyvadla, které lze umístit do rohu či zvolit úzký žlabový typ. Ten dobře souzní s vodovodní baterií zabudovanou přímo do stěny, díky níž si můžete dovolit i velmi úzké umyvadlo. Na trhu jsou dostupná i kombinovaná řešení – například umyvadla zabudovaná do koupelnových skříněk. A užitečná jsou i asymetrická umyvadla, která nabízejí odkladový prostor pro základní hygienické potřeby.

Autor: tisková zpráva 1)
Foto: Shutterstock, archiv Aspen

1) redakčně upraveno