Některé aplikace laserových skenovacích systémů

V předchozích publikacích jsme podali přehled o laserových skenovacích systémech [1] [2]. V tomto článku doplníme naše informace o některé další údaje, upravíme tabulku technických parametrů laserových skenovacích systémů a upozorníme na další možné aplikace těchto systémů.

obr.7

Na obr. 1 je znázorněn laserových skenovací systém Cyrax 2500 firmy LEICA Geosystems, podrobně popsaný v [1]. Zařízení je tvořené pulsním laserem zelené barvy, skenovací jednotkou s digitální kamerou a vyhodnocovacím software Cyklone 3.1. V levé dolní části skeneru (obr. 1) je umístěna digitální kamera sloužící ke snímání náhledů a určování zorného pole skenování. Skener je ovládán notebookem s programem Cyklone 3.1. Spojení síťovou kartou a síťovým kabelem.

obr.2

K příslušenství zařízení patří speciální robustní stativ, zdroj s kabelem, polokulovité (obr. 2) a ploché terče pro orientaci jednoho a více záběrů do souřadného systému. Pro snadnou identifikaci terče systémem mají terče vysoce odrazivý povrch.

Skenovací proces je řízen tak, že se sejme obraz zájmového objektu digitální kamerou. Na vzniklém obrazu se vymezí zorné pole pro skenování a zadá se hustota bodů. Spustí se vlastní skenování, které trvá několik málo minut. V další fázi se naskenují s velkou hustotou terče pro orientaci. Více záběrů se naskenuje stejným způsobem, pak následuje kancelářské zpracování.

obr.3

Laserový skenovací systém Cyrax 2500 je prakticky využíván firmou Stavební geologie – Geotechnika, a.s., Praha pro řešení zajímavých úkolů spojených s 3D skenováním, 3D modelováním a vizualizací [3].

Ukázka architektonického uplatnění laserového skenování je na obr. 3. Detail skenu historického objektu je na obr. 4. Uplatnění laserového skenování v průmyslu je na obr. 5. Vše pořízeno laserovým skenovacím systémem Cyrax 2500.

obr.4

Princip laserového skeneru LMS-Z210 firmy RIEGL Laser Measuerement Systems je na obr. 6 (1 – dálkoměr, 2 – laserový svazek, 3 – rozmítací polygon, 4 – skenovací optická hlavice, 5 – vstup do portu LPT, 6 – počítač PC, 7 – software RIEGL 3D - RiSCAN). Příklad vizulizace objektu tímto systémem je na obr. 7. Je zde ukázán skutečný objekt, skenovaný mrak bodů a zpracovaný výsledek v programu AutoCAD.

obr.5

Technické údaje získané z firemní literatury [4] jsou sestaveny do tab. 1. Orientačně jsou uvedeny ceny jednotlivých přístrojů včetně software a zácviku.

Zpracováno v rámci grantového projektu č.103/02/0357 Grantové agentury ČR.

obr.6

Literatura:
[1] KAŠPAR, M. – ŠTRONER, M.: Laserový skenovací systém Cyrax. Stavebnictví a interiér 9, 2001, č. 11, s. 62 – 63.
[2] KAŠPAR, M. – ŠTRONER, M.: Některé laserové skenovací systémy a jejich uplatnění v praxi. Stavebnictví a interiér 10, 2002, č. 2, s. 58 – 59.
[3] PACHTA, Vl.: 3D laserový skenovací systém Cyrax – nová technologie pro bezkontaktní měření a 3D modelování. České stavebnictví, 1, 2002, č. 1, s. 30 – 31.
[4] Firemní literatura

Autor:
Foto: Archiv firmy