Nepodceňujte význam kvalitních půdních schodů

Primárním účelem klasického domovního schodiště je poskytnout komfortní a vizuálně atraktivní prostor pro pohyb mezi různými výškovými úrovněmi domu. V případě skládacího systému vedoucího na půdu či plochou střechu, který je nepostradatelný, avšak většinou využívaný jen příležitostně, hraje roli zejména jeho prostorová úspornost a dostatečná termoizolační schopnost. Jaké možnosti nabízí v tomto segmentu český trh?

Tepelněizolační vlastnosti skládacích schodů je potřeba brát na vědomí obzvláště tehdy, prostupují-li konstrukcí stropu nebo střešního pláště. Právě zde nejčastěji dochází ke vzniku tepelných mostů a nevítaným energetickým ztrátám. Vybírejte tedy tento komponent pečlivě.

Schody Isotec či Isotec 200 jsou v oblasti prostupu vodorovnou nosnou konstrukcí opatřeny trojitým těsněním. Dle tloušťky zateplení a v závislosti na tom, jestli jsou schody instalovány s jedním nebo dvěma víky, se hodí pro aplikaci do nezaizolovaných půdních prostor a pasivních staveb.

Do množiny možností doporučujeme zahrnout i výrobky rakouské značky Wippro s více než šedesátiletou tradicí, které do Česka dodává a instaluje několik českých společností. Nabízejí léty ověřenou kvalitu a v komplexním sortimentu jsou obsaženy jak půdní schody, tak žebříky či výlezy na ploché střechy, přičemž veškeré tyto produkty jsou pravidelně přezkušovány nezávislými institucemi a certifikovány. Podívejme se na několik z nich.

Isotec / Isotec 200

Schody Isotec (či Isotec 200), které jsou v oblasti prostupu vodorovnou nosnou konstrukcí opatřeny trojitým těsněním, bezpečně zabraňují únikům tepla z bytu do nevytápěného půdního prostoru. Dle tloušťky zateplení a v závislosti na tom, jestli jsou schody instalovány s jedním nebo dvěma víky, se hodí pro aplikaci do nezaizolovaných půdních prostor a pasivních staveb (součinitel prostupu tepla U = 0,13 – 0,33 W/[m2K]). Není bez zajímavosti, že jejich spodní víko disponuje deseti- nebo dvaceticentimetrovou tepelnou izolací z minerální vaty a že jej lze volitelně rozšířit i o horní víko s šesticentimetrovým zateplením. To plní rovněž další ochrannou funkci – zamezuje prachu či jiným nečistotám vnikat do interiéru během otevírání schodů směrem dovnitř, přičemž výrobce nabízí jak automatické, tak ruční otevírání.

Montáž usnadní použití profesionální sady pro vzduchotěsnost Blower Door, jež zařazuje schody Isotec do vzduchotěsné třídy 4 a prodlužuje jejich životnost na několik desítek let, k čemuž vedle vybroušené konstrukce přispívá i povrchová úprava práškovými barvami. Případnému požáru schody odolávají až 60 minut.

Půdní schody Klimatec 160 Luxe jsou díky výšce obvodového rámu tubusu 35–48 centimetrů skvělým řešením pro značně izolované stropy.

Klimatec 160 Luxe

Pod názvem Klimatec 160 Luxe se skrývají vysoce kvalitní půdní schody , jež jsou stejně jako ostatní produkty Wippro navrženy pro dlouholeté užívání. Díky výšce obvodového rámu tubusu 35–48 centimetrů jde o skvělé řešení pro značně izolované stropy. Zájemce většinou přesvědčí svými propracovanými detaily, které jim zaručují nejen nejlepší tepelněizolační parametry na trhu, ale též mimořádně komfortní ovládání a přístup po širokých nášlapech s protiskluzovými výlisky. Rozkládání i skládání schodů je díky posuvnému madlu, pružinám a ložiskovému systému velmi jednoduché.

Rozkládání i skládání schodů je díky posuvnému madlu, pružinám a ložiskovému systému velmi jednoduché.

Rám s dvojitým falcem a trojitým těsněním a šestnácticentimetrová izolace ve spodním víku navíc zajišťují dokonalou těsnost schodů. Zásluhou skrytého systému uzavírání nenaruší schody ani interiérový design – spodní víko v uzavřeném stavu překrývá rám schodů, není tak viditelná drážka a je dosaženo čistého vzhledu. Deklarovaná hodnota prostupu tepla víkem činí UD = 0,34 W/(m2K).

FDA výlez

S bezpečným přístupem na plochou střechu pomůže FDA výlez. Jde o tubus (s obvodovým kovovým rámem a skládacími schody vybraného typu) rozdělený na několik částí, jež zapadají do požadované stropní konstrukce. Spodní víko je izolováno 65 milimetry zhutněné minerální vlny, v horním pozinkovaném víku je pak tentýž materiál tloušťky 120 milimetrů. Zavírací (otevírací) mechanika zahrnuje kuličková ložiska odolná vůči opotřebení, systém je doplněn také o posuvné madlo se skrytým odlehčujícím pérem, jež umožňuje plynulý chod při rozkládání schodů. Jednotlivé stupně o nosnosti 250 kilogramů jsou 36 centimetrů široké a 12 centimetrů hluboké s bezpečnostními výlisky.

Povrch horního víka tvoří pozinkovaný plech, jenž hravě odolá povětrnostním vlivům; okapnice chrání proti vnikání vlhkosti do konstrukce či podkroví. Součástí výrobku je i vzduchový píst pro jednoduchou manipulaci s víkem. Požární odolnost FDA činí 30 minut, v kombinaci se schody Isotec 200 až 60 minut.

S bezpečným přístupem na plochou střechu pomůže FDA výlez. Jde o tubus s obvodovým kovovým rámem a skládacími schody vybraného typu. Povrch horního víka tvoří pozinkovaný plech, jenž hravě odolá povětrnostním vlivům; okapnice chrání proti vnikání vlhkosti do konstrukce či podkroví.

Schodišťové systémy Wippro jsou dodávány zkompletované a doplněné o montážní návod i potřebný instalační materiál pro betonové či dřevěné stropy, a není tedy vyloučena ani snadná montáž svépomocí. Veškeré doplňkové informace včetně tabulek rozměrů, ceníků a dalších technických parametrů jsou komplexně shrnuty na webových stránkách www.wipproschody.cz.

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv firmy