Nerezové bazény od A do Z

Nerezové bazény, které jsou vhodné jak do venkovních, tak vnitřních prostor, se stále více prosazují nejen ve veřejné, ale i v soukromé sféře. K jejich největším výhodám patří snadná údržba a téměř neomezená životnost. Již dvě desítky let se projektováním, výrobou, montáží a servisem těchto bazénů zabývá společnost AKVAHELP Metal spol. s r.o.

Díky svým dlouholetým zkušenostem je tato ryze česká firma schopna stavět nerezové bazény jakéhokoliv typu a pro jakékoliv prostředí. V jejím sortimentu nalezneme jak veřejné bazény (venkovní i kryté) v aquaparcích, školách, sportovních a rehabilitačních zařízeních, hotelích a lázních, tak také rodinné bazény, vířivky, dětské a kojenecké bazénky, brouzdaliště, ochlazovací bazénky a mnoho dalších (i atypických) podle přání zákazníků. Nechybí ani komplexní dodávky technologie úpravy vody.

Vlastnosti a výhody

Jak již bylo uvedeno na začátku, mezi největší výhody patří téměř neomezená životnost nerezu, která mnohonásobně převyšuje životnost ostatních materiálů používaných k výrobě bazénů. Povrch nestárne, nepraská a zachovává si původní vzhled. Dále je potřeba zdůraznit minimální nároky na provoz a údržbu, neboť tento ekologicky nezávadný materiál se snadno čistí a neusazují se na něm řasy. Výsledkem je průzračně čistá voda.

Pro nerezové bazény hovoří také jejich jednoduchá a rychlá stavební příprava (jedná se většinou o samonosné konstrukce na základové desce.), krátká doba realizace a možnost umístění i v těžko přístupných prostorách, jako jsou například sklepy, střechy apod.

Nová výstavba i rekonstrukce

Na základě dlouhodobých zkušeností a vývoje stavebního postupu montáže provádí společnost AKVAHELP Metal spol. s r.o. nejen výstavbu nových bazénů a koupališť, ale také rozsáhlé rekonstrukce původních betonových nádrží a bazénů se zárukou rychlé a především přesné montáže nerezových těles.

Montáž nerezových bazénů lze rozdělit do tří částí. Na předem připravenou základovou desku nebo základové pásy se namontují boční stěny bazénu v délkách 3–5 metrů a to včetně přepadového žlábku. Po usazení se tyto stěny nivelizují a ukotví k základovému pásu.

Po montáži bočních stěn dochází k zásypu a vyrovnání podloží pod dno bazénu štěrkopískovým zhutnělým zásypem, na který se pokládají hladké nebo protiskluzové (ražené) nerezové plechové tabule, určené pro dno bazénu. V zásypu jsou již umístěny veškeré potrubní systémy včetně dnových rozvodných trysek s regulovatelným průtokem.

Nakonec dochází k obsypání bočních stěn pískem a následně zeminou. Provádějí se okolní úpravy s tím, že celý bazén se pasivuje a připravuje se na uvedení do provozu. Veškeré vstupy do bazénů (schody) a zábradlí jsou taktéž zhotoveny z nerezového plechu.

Výhodou nerezových bazénů je možnost dodatečného přičlenění jakýchkoliv doplňků, jakými jsou vzduchovače, lehátka, hlavice, rolety, dnové perličky, či ozdobné vodní prvky (vodotrysky, řeky, kaskády, osvětlení, chrliče apod.), a tím i zvýšení jejich atraktivity.

Úspěšné realizace

Nerezové bazény navržené, dodané a realizované společností AKVAHELP Metal najdeme nejen u nás, ale také na Slovensku, Německu, Švýcarsku a několik desítek aquaparků v Polsku.

K největším dílům z poslední doby patří Thermal Park ve známé a stále více oblíbenější Bešeňové na Slovensku, který má šest nových velkých nerezových bazénů. Plavecký bazén délky 25 m a hloubky 1,6 m má šest plaveckých drah a jeho celková plocha činí 336 m2. Dále se zde nachází relaxační bazén s celkovou plochou 600 m2 a dětský bazén s celkovou vodní plochou 100 m2. K dalším zajímavostem patří divoká řeka s délkou koryta 76 m a rychlostí proudu vody 1,6 až 2 m/s a tobogánový bazén se dvěma tobogány a s třemi skluzavkami a vířivka. Tento moderní areál byl postaven pouze za čtyři měsíce a patří k největším na Slovensku.

1 Zpracováno z firemních tiskových podkladů

Autor: Ing. Hana Solařová
Foto: Archiv firmy