Neudržitelný pokus (úvodník 03/11)

Bursíkovo dítko Zelená úsporám se podle jednoho významného úředníka vlivné stavební lobby narodilo takřka jako mrtvé dítě. Zásluhou stavařské obce bylo dítě vzkříšeno, jenže když se začínalo houpat a sílit na rostoucí vlně zájmu o pasivní bydlení, upadlo ze dne na den – těsně před svátkem mrtvých – zpátky do komatu.

Kdo se těšil, že si za tučnou zelenou dotaci pořídí pasivní dům, což by ho jinak ani nenapadlo, tomu nezřídka zůstaly oči pro pláč. Moře času nad výpočty a plány bylo pryč, náklady za energetické posudky jakbysmet a teď má v kapse jen drahý projekt na investici, jejíž ekonomická návratnost sahá bez dotace daleko do posmrtného života. Bůh pomáhej!

Program ZÚ administruje Státní fond životního prostředí navenek tak mizerně, až klíčí naděje, že by to mohlo lidem otevřít oči. Již přes 4 měsíce nebere přihlášky a těm, co se stačili přihlásit, neumí říct, dá-li dotaci a jakou. Nechce se věřit, že by úředníci za tu dobu jen přepočítávali po projektantech a energetických expertech s kulatým razítkem výpočty, cítíce se chytřejší a poctivější. Kapsa se zelenou dotací je asi prázdná a poloha mrtvého brouka Fondu slouží k tomu, aby nemusel nic vysvětlovat. Třeba se ještě prachy objeví nebo ZÚ tiše vyšumí.

Zkušenost těch, kteří do toho šli, byla často tristní i z jiných důvodů. Výrobky ze Seznamu výrobků byly někdy o dost dražší, než podobné na volném trhu. A šlo často o šedý průměr, žádnou špičku. Totéž se týkalo firem ze Seznamu dodavatelů. Nejenže byly drahé, ale někdy nedokázaly do poslední chvíle zaručit, že postaví opravdu pasivní dům; tvářily se, jakoby o úspěchu (pasivním domě) rozhodovala hrací kostka. S výkladem, že když energetický výpočet nedopadne, dostanete kvalitní obyčejný dům se spoustou dotací aspoň na technická zařízení... Byl to ráj i pro energetické experty s certifikovaným programem, již inkasovali slušný obnos i za každý návrh typu hokus-pokus.

ZÚ přetvořila původní ideu, že pasivní dům je tak izolován, že nepotřebuje topení, neboť k překlenutí mrazů stačí přenosný teplovzdušný fén. Ušetřené peníze lze vložit do izolace, takže PD stojí cca totéž, co úsporný dům. Tak to tvrdí i nemálo stavebních odborníků. Pasivní dům a la ZÚ je však pln strojů, drátů, trubek a o milion dražší. Zákazník cítí, že z dotace nemá nic, že se s dotací jen skládá na miliónovou extra odměnu dodavatelům.

Dotace Zelená úsporám je dalším vzorem toho, že když stát vybírá od občanů peníze, aby jim pak pomáhal, jde vždy o nejdražší pomoc s nejhorší kvalitou. Občané svěřili státu, aby za ně prodal emisní povolenky za 25 miliard. Kdyby stát tuto sumu rovnoměrně rozdělil mezi občany, naložili by s ní rozhodně lépe. Byla však použita standardně: k ovlivňování trhu, protekci vybraných zájmů, k utužování vazalství, závislosti a pohodlnosti na straně jedné. A jak jinak, také k vysávání plodů píle a tvořivosti na opačné, neprotekční straně.

Euroamerická civilizace se stala přeborníkem v léčení ekonomických krizí finančními dotacemi, z nichž většina už je kryta jen výkonem tiskárny. Cesta z krize ale spočívá v tom, co tato civilizace potlačuje – ve vzdělání, nápaditosti, píli a svobodě.

Autor:
Foto: -