Bezpečný byt a dům

Firma Next patří v současné době mezi největší odborníky na trhu bezpečnostních dveří a mechanických bezpečnostních zařízení. Dokáže si poradit s komplexním zabezpečením budov, a přesně ví, kde je potřeba dát si větší pozor či kde je tzv. kámen úrazu. V poslední době vyvinula i řešení, které ulehčilo práci mnohým investorům, architektům, projektantům i stavitelům, kterým tak odpadl kus starostí. Novinka totiž umožňuje klientské změny během stavby, a to i ve chvílích, kdy by jindy bylo už pozdě.

Investor – architekt a projektant – stavitel. Věčný trojúhelník, který má společný cíl dokončit stavbu, která je kompromisem mezi představami a financemi investora, rozletem architekta a projektanta, a tvrdou realitou stavitelské profese. Průběh stavby však provázejí klientské změny, které vždy mění projekt i provádění stavby, zpravidla 5 minut po dvanácté. Některé změny proto s sebou nesou i změny stavebních postupů a radikální zásahy do hotového díla. Toto jsou starosti provázející každou stavbu, která málokdy probíhá podle harmonogramu, a stává se tak noční můrou všech stavitelů.

Dá se tomu alespoň v některých případech trochu předejít? ANO! Realita průběhu většiny staveb přivedla firmu NEXT k originálnímu řešení universální bezpečnostní dvoudílné zárubně firmy SF2A. Tato zárubeň může sloužit jako běžná stavební zárubeň, nebo ji lze jednoduchou úpravou změnit na masivní bezpečnostní zárubeň pro bezpečnostní dveře až 4. kategorie. Tak lze snadno vyměnit dveře kdykoli v průběhu stavby za bezpečnostní dle přání klienta, a to dokonce i po kolaudaci. Zároveň toto řešení umožňuje chránit objekt v průběhu stavby provizorními dveřmi, a teprve po odchodu „špinavých“ profesí osadit finální dveře bez rizika jejich poškození.

Design zárubní je podobný klasickým, lze je obložit dřevěnými obložkami a i povrchové krytí bezpečnostních dveří se dá přizpůsobit jakémukoli interiéru či exteriéru, což uspokojí zejména architekty.

Projektanty potěší, že nevyžadují žádnou speciální úpravu dveřního otvoru, pouze zdivo okolo zárubní by mělo být dostatečně široké z plného materiálu. Zárubeň splňuje nejvyšší nároky na bezpečnost. Nespornou výhodou je bezbariérovost, neboť bezpečnostní dveře NEXT mají automatickou těsnicí lištu, která se při zavření dveří automaticky vysouvá a dveře nepotřebují práh.

Instalace zárubně SF2A je stejná jako u běžných stavebních zárubní a stavitel žádnou změnu nezaznamená. Bezpečnostní zárubeň SF2A se skládá ze dvou částí. První z nich, takzvaná kontrazárubeň, se může zabudovat ihned, jakmile je připraven stavební otvor. Poté mohou probíhat štukatérské, malířské a jiné práce. Kontrazárubeň v konečné fázi nebude vůbec vidět, proto jí nevadí ani lehký škrábanec či zamazání barvou. To je její nesporná výhoda, neboť klasická zárubeň se obvykle na stavbě několikrát natírá. Na kontrazárubeň lze namontovat klasickou zárubeň, která je určena pro klasické dveře. Stejně jednoduše lze nainstalovat bezpečnostní zárubeň, která je určena pro bezpečnostní dveře NEXT SD 121 (SD 102). Tyto dveře díky speciální konstrukci, vysokému počtu zamykacích bodů a zejména ve spojení z bezpečnostní zárubní, splňují podmínky nejvyšších kategorií evropských norem pro bezpečnostní dveře.

Jak se zabezpečit? Vždy komplexně! Pevnost řetězu je dána pevností jeho nejslabšího článku.

Nalezení slabiny ve vašem zabezpečení trvá průměrnému zloději okolo jedné minuty. Opravdu vám nezbývá, než žádná slabá místa nenechat nezabezpečená. Doporučujeme obrátit se na odbornou firmu s dostatkem zkušeností.

Základní prvky mechanického zabezpečení.

Základem zabezpečení každého objektu jsou bezpečnostní dveře. Až 90 % vloupání se uskuteční právě dveřmi. Mechanické zabezpečení slouží především k tomu, aby znemožnilo nebo alespoň na co nejdelší dobu ztížilo případnému pachateli možnost vniknutí do objektu.

To, do jaké míry dveře odolávají napadení, je rozděluje dle evropských norem do bezpečnostních tříd od 1 do 6. Dveře 1. a 2. kategorie nelze příliš nazývat bezpečnostními a nároky těchto kategorií splňují zesílené běžné dřevěné či sololitové dveře. Dveře 5. a 6. kategorie potom slouží zejména speciálním účelům v oblasti bank, armády apod. V běžném životě, v bytech, rodinných domech, firmách a úřadech se nejčastěji setkáváme se dveřmi v bezpečnostní kategorii 3. a 4., které jsou dnes vyžadovány většinou pojišťoven a pro zajištění bezpečí v těchto prostorách jsou nejvhodnější.

Další nezbytnou vlastností moderních bezpečnostních dveří je jejich protipožární odolnost. V praxi jsou nejčastější dveře s odolností EI 30, 45 nebo 60 minut. V bytových domech jsou protipožární vlastnosti vstupních dveří stanoveny přímo zákonem, a proto není možné vyměnit stávající dveře za běžné bezpečnostní neprotipožární dveře.

Kvalitní bezpečnostní dveře jsou vždy tuhé kovové konstrukce, s celoplošným krytím plechem, ocelovou kostrou a rozvorovým systémem. Dveře jsou obvykle zajištěny v deseti až dvaceti bodech a jsou vybaveny kvalitní bezpečnostní vložkou odolnou proti odvrtání, vyhmatání planžetou, vibračním planžetám i metodě SG. Vlastní dveře jsou rovněž vybaveny speciální ochranou vložky a zámku.

Moderní bezpečnostní dveře musí splňovat nejen nejpřísnější technická, ale i estetická kritéria. Dveře firmy NEXT mají povrchy z masivního dřeva, dýhované nebo z laminátu. Počet možných kombinací barev, moření, druhů dřeva, dýh, designů atd. dosahuje desetitisíců.

Kupujete dveře? Vždy požadujte!

  • nejméně 3. bezpečnostní kategorii
  • minimálně 30 minut požární odolnost (EI 30)
  • atest příslušného certifikačního orgánu o bezpečnostních a protipožárních vlastnostech dveří
  • odbornou montáž
  • nepřetržitý servis
  • záruční dobu nejméně 3 roky

Mezi další prvky mechanických bezpečnostních systémů patří:

Pevné mříže jsou jedním z nejklasičtějších druhů zabezpečení. Pokud vám je vyrábí bratranec Karel - svářeč, poraďte se alespoň s odborníky o maximálních vzdálenostech tyčí, o ochraně proti rozřezání a o nejlepším způsobu zabudování do zdi. Při správném provedení jsou velmi účinné a bezpečné.

Nůžkové mříže jsou klasickým vyzkoušeným řešením. Při výběru dbejte na masivnost materiálu a kvalitu zamykacího systému. Nevýhodou tohoto výrobku je nutnost pravidelné údržby, zejména natírání v pohyblivých částech mříže.

Předokenní lamelové rolety plní bezpečnostní úlohu pouze pokud jsou hliníkové nebo ocelové. Kromě velmi dobré bezpečnosti splní i nejvyšší nároky na estetiku. Bezpečnost je ovlivněna správným výběrem profilů. Dbejte na blokaci proti zdvižení. Kromě bezpečnostní funkce a vysokého termoizolačního účinku plní i úlohu zatemnění, ochrany proti prachu, hluku a nepříznivému počasí.

Fólie na sklo jsou velmi účinné proti prvnímu napadení, zejména v kombinaci s elektronickým zabezpečením. Významným prvkem je i ochrana osob proti pořezání v případě náhodného rozbití skla.

Trezory jsou velmi důležitým prvkem pro zabezpečení menších cenností, dokumentů, peněz, dat, zbraní apod. I přes nízké pořizovací náklady nabízejí maximální efekt.

V současné době je při řešení zabezpečení objektů věnována stále větší pozornost propojení mechanického a elektrického zabezpečovacího systému. I elektronické zabezpečovací systémy (EZS) by měly být nedílnou součástí projektové přípravy. Je potřeba si uvědomit, že technologie EZS potřebuje mimo jiné přívod napájení 230 V, že jednotlivé komponenty jsou propojeny kabely apod., a tudíž je nutné při návrhu systému postupovat stejně jako při návrhu elektroinstalace – zde se také vše řeší do detailů tak, aby všechny rozvody byly schovány ve zdech a zásuvky a vypínače byly tam, kde je chce budoucí uživatel domu mít.
Podmínkou pro optimální rozmístění komponentů EZS je možnost provést rozvody kabelů během „hrubé stavby“, tzn. v okamžiku, kdy jsou postaveny zdi, hrubé podlahy a střecha. Instalace kabelů probíhá víceméně současně s elektroinstalací.

Během výstavby je možné např. umístit magnetické kontakty na okna a dveře tak, že nejsou při zavřeném okně vůbec vidět. Tato montáž je v hotovém interiéru prakticky nemožná. I ostatní čidla, např. pohybové detektory nebo detektory rozbití skla, se mohou umístit s přihlédnutím k budoucímu vybavení domu nábytkem apod. Aby mohl být EZS plně využíván, je nutné projednat s instalační firmou, zda bude během dne v domě samo nějaké domácí zvíře, např. pes, a kde se bude pohybovat.

Nesmí se zapomenout na ovládání systému EZS z garáže. Mnoho systémů, pokud jsou dobře navrženy, umožňuje tzv. částečné hlídání. V praxi to znamená, že např. na noc jsou zapnuty do hlídání pouze některé prvky – pohybový detektor v garáži, garážová vrata a vstupní dveře do domu, okna a třeba i pohybové detektory v přízemí, zatímco v horním patře se obyvatelé domu mohou volně pohybovat. Proto je vhodné umístit jednu ovládací klávesnici do patra. Takto je možné zabezpečit dům, když zůstanou děti samy doma. Jako významný doplněk systémů EZS jsou často instalovány požární hlásiče, detektory plynu, vody a další. Nedílnou součástí EZS jsou vnější či vnitřní sirény a komunikační zařízení pro předávání zprávy v případě poplachu na mobilní telefon, nebo na bezpečnostní agenturu.

Dnes jsou samozřejmou součástí každého výrobku i související služby. Firma NEXT nabízí bezplatné technické konzultace, nonstop servis v celé ČR, certifikovanou montáž, expresní dodávky do 24 hodin, prodloužené záruční lhůty i garantovanou bezúhonnost všech zaměstnanců.

Autor: Jaroslav Pecka
Foto: Archiv firmy