Nízkoenergetické stavební prvky a konstrukce s izolacemi ROCKWOOL

Díky požadavkům na úspory tepla a ekonomickou efektivitu se ukazují některé stavební konstrukce jako progresivní. Jde o prvky staveb s malou finanční náročností při výstavbě, obsahující malé množství tepelných mostů – a současně přinášející velké snížení spotřeby díky vynikající úrovni zateplení.

Přinášíme dvě možnosti vhodné jak pro novostavbu, tak i pro aplikaci formou rekonstrukce staveb, s trvalou hodnotou pro komfortní bydlení a vysokým stupněm skutečné požární bezpečnosti.

Šikmá střecha systému TOPROCK

Jedná se o šikmou střechu v systému s nadkrokevním zateplením na bednění a dřevěným krovem. Skladba sestává z přiznaných a viditelných krokví, bednění z pohledových palubek nebo desek OSB 3, na které se přes parozábranu upevní speciální nadkrokevní držáky o výšce 120 (nízké) či 180 mm (vysoké), do nich se vloží pomocné krokve paralelně s hlavními krokvemi a prostor se zpravidla až po kontaktní pojistnou fólii vyplní tepelnou izolací Airrock LD 120 + 80 mm (resp. 180 + 120 mm). Izolace musí vždy zcela přesáhnout samotné držáky. Ve druhém případě má taková střecha podle testů v laboratoři skutečný součinitel prostupu tepla jen U = 0,12 W/(m2.K) (zatímco výpočtově vyšla hodnota pouze Uc = 0,16 W/(m2.K)).

Rovněž množství nadkrokevních držáků je po revizi normy o zatížení staveb a nových statických kalkulacích sníženo (max. rozteč držáků až do 2,6 m – viz statika TOPROCK v kalkulačce na www.rockwool.cz), takže i toto vede k dalšímu zmenšení tepelných ztrát, které bylo popsáno.

Akustické vlastnosti – pokud se taková střecha dokončí položením kontralatí, latěmi a např. vláknocementovou českou šablonou od výrobce Cembrit, má střešní křídlo laboratorní váženou vzduchovou neprůzvučnost dokonce Rw = 59 dB (měřeno v akreditované laboratoři CSI, a.s. ve Zlíně), u střechy s vyšším držákem ještě větší.

Velkou výhodou střechy TOPROCK je ponechání konstrukce krovu v interiéru (dřevo netrpí díky malému kolísání teploty a vlhkosti), kde působí velmi esteticky, cenu zlevní už hotová finální pohledová úprava (krokve i bednění z desek se montují v hoblovaném provedení, tónují – moří nebo lazurují se a dokončí lakováním). Díky tomu není nutno instalovat další pohledové vrstvy anebo stropní podhledy.

Šikmá střecha systému TOPROCK

Zateplení vnějších stěn – zateplení kontaktní (ETICS)

Je velmi frekventovaným způsobem zateplení nosného zdiva (dokonce také dřevokonstrukcí s vnějším pláštěm z dřevitých desek), může překrýt systémové vady konstrukce a tepelné mosty a zajistí, aby tepelná setrvačnost zdiva sloužila jako vyrovnávací tepelný akumulátor pro stabilizaci teplot uvnitř stavby. Izolace jsou včetně omítkových a maltových směsí propustné pro vodní páru, izolant z minerálních vláken je nehořlavý a bezpečný.

Pro tyto případy se vyrábí patentovaná deska s dvojí objemovou hmotností Frontrock MAX E, která má nejlepší parametry mezi kamennou vlnou z hlediska tepelných vlastností, přitom se ovšem vyrábí až do tloušťky 280 mm (λD = 0,036 W/(m.K)). Desky se vyrábějí v rozměrech 600 × 1000 mm, na přání 500 × 1000 mm. Výhodné je, že tyto vlastnosti jsou neměnné, deska nedilatuje a nemění své rozměry při denních i celoročních teplotních cyklech. Při zpracování a manipulaci při montáži je deska lehká, velmi dobře se s ní pracuje a její tuhý vnější povrch je ideální plochou pro stěrkování tenkovrstvých malt. Současně však deska také pruží, což se projevuje v systému větší odolností proti rázům a úderům, čili lépe snáší zásahy při míčových hrách apod.

Jako doplňkové izolace se používají desky s kolmými vlákny – tzv. izolační lamely. Rozměr lamel je 200 × 1200 mm, tloušťka do max. 240 mm. Lamely lze mírně ohýbat, proto se také používají na zakřivené části staveb, kde není zapotřebí izolační obklad řezat a upravovat tzv. fazetováním. Lamely se nazývají Fasrock LL (dříve Fasrock L), díky kolmým vláknům mají také mnohem lepší tuhost (ve směru kolmo na fasádu) a pevnost v tlaku. Hodí se tam, kde hrozí poškození nebo projevy vandalismu (u objektu není zřízeno oplocení), často se používá pod keramické lepené obklady (ve formě desek a plátků) a tam, kde se požaduje nikoli omítka, ale zejména cihelný pásek (tzv. klinker) – např. na Zlínsku, Pardubicku a jinde.

Izolace vnějších stěn s patentovanou deskou Frontrock MAX E

Bližší informace k těmto špičkovým zateplovacím systémům ROCKWOOL založeným na průmyslově chráněném držáku TOPROCK anebo patentově chráněné fasádní desce Frontrock MAX E naleznete na stránkách www.rockwool.cz.

Autor: Ing. Pavel Matoušek
Foto: Archiv firmy