Nízkoteplotní tepelné čerpadlo Daikin Altherma vzduch-voda

Společnost Daikin uvádí na trh novou vylepšenou řadu nízkoteplotních tepelných čerpadel Daikin Altherma, která poskytuje inovativní a komplexní rezidenční řešení pro optimální vnitřní prostředí každého domu. Čerpadla mají nejlepší energetickou účinnost ve své třídě za jakýchkoliv venkovních podmínek.

Tepelné čerpadlo Daikin Altherma vzduch-voda je vhodné pro novostavby a nízkoenergetické domy. Nabízí vysoký modulační rozsah, který poskytuje nejvyšší energetickou účinnost pro různé rozsahy teplot, což má za následek snížení provozních nákladů pro koncové uživatele. Nové 4 kW tepelné čerpadlo je vylepšením produktové řady a je navrženo speciálně pro nízkoenergetické domy, které mají nižší požadavky na vytápění než domy se standardní izolací.

Kotelna

Novostavby a nízkoenergetické domy

Nové 4–8kW a 11–16kW jednotky mohou poskytovat výstupní teplotu vody pro vytápění až 55 °C – to vše bez potřeby záložního elektrického topení. Těchto vysokých teplot a vysoké tepelné kapacity je dosaženo díky:

  • optimalizovanému ovládání, které dosahuje vyšší frekvence použití při nízkých venkovních teplotách,
  • vyššímu výkonu swing kompresoru při velmi nízkých teplotách,
  • nové řadě deskových výměníků s větší plochou.
Venkovní jednotka

Díky unikátnímu invertorovému kompresoru, který může měnit otáčky, je snížena spotřeba energie až o 30 % ve srovnání s jednotkami, které fungují bez tohoto zařízení. Tepelná čerpadla Daikin Altherma plynule regulují svůj výkon k zajištění potřebné teploty v danou chvíli bez energeticky náročného vypínání/zapínání. Tím se minimalizují teplotní výkyvy, což poskytuje větší pohodlí, spolehlivost a výkonnost pro vlastníky rodinných domů.

Invertorová technologie Daikin nabízí také maximální účinnosti při částečném výkonu zařízení a rychlejší odezvu systému na měnící se zatížení společně s vyšší přesností při kontrole teplot. Nezáleží na venkovní teplotě, tepelné čerpadlo udržuje teplotu vody na nízké úrovni, čímž se maximalizuje účinnost tepelného čerpadla. To vše zajišťuje, že systém funguje v optimalizovaném výkonu, zatímco jsou sníženy provozní náklady a emise CO2.

Vnitřní jednotka Daikin Altherma umístěná v prádelně

Popis vnitřní a venkovní jednotky

Systém Daikin Altherma Split se skládá z vnitřní jednotky nazývané Integrated Design, která je velmi kompaktní – jedná se o jedno tepelné čerpadlo včetně zásobníku teplé vody. Vnitřní jednotka Integrated Design má velmi malé rozměry – 60 × 170 × 74 cm (š × v × h). Jelikož jsou veškeré hydraulické komponenty a spoje již integrované v jednotce, tak je tato nová řada nízkoteplotních tepelných čerpadel snadno kombinovatelná s podlahovým vytápěním, konvektory tepelných čerpadel nebo nízkoteplotními radiátory. V případě, že zákazník nepotřebuje připravovat teplou vodu nebo chce napojit tepelné čerpadlo na solární systém, může využít nástěnnou vnitřní jednotku.

Venkovní jednotka má ochrannou funkci, která zabraňuje zamrznutí vody, pokud venkovní teplota klesne příliš nízko. Zajišťuje také výkon na dostatečné úrovni, i když teplota klesne až na –25 °C.

Vnitřní jednotka Daikin Altherma umístěná v kuchyni

Další výhodou nové řady tepelných čerpadel je snadno ovladatelné uživatelské rozhraní. Toto inteligentní ovládání má jednoduché grafické rozhraní, které napomáhá zjednodušit instalaci a uvedení do provozu. V důsledku toho je každodenní kontrola a řízení jednotky koncovým uživatelem velmi jednoduché a zákazník jednoduše vidí, za jakých provozních podmínek čerpadlo funguje a kolik spotřebuje energie.

Vnitřní a venkovní jednotka Daikin Altherma – vizualizace
Autor: Zuzana Klimková
Foto: Archiv firmy