Nosné i akustické stěny z Ytongu. Bytový dům v Kunovicích.

Využití bílého pórobetonu YTONG u bytových domů je v případě skeletových staveb velmi rozšířené. Kombinace nízké hmotnosti, vysoké produktivity a výborných stavebně fyzikálních vlastností činí z tvárnic YTONG optimální materiál pro výplňové a obvodové zdivo vícepodlažních obytných a administrativních budov. Méně tradiční je již použití přesného pórobetonu pro vícepodlažní stěnové konstrukce bytových domů. Použití systému YTONG přitom u těchto staveb může přinést investorovi a realizační firmě některé podstatné výhody.

Jedním z příkladů, jak z přesných tvárnic YTONG výhodně zrealizovat i rozsáhlejší pětipodlažní bytový dům v příčném stěnovém systému, je bytový projekt Panský dvůr v Kunovicích u Uherského Brodu z dílny projektanta Radka Jansky.

Protože je bílý a přesný?

Autor projektu Panský dvůr s volbou zdicího systému podle svých slov neváhal ani okamžik. Dlouhodobé zkušenosti z různými zdicími systémy přímo na stavbě hovoří jednoznačně pro YTONG jako pro materiál nejméně ovlivnitelný lidským faktorem. Z důvodů vysokých požadavků investora na tepelnou pohodu v interiéru projekt využil kombinace tepelně-izolačních tvárnic z pórobetonu a vnějšího systému tepelné izolace. Hlavním důvodem pro použití systému YTONG ale v tomto případě nebyly výjimečné tepelně izolační vlastnosti pórobetonu.

Hlavním kritériem pro volbu materiálu byla podle projektanta vysoká produktivita práce, přesnost a relativně snadno dosažitelná vysoká kvalita práce při zdění stavby z přesných prvků YTONG i při nasazení průměrně schopných zedníků. Překvapivě silným argumentem při rozhodování byla podle architekta také bílá barva tvánic. „Faktem je, že zdivo z bílého pórobetonu již při hrubé stavbě vypadá mnohem čistší a přesnější než z jiných materiálů. Bílá navíc místnosti opticky zvětšuje a prosvětluje. Pokud prodáváte byty v průběhu výstavby a vodíte na stavbu potenciální klienty, může tato zdánlivá drobnost významně podpořit dobrý obchod,” říká Radek Janska.




Přesné tvary a čisté bílé stěny mohou pomoci při prodeji rezidenčních staveb

Dostatečná pevnost tvárnic YTONG

Bytový dům Panský dvůr v Kunovicích, jehož investorem a současně prováděcí firmou je ZFP, s.r.o., z Břeclavi, nabízí ve čtyřech obytných podlažích padesát šest bytů a v přízemí komerční prostory. Suterén stavby zapuštěný pod terén je určený pro podzemní garáže. Objekt ve tvaru písmene L má velkou část fasád orientovanou směrem k jihu. Stavba je třemi dilatačními spárami členěna na čtyři celky.

„Bytový dům je navržen v příčném stěnovém systému. Veškeré podzemní konstrukce jsou z prefabrikovaného železobetonu,” popisuje stavbu postupně od suterénu architekt Janska a pokračuje: „Všechny konstrukce nad zemí jsou již z tvárnic YTONG. Ve dvou nejnižších podlažích jsme pro nosné stěny zvolili přesné tvárnice P6-700 s objemovou hmotností 700 kg/m3 a s pevností v tlaku 6,5 MPa. Dvě zbývající obytná podlaží jsou z tvárnic P4-500 s pevností v tlaku 4 MPa.” Stavba tedy využila i pro nosné namáhané stěny zdiva z tvárnic YTONG ve vyšších pevnostních třídách P4 a P6, jen některá extrémně namáhaná místa řešili statici pilířky z vysokopevnostních vápenopískových cihel. Vzájemná kompatibilita materiálů je výborná z hlediska modulů, způsobu lepení na tenkou spáru i svou bílou barvou, díky které není použití dvou materiálů na pohled patrné. Vnitřní bytové příčky i mezibytové stěny jsou samozřejmě také z pórobetonu YTONG.

Přesnost a rychlost výstavby díky pórobetonu YTONG se v rozpočtu vícepodlažního bytového domu projeví znatelnou investiční i časovou úsporou. Jde navíc o technologii přístupnou i menším a středním realizačním firmám.

Jasná logistika

Přestože z hlediska fyzikálních vlastností by bylo ideální použití různých typů pórobetonu YTONG pro nosné, mezibytové i obvodové zdivo, byl použit vždy na celé podlaží pouze jeden typ výrobků se stejnou pevnostní třídou a objemovou hmotností. Důvod byl jasný – při kamionové dodávce materiálu přináší zjednodušená logistika na stavbě řadu časových a finančních úspor. „Nehledě na potřebu eliminovat případnou záměnu jednotlivých prvků, která by v krajním případě mohla znamenat i statické problémy stavby v případě nosných stěn nebo nesplnění akustických parametrů stěn mezibytových. Přímo na stavbě jsme dokonce použili velmi primitivního, ale viditelného způsobu označení palet s různými pevnostními třídami pórobetonu odlišnými barvami, aby jsme zabránili jejich záměně,” dodává Radek Janska.

Akustika a mezibytové stěny?

Na „drobný problém” narazili projektanti bytového domu u mezibytových stěn. „Mezi projektanty je často zakořeněna představa, že pórobetonová stěna nevyhoví požadavkům na průzvučnost stěn oddělující sousední byty. Přitom stěny tloušťky 375 mm z pórobetonu třídy P6-700 i P4-500 s oboustrannou jádrovou omítkou překročí požadovaný index vzduchové průzvučnosti Rw'= 52 dB stanovené v příslušných stavebních normách. Možná proto řada projektantů volí raději jiné materiálové řešení nebo jeho kombinaci, přestože tím investora připraví o řadu podstatných výhod spojených s efektivní a rychlou výstavbou z pórobetonu YTONG,” komentuje Janska.

Bytový dům v Kunovicích je z hlediska konstrukčního a materiálové řešení zajímavým příkladem použití oblíbeného pórobetonového zdiva YTONG. Ukazuje, že ani mezibytové stěny z tohoto přesného systému není nutné vyzdívat pouze jako vícevrstvé konstrukce v kombinaci s minerální izolací, ale že požadovaných akustických parametrů může při rozumné celkové tloušťce dosáhnout i jednovrstvá nosná stěna z vyšších pevnostních tříd pórobetonu.

Autor: Marek Dudák
Foto: Archiv firmy