Nouzové osvětlení a nouzová svítidla FULGUR

Již přes deset let vyrábí a dodává společnost FULGUR, spol. s r.o. na náš trh osvětlovací techniku. Od svého počátku se specializuje na výrobu nouzových a interiérových svítidel.

Firma Fulgur je výrobce a importér nouzového osvětlení s největším sortimentem v ČR a SR, zahrnujícím nabídku nouzových svítidel v cenovém rozpětí od 400 do 23 000 Kč a s rozpětím světelného toku od 30 do 1800 lumen. Ve vlastní výrobě se orientuje na výrobky z klasických materiálů, chrómu, mosazi, mědi, skla. Vyrábí trvalá svítidla s dostatečnou robustností, nadprůměrnou kvalitou a dlouhou životností. Výhodou těchto typů osvětlení je, že mohou být použity i do exkluzivních interiérů. Průmyslová nouzová svítidla Fulgur vyrábí za použití subdodávek od jiných výrobců. Pro nižší cenovou hladinu společnost exkluzivně importuje plastová nouzová svítidla firmy IVERLUX a TRQ.

Klasiku nebo imitaci?

V současné době se na našem trhu objevuje celá řada zahraničních plastových nouzových svítidel, která se svým provedením a materiálem často nehodí do prostor historických budov, ale ani do moderních interiérů. Zcela proti tomuto trendu svou současnou produkci zaměřila společnost FULGUR. Tradiční materiály spolu s vysokou úrovní zpracování a nápaditým designem dodávají svítidlům velmi nadčasový vzhled, který se v celkovém provedení hodí i do prostor zvláštních a nevšedních.

Díky vlastním výrobním kapacitám je schopna firma Fulgur své nouzové moduly dle požadavku montovat i do jiných svítidel, dodaných zákazníkem. Mnohokráte byly tyto moduly pro své malé rozměry použity například v historických lampách a lustrech. V jednom případě byla dokonale provedena montáž přímo do historických barokních lampiček na zámku. Tím se šetří náklady, je dodržen ráz interiéru a kromě běžného osvětlování prostor slouží při výpadku elektrické energie také jako nouzová svítidla.

Nouzové osvětlení i v ohni a kouři

Nouzový modul (invertor) se automaticky spíná při výpadku elektrického proudu a světlo svítí až po dobu tří hodin s využitím akumulátoru, který je jinak trvale dobíjen ze sítě. Takto lze svítidla využít i jako nouzové osvětlení při požáru a zakouření prostoru, při nezbytném vypnutí elektrického proudu, anebo při zásahu hasičů. S použitím piktogramů mohou nouzová svítidla sloužit k orientaci lidí k nouzovým východům.

Nouzová svítidla jsou vyráběna ve třech základních typech. Trvale svítící (jeden zdroj svítí ze sítě – při výpadku se přepne na akumulátor), netrvale svítící (světelný zdroj se zapne jen při výpadku) a nakonec kombinace dvou zdrojů, z nichž jeden svítí jako běžné svítidlo a druhý zdroj je záložní.

Současné nouzové autonomní osvětlení plně nahradí a svými vlastnostmi předčí dřívější centrální osvětlení s akumulátorovnami a nízkonapěťovými rozvody po celém objektu, nákladnými na provoz a údržbu. Výhoda svítidel s vlastními akumulátory netkví pouze ve snadnější a levnější montáži, ale i v jejich provozu. Životnost NiCd akumulátoru, jež v praxi snese teplotu až 75 0C, je garantována na dva roky. Po této době je doporučeno akumulátory vyměnit, což není nákladné. Olověné akumulátory mají životnost až 9 let.

Společnost FULGUR-BATTMAN je přímým dovozcem akumulátorů do nouzových svítidel a je schopna je dodat v nejlepších cenách, kvalitě i provedení. Akumulátory větších kapacit dodává firma na zakázku i pro dosluhující akumulátorovny centrálního nouzového osvětlení.

Nouzové osvětlení je nezbytná součást stavby

Při stavbách v České republice jsou finanční prostředky většinou přečerpány již v průběhu stavby a na osvětlení, které se provádí až nakonec, většinou investorovi mnoho nezbývá. V těchto případech jsou často nouzová svítidla brána jako nutné zlo a původní projekty nejsou dodržovány. Se vstupem do EU bude nutnost instalovat nouzová svítidla v daleko větší míře než dosud, ve všech veřejných prostorách, například v panelových domech, na schodištích, v obytných domech, restauracích, ale i malých hospůdkách třeba jen se dvěma stolky. Je důležité zdůraznit, že nouzové osvětlení je nezbytná součást každé stavby, protože v případě požáru mohou lidé v panice zabloudit i ve vlastním bytě nebo domku. Firma FULGUR očekává nárůst poptávky po levnějších nouzových svítidlech a na tuto situaci je připravena již dva roky, protože dováží levnější plastová nouzová svítidla TRQ a IVERLUX.

Výrobní a prodejní sortiment nouzových svítidel je velice široký - od nouzových nástěnných svítidel, přes velmi malá svítidla do schodišťových stupňů, nouzové systémy v silniční dopravě až po speciální systémy pro doly a do výbušného prostředí. Jako novinky společnost nabízí svítidla odolná proti poškození vandaly.

Jednoduchá montáž

Montáž svítidel je jednoduchá. V některých případech (TRQ ALYA, MIRA) se jen ke zdi připevní základna s přívodem elektrického proudu a samotné svítidlo se k základně pouze zaklapne a automaticky zajistí proti odcizení. Svítidlo není nutno při montáži rozebírat a celá montáž je proto velmi snadná a rychlá. Některá provedení lze zapustit do podhledu stropu nebo do zdi a tvoří s nimi rovinu.

Svítidla a nouzová svítidla společnosti jsou obsažena v počítačových programech pro výpočet a navrhování osvětlení s názvem WILS a CADE LIGHTING, které mohou používat projektanti k návrhům osvětlení interiérů. V těchto programech jsou uvedeny tvary a rozměry svítidel, jejich křivky svítivosti a ostatní technická data nutná k projekci a instalaci.

Rychlá dodávka jako strategie

Součástí obchodní strategie společnosti je rychlá dodávka na místo určení po obdržení objednávky. Svoje výrobky společnost prodává prostřednictvím většiny velkoobchodních společností v České republice a Slovenské republice. Montážní firmy mohou výrobky společnosti FULGUR získat u svých velkoobchodů elektro.

Jako doplněk společnost nabízí servisní činnost nejen pro svá svítidla, ale i pro svítidla jiných výrobců a dodavatelů, výměnu akumulátorů všech možných typů, prověření nouzových modulů a celkovou prohlídku svítidel.

Na letošní pražské výstavě AMPER bude v rámci standardního sortimentu představeno také několik novinek. Bude tu FP 30-KOSTKA, vhodná do velkých obchodních center, FI 5 interiérové kulaté svítidlo a nové designově velmi zdařilé nouzové svítidlo ALYA TRQ s výkonem 6 W.

Architekty, projektanty, stavební a montážní firmy a ostatní zájemce o široký sortiment společnosti FULGUR, spol. s r.o. zveme na výstavu AMPER do stánku č. 1F15, haly 1, ve dnech 1. - 4. 4. 2003, do Pražského veletržního areálu v Praze Letňanech.

Autor: Jan Kuchař
Foto: Archiv firmy