Nová kolekce keramických obkladů a dlažeb RAKO 2001

Společnost RAKO, a.s., gigant mezi výrobci keramických obkladů a dlažeb, vstupuje do nového tisíciletí opět s něčím novým. Kolekce RAKO 2001 je tady. Je součástí osvědčených aplikačních programů RAKO Harmony, Floor, Mosaic, Pool a Object, a přináší s sebou celou řadu nových nápadů, barev i tvarů. Novinky roku 2001 budou oficiálně představené na letošním, již šestém, Mezinárodním stavebním veletrhu IBF v Brně a opravdu bude co hodnotit. Zeptali jsme se Ing. Herberta Krause, product managera společnosti RAKO, a.s., čeho se vlastně nová kolekce RAKO 2001 týká. I z ukázek je zřejmé, že obklady a dlažby RAKO mají opravdu skvělý design, a to nemluvíme o osvědčené kvalitě.

Úspěšná kolekce obkladových materiálů RAKO 2000 představila zákazníkům způsoby řešení náročných keramických detailů. Co nového jste připravili zákazníkům v letošní kolekci RAKO 2001?

Pro rok 2001 je připravena celá řada nových sérií s pestrou škálou nových barev, rozměrů a nápadů. Novinky jdou bohatou nabídkou keramických tvarovek v řešení detailů ještě dále než loňská kolekce, což byl ostatně také náš cíl. Přesto je naší hlavní inovací technická novinka zaváděná v rámci dvou sérií programu RAKO Object - Hospital Line a Pigment Extra - aktivní povrchová úprava obkladů HYDROTECT®. Jedná se o vrstvu, která na bázi fotokatalytických reakcí s využitím slunečního UV záření vykazuje antibakteriální vlastnosti, působí proti zápachům a velice usnadňuje čištění obkladů. RAKO při výrobě těchto obkladů využívá japonskou licenční technologii nanášení aktivní vrstvy, která je nositelem výjimečných vlastností povrchu keramiky. Zajímavostí je »neviditelnost« a odolnost této vrstvy - nanesením vrstvy a její fixací při teplotách nad 800 °C se nemění vzhled obkladu, přičemž životnost aktivního působení vrstvy je totožná s životností keramického obkladu, na který je aplikována. Hlavní možnosti využití obkladů HYDROTECT® vidíme všude tam, kde je kladen největší důraz na čistotu a hygienu - v nemocnicích, potravinářském průmyslu, apod. Nezanedbatelný je také přínos pro životní prostředí, který mohou obklady HYDROTECT® přinést podstatným snížením spotřeby detergentů a desinfekčních prostředků používaných při údržbě a mytí keramických obkladů.

V závěru loňského roku jste naznačil, že těžiště designových inovací bude v oblasti koupelnových obkladů z programu RAKO Harmony a podlahových dlažeb z programu RAKO Floor. Mohl byste čtenářům některé z novinek přiblížit?

Výrazným prvkem nové kolekce je řada exkluzivních velkoformátových koupelnových obkladů z programu Harmony. Tato »Exclusive Edition« sérií Antarktis, Australia a America přináší do koupelny zcela nové rozměry. Za zmínku rozhodně stojí také Fantasia - mozaiková kreace na koupelnové téma. Její svěží barvy a metalické povrchy jsou skutečně fantastické. Svoji inspiraci antickými reliéfy nikterak neskrývají obklady ze série Forum. Z podlahového programu bych rád upozornil na sérii Orfeus, jejíž odvážná barevnost a rustikalita jsou výzvou pro jedinečná řešení stylových interiérů. Svým formátem 40x40cm a velkorysou dekorací upoutají rozhodně také dlaždice ze série Memphis. Zdánlivě nenápadná Flavia osloví zákazníky svojí přirozeností a elegantním reliéfem. Každá z nových sérií přináší do našeho sortimentu něco nového a výjimečného.

Proč jste se nezaměřili například na kuchyňský program RAKO Mosaic nebo bazénový program RAKO Pool?

Odpověď na tuto otázku je třeba hledat v loňské kolekci RAKO 2000. V jejím rámci jsme totiž inovovali z více než 50 % kuchyňský program RAKO Mosaic a proto jsme s další inovací opatrnější. Ne, že bychom neměli vhodné nápady, ale trhu je třeba dát čas na »strávení« většího počtu loňských novinek. Pro příští rok ale jistě s něčím novým pro obklady kuchyní přijdeme. A co se týče bazénového programu RAKO Pool, tak ten jsme letos doplnili o chybějící rohové tvarovky ve všech čtyřech barvách programu.

Z jakých materiálů by měla být zhotovena koupelna nového tisíciletí? Na co kladete největší důraz?

Určitě z keramických obkladů, neboť dějiny prokázaly, že vhodnější materiál pro koupelnu neexistuje. A my jsme přesvědčeni, že z keramických obkladů nesoucích značku RAKO, protože máme zákazníkům opravdu co nabídnout.

Cesta uceleného a kompletního programu jistě přináší zákazníkům plné uspokojení, neboť mohou s vašimi výrobky realizovat i složité a na detaily náročné interiéry i exteriéry. Nezpůsobí však další rozšiřování sortimentu a tím i jednotlivých kolekcí prodlužování už dnes dlouhých dodacích lhůt vašich výrobků?

Před uvedením nové kolekce jsme na konci minulého roku provedli redukci sortimentu a vypustili jsme dlouhou řadu zejména starších výrobků s cílem vytvořit prostor pro novinky roku 2001. Dále se snažíme průběžně optimalizovat organizaci výroby a skladování našich výrobků tak, abychom i při širším sortimentu výrobků byli schopni reagovat na požadavky zákazníků co nejflexibilněji. Proto pevně věříme, že se naše dodací lhůty nebudou v budoucnu prodlužovat, ale naopak zkracovat.

Na co se mohou návštěvníci letošního stavebního veletrhu v Brně nejvíce těšit při návštěvě stánku RAKO, a.s.?

Samozřejmě na předvedení všech novinek kolekce RAKO 2001, kterým budeme věnovat podstatnou část naší expozice o ploše více než 200 m2. Tímto tedy všechny zveme k návštěvě našeho stánku č. B 41 v pavilonu V na 6. Mezinárodním stavebním veletrhu v Brně, který se koná 24. až 28. dubna 2001.

Autor: Lenka Dvořáková
Foto: Archiv firmy